Bakımlı Ayaklar, Yumuşacık Topuklar İçin

kisin-ayak-bakimi-nasil-olmali_646x340Yumuşacık ve güzel görünümlü topuklar, ayakların bakımlı görünmesi açısından çok önemlidir. Oysa kış ayları boyunca çorap ve ayakkabı içinde yıpranan, çatlayan topukların bakımı genellikle ihmal edilir. Topuklarda oluşan çatlaklar ise kötü bir görünüm sergiler. Kış aylarında bakımsız ayakları çorapla saklamak mümkün iken, yaz aylarının gelmesiyle yıpranmış topuklara ve ayaklara bakım yapmak zorunlu hale gelir.

Bakımsız ayaklar kadınların şıklığına gölge düşürür. Ne kadar şık ayakkabılar giyerseniz giyin, bakımsız görünüm sergileyen ayaklarınız şıklığınızda eksiklik yaratır. Ayaklar hem vücut yükünü taşıyan hem de kadın güzelliğini tamamlayan vücudun en önemli uzuvlarıdır. Hem görünüm açısından hem de sağlık açısından ayak bakımını ihmal etmemek gerekir.

Bahar aylarının yaşandığı şu günlerde, yaza bakımlı ve güzel görünümlü ayaklarla girebilmek için şimdiden ayaklarınızı bakıma almalısınız.

Tırnaklarınıza ayrı bir özen gösterin

Ayak tırnakları ve tırnak diplerindeki derilerin sağlığı çok önemlidir. Ayak tırnakları yavaş uzadığı için ayda bir kere kesilmesi yeterlidir. Aseton ya da benzeri kurutucu maddeler tırnakları zayıflatabilir. Oje tırnaklarımızı korur ama elden geldiğince açık renkli olanlarını tercih edin. Kırmızı veya kahverengi oje sürmek istiyorsanız altına bir kat açık renk oje sürün. Ayak tırnakları ile tırnak dipleri enfeksiyon ve hasarlara oldukça açıktırlar. Tırnaklarınız kırılıyorsa, rengi değişiyorsa, donuk görünüyorsa, anormal derecede kalınlaşmış ise veya gevşek ve parçalanan bir yapıdaysa, sorun ilerlemeden bir cilt doktoruna danışmanızda yarar var.

Mantarlar en çok tırnaklarınızı sever

Ayak tırnaklarında mantar enfeksiyonlarına çok sık rastlanır. Bunlar tırnaktaki ölü dokuya yerleşip daha sonra tüm cilde yayılırlar. Tırnaklara yerleşen mantarlar oldukça dirençlidirler. Aşırı terleme, havuzlar, hamam ve saunalar ile kapalı ayakkabılar mantara zemin hazırlarlar. Çünkü mantarlar sıcak ve nemli ortamlarda ürerler.

Limon ve aspirinle yumuşacık topuklar

Özellikle yaz aylarında açık ayakkabılar ve terlikler giydiğiniz için topuklarınız göz önündedir. Onları yumuşak tutmak ve nasırlaşmayı önlemek için hafifçe törpüleyebilirsiniz. Ama salisilik asit içeren bir krem ponza taşından daha etkilidir. Bu kremi gece yatarken topuklarınıza sürebilirsiniz veya sürdükten sonra topuklarınızı folyo ile sarıp 10 dakika bekleyin. Ardından ayaklarınızı ılık suyla yıkayın. Tabii sonra güzelce kremleyin. Özel ayak kremleri size pahalı geliyorsa vazelin de kullanabilirsiniz. Doğal bir seçeneği tercih ederseniz, yarım limonu sıkıp içinde bir aspirini eritin ve bu karışımı topuklarınıza sürün.

Ayaklardaki çatlamalar, deri kalınlaşması ve nasırlaşmalar, ileri yaşlarda tiroid yetersizline işaret eder. Bu konu fazla dikkate alınmamakla birlikte önemli bir belirtidir.

Vücudumuzun yükünü ayaklar çekiyor!

Ayaklarınız yorulduğunda sıcak suya batırıp biraz dinlendirin. Bunu herkes bilir ama yapmaz. Sonra soğuk ve ılık su ile dönüşümlü olarak şok uygulayın. Ardından tüm ayağınızı ve parmak aralarını güzelce kurulayıp, kremle masaj yapın. Son olarak da kalbinizin hizasına kadar kaldırıp on dakika dinlendirin. Kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here