Tüp Bebek Fiyatları 2014

19473691_1Tüp bebek yöntemi, günümüzde en yaygın ve en önemli yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. İstatistiklere göre ülkemizde her 100 çiftten 15 tanesi normal yollardan bebek sahibi olma şansına sahip değil. Bu yüzde onbeşlik dilime giren çiftler, bebek sahibi olabilmek için değişik yardımcı üreme yöntemlerine başvuruyor. Ancak bunların içinde en çok başvurulan yöntem ise, tüp bebek yöntemi.

Tüp bebek yöntemi bu kadar çok kullanılırken, elbette maliyeti de çok önemli ve bir çok kişiyi yakından ilgilendiriyor. Tüp bebek merkezleri, tüp bebek uygulamaları için, çiftlerden çeşitli ücretler almaktadır.

2014 Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek tedavileri maliyetleri yüksek tedavilerdir. İlaçların fiyatları, merkezlerin kişiye sunduğu imkanlar, doktorların deneyimleri ve geri kalan her şey tedavinin maliyetini arttırmaktadır. Ve her merkeze göre bu değişmektedir. Bundaki en önemli etken, merkezlerde uygulanan teknoloji farklılıkları ve hastanenin hastaya gösterebileceği imkanlardır.

2014 yılında tüp bebek maliyeti değişti mi?

Tüp bebek tedavisinin maliyeti bu sene, yani 2014 senesinde de geçmiş senelere nazaran büyük bir artış göstermemektedir. 2014 yılının en büyük farklı SGK’dan tüp bebek tedavi raporu alan hastalar için oldu. Önceleri SGK’dan tüp bebek raporu alan hastalar, kliniklere 800 tl ile 1500 tle arası bir fark ödemekteydi. Fakat 2013 senesinin sonunda özel hastanelerinin ücret farkı %200′ye çıkabilecek kadar ücret farkından dolayı fark ücreti 2500 tl olmuştur. Özel tüp bebek tedavi kliniklerinde ücretli hasta maliyeti 4000-5500 tl arası değişebilmektedir.

İlaçlar, testler gibi ek ihtiyaçlar da eklendiği bu fiyat 6000-9000 tl’ye kadar çıkabilmektedir.Ultrason muayenesi, yumurtalıkların takip edilmesi için 2-3 kere yapılır. Yumurta takibi de yumurtaların özel kataterlerle kısaca OPU uygulanarak alınması tüp bebek fiyatlarının içinde dahil olan hizmetlerdendir. Buna, yumurtaların laboratuvar ortamında döllenmesi (IVF), döllenen embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi de dahildir.

Devletin 2014 yılında tüp bebek tedavisine desteği ne kadar?

Tüm Dünya’da çok yaygın şekilde uygulanan tüp bebek tedavisi maliyeti, kimi ülkelerde 10 bin dolar kadar tutabilmektedir.Ancak Türkiye’de tüp bebek tedavisi ücret merkezden merkeze değişebilse de genellikle ve yaklaşık olarak 3 bin tl kadardır. Tedavide kullanılan ilaçlarla da beraber bu fiyat 5 bin tl gibi bir fiyatla tamamlanabilir. Adaylar eğer sağlık güvencesine sahip ise, bağlı olduğu kuruluştan faydalanabilir. Fakat öncelikle adayların sağlık bakanlığına bağlı olan bir kurumdan tüp bebek tedavisine uygun olduklarını gösteren bir rapora ihtiyaçları vardır.

Sağlık kurumundan raporu olan adayların bağlı oldukları kurum tüp bebek tedavisi masraflarının 1.120 TL kadar bir kısmını karşılayarak adaylara yardımcı olabilmektedir.Tüp bebek uygulaması bittikten sonra tüp bebek tedavisi için alınan uygunluk raporu sayesinde bağlı olunan kuruma bildirilerek kurumun üstlenmiş olduğu miktar adaylara geri ödenir. Şayet, baba adayında sperm bulunamamış ve bu sebeple cerrahi işleme gerek duyulmamış ise, uygulamanın ücreti yine kısmi bir şekilde adayın bağlı olduğu kuruluş tarafından ödenir. İlaçların maliyeti ise, anne adayı tedavi sırasında ilaç kullanmış ise, ilaç raporu sayesinde bağlı olunan kuruma gidilerek ilaç ücretinin %80 kadar bir miktarını geri alabilme şansına sahiptir.

Tüp Bebek Tedavileri SGK Tarafından Nasıl Karşılanır?

SGK tarafından tüp bebek maliyetlerinin bir kısmı karşılanmaktadır. Tüp bebek yöntemi, bazı şartların yerine getirilmesi halinde SGK tarafından karşılanmaktadır. Bunlar:

Yapılan tıbbi tedaviler ardından normal şekillerde bebek sahibi olamadığının ve yalnızca yardımcı üreme tedavi yöntemleri sayesinde bebek sahibi olabileceğine ilişkin sağlık kurulu raporu olması.

Anne adayının 23 yaşını doldurmuş, 40 yaşından gün almamış olması,

Tedavinin uygulandığı merkezin Sağlık Kurumu ile sözleşmeli olması,

En az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla sorumlu olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması

Son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden netice alınamamış olduğunun kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi, kanıtlanması.

gibi şartlar yerine getirilerek gerekli kuruluşlardan rapor alınabilir, maliyetin karşılanması sağlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here