Böğürtlenin Mucize Gücü

Böğürtlen çok güçlü bir antioksidandır. Böğürtlene antioksidan özelliği kazandıran ise mor ve siyah renklerini veren maddedir. Vitamin ve minareller ile organik asitler yönünden zengin olan böğürtlen, başta kalp ve kanser hastalıkları olmak üzere bir çok hastalıktan korunmaya faydalıdır.

Böğürtlen;

İshale faydalıdır
Kalp sağlığını korur
Kansere karşı korur
Basura iyi gelir
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Varise iyi gelir
Boğaz ağrısını alır

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır?

Böğürtlen çayı hazırlamak için pek çok yöntem kullanılır. Ancak, en çok kullanılan popüler yöntem, böğürtlen yapraklarından hazırlamasıdır. Bunun için kurutulmuş böğürtlen yaprakları kullanılır. Bir bardak böğürtlen çayı hazırlamak için, iki çay kaşığı böğürtlen yaprağı yeterli olacaktır. Bunun için önce su kaynatılır ve içine böğürtlen yaprakları atılıp, 5-10 dakika demlenmesi beklenir.

Böğürtlen çayı hazırlamanın ikinci yolu ise, çayın taze böğürtlen meyvesi kullanılarak hazırlanmasıdır. Taze böğürtlen meyveleri, bir yemek kaşığının tersiyle ezilerek, suyu çıkartılır. Elde edilen bu posalı su, kaynar suyun içine atılır. 10 dakika kadar kaynatıp, süzdükten sonra çayınızı içebilirsiniz.

Böğürtlenin Faydaları

Lifli gıdaların bağışıklık sistemini güçlendirdiği herkesçe bilinen bir şeydir. Böğürtlen lif içerikli olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir. Böğürtlenin interleukin-4 adlı protein üretimini arttırıp vücuttaki iltihabı azaltarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Beta hücrelerinin insülin seviyesini yükseltmede etkili antosiyanin yönünden zengin olan böğürtlen diyabet hastalarında kan şekeri seviyesini korumakta yardımcıdır, insülin üretimini %50 oranında arttırarak glikoz düzeyini koruyor.

Böğürtlen Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böğürtlen çayı her ne kadar ishale çok iyi gelse de gereğinden fazla tüketilmesi durumunda, mide bulantısı ve kusma gibi çeşitli mide rahatsızlıklarına sebep olur. Böğürtlen çayı, tanen içermesi sebebiyle uzun süreli kullanımlarda karaciğer hasarına neden olabilir. Bu nedenle, karaciğer rahatsızlığı olanların böğürtlen çayı içmemesi gerekir.

Böğürtlen içerisinde bulunan tanenler, aynı zamanda kalsiyum ve demirin vücut tarafından emilimini azaltabilir. Çayınıza limon katarak demiri, süt katarak kalsiyumu dengeleyebilirsiniz. Yine de kemik sağlığını korumak adına böğürtlen çayını tavsiye edilen sürelerde ve tavsiye edilen dozajda tüketmelisiniz.

Gebelik ve emzirme döneminde herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığı bilinmediğinden, kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here