Bebeklerde Lens Kullanımı

Lens denildiğinde bir çok insanın aklına renkli lensler geliyor. Kontakt lens konusunda toplum olarak bilgi eksikliğimiz olduğu kesin. Lensler,istediğimiz göz rengini seçtiğimiz bir unsur olarak algılansa da temel işlevi göz rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktır. Kontakt lensi her yaştaki insan kullanabilir.

Her yaştaki insan derken,bebekler ve çocuklarda bile doktorun gerekli gördüğü göz rahatsızlıklarında kullanılabilir. Çocuklardaki katarakt ve diğer göz rahatsızlıkları doğuştan olduğu gibi sonradan da olabilir. Doktor reçetesine göre çocuğa ya da bebeğe uygun kontakt lens kullanılır.

Ancak, çocuklara kullanılan lenslerin ebatları, yetişkinlere göre hazırlananlara göre daha küçüktür.Lens kullanan biri bunu zaten kolaylıkla farkedebilir. Bebekler ve çocuklar gelişme çağında olduğundan, lensin ebatları belli aralıklarla büyültülerek kullanılır.

Eğer bebeğe lens kullanımı önerildiğiyse, göz çapaklanması, akıntı, kızarıklık gibi enfeksiyon durumlarına hazırlıklı olmak ve doktora başvurmak gerekir. Lenslerin 1-2 haftada bir çıkartılarak temizliğinin yapılması lazımdır. Lenslerin nasıl temizleneceği ve hangi solisyonların kullanılacağı hususunda doktordan bilgi almak gerekir.

Lenslerin temizliği yapıldıktan sonra, tekrar takarken ellerin temiz olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Kontakt lens parmak ucuna alınır ve parmak ucunda durduğundan emin olunur. bebeğin üst göz kapağı hafifçe yukarı doğru itilirken alt göz kapağı da kirpik ucundan aşağı doğru çekilir. Bu şekilde bebeğin gözü lens takılacak konuma getirildikten sonra işaret parmağındaki lens göz merkezine usulca bırakılır. Lensin iyice yerleştiğinden ve gözde katlanmadığından emin olmak gerekir.

Lens takarken dikkat edeceğimiz başka bir husus, lens takılacak yüzeyin temiz olmasıdır.Herhangi bir toz zerresi ya da lens takarken yapışan yabancı bir cisim kornea ile lens arasında kalıp sorun oluşturabilir. Ayrıca takılacak lens yüzeyinin de temiz ve berrak olmasına dikkat edilir. Kontakt lensler, bebekler beslenirken ya da uyurken daha kolay takılacağından, lens takma işlemi için bu saatler tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here