5 Yıl İçinde Ölüm Riskinizi Hesaplayan Sistem

5-yil-icinde-olum-riskinizi-hesaplayan-sistem0Ölüm, yaşam kadar gerçektir ama hiç birimiz ölmek istemeyiz. Yaşamak çok güzel olsa da, ölümün bizden uzak olmasını istesek de ölümün bir gün bizi de bulacağını biliyoruz elbette.

Her ne kadar ölüm lafını pek etmiyor bile olsak her insan ne zaman öleceğini merak eder. Öğrenince ne olacaksa sanki? Özellikle 40 yaşından itibaren insan ölüme kendini daha yakın hisseder. Nedense ölümün 40 yaşından sonra gelebileceği düşünülür. Siz de böyle düşünenlerdenseniz ve 40 yaşını aşmış biriyseniz, ölüm tarihiniz değil ama önümüzdeki 5 yıl içindeki ölüm riskinizi öğrenme şansına sahipsiniz. Birileri yememiş içmemiş oturup bu konu üzerinde çalışmış.

Ubble isimli bir İngiliz kuruluşu tarafından geliştirilen ve Ubble Risk Hesaplayıcı adı verilen sistemi kullanarak hem 5 yıl içinde ölme riskinizi, hem de “Ubble yaşınızı” (risk profilinizi, aynı cinsiyette ortalama bir kişinin yaşı ile karşılaştıran tek basamaklı sayı) öğrenmeniz mümkün.

Oldukça geniş bir araştırma grubunu inceleyen ve derleyen çalışma sonucunda en detaylı sistem kurulmuş durumda.

Firmanın söylediğine göre, çıkan risk oranlarını kişisel şans olarak değil, toplum içerisindeki istatistik olarak görmek gerekiyor. Ayrıca bu sistemin sadece 40 ve 70 yaş aralığı ve Birleşik Krallık için geçerli olduğunu unutmamak gerekiyor.

Sistemin size oranlarınızı vermesi için kullanılan araç, 11 ile 13 arasında soru sormakta ve bu soruların sonuçlarına göre “özel sayınızı” belirlemekte.

Ancak sitede önemli bir uyarı da bulunmakta: “Bu site medikal veya profesyonel servis tavsiyesi sağlamaz. Bu site tarafından sunulan bilgilerin sağlık profesyonelleri tarafından önerilen medikal tavsiyelerin yerine geçmeleri amaçlanmamaktadır.”

Riski hesaplamak için tıklayın;  http://www.ubble.co.uk/risk-calculator/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here