30 Saniyede Şarj Olan Batarya Buldular

53450ce132dc9f12708a5d9bTelefonunuzun şarjı sık sık bitip sizi yarı yolda mı bırakıyor? Şarj sorununuz yakın zamanda ortadan kalkabilir. İsrail kökenli StoreDot firması iddialı bir çözüm üretmeye hazırlanıyor. Ürettikleri bataryanın ful dolu kapasiteyle 30 saniye içinde tam doluma ulaştığını iddia ediyorlar. Eğer StoreDot firmasının iddiası doğru çıkarsa şarj probleminden kurtulmamız yakındır. Saatlerce dolan bataryalara son diyeceğiz.

Üretilen batarya sadece cep telefonlarımız için değil, elektrik ile çalışan tüm cihazlar için bir devrim olabilecek bu buluş özellikle elektrikli araba üreten firmaların dikkatini çekti bile.

Normal bir bataryada kimyasal reaksiyonlar ile şarj azalıyor. Ve bu reaksiyonlar tersine çevrilerek bataryanın şarj olması sağlanıyor. Aslında bu tersine çevirme işlemi zaman alıyor. Ayrıca bu yöntemde toksik ağır metaller kullanılıyor. StoreDot şirketi ise bu işlemi biraz değiştirmiş. Öncelikle StoreDot yetkililerine göre bu yeni bataryalar toksik ağır metal bulundurmuyor. Şirket tarafından yapılan bilgilendirmeye göre yeni bir elektrod modeli ile batarya içinde peptid molekülleri sentezleniyor. ( peptidler küçük protein molekülleri) Ve bu peptidler ile bataryanın şarjının dolması sağlanıyor.

StoreDot şirketinin yaptığı bilgilendirmeye göre batarya hazır ancak daha bir cihaza adapte edilememiş. Ancak bu imkansız değil ve çalışmalar son hızla devam ediyor. Şirket patent başvurusunu yapmış ve 2016 yılında seri üretime geçeceğini iddia ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here