Bond Gibi Görünmenin Sırrı

arrowsplit_1377959960391_2048Bond’un tüm dünyada stil ikonu haline geldiğini biliyoruz. Bond filmleri yayınlanmaya başladığı günden itibaren giydiği kıyafetlerle erkekler arasında adeta bir stil ilahı ilan edildi. Neydi Bond’u çekici kılan? Seksi kıyafetler mi giyiyordu? Çok pahalı ve gösterişli kıyafet tercihleri mi yapıyordu? Tabi ki Bond’un stil ikonu olmasının sebepleri bunlar değildi. Hatta oldukça basit ve gösterişten uzak bir stil kullanıyordu.

Bond’un dünden bugüne uzanan kıyafet tarzını gelin birlikte inceleyelim…

50. yılını dolduran James Bond ve stili son filmi Skyfall’da ise doruk noktasına ulaşıyor. Giydiği kıyafetler o kadar üzerine oturuyor ki Aston Martin’le biryere çarpsa ya da metrelerce yüksekten cam bir tavana düşse bile istifi bozulmuyor. Asıl stilinin altında yatan temel nokta ise onun bozulmaz stili gibi gözüküyor. Bu ise düşmanlarına korku salıyor.

7. nesil Bond’lardan Daniel Craig ilk filmi Casino Royale’de Brioni takım elbiselerini giyerken son iki filmde Tom Ford’a yerini bıraktı. Bu da aslında ilk filmle son iki film arasında bir tarz farkını ortaya koymuş oldu.

Tek düğmeli ceketleri tercih eden Bond siyah kravatının jilet gibi durmasıyla takımının tüm detaylarını özenli bir şekilde topluyor. Böylelikle rüzgar, kar, çamur ve fırtına demeden tüm doğaya karşıda sıkı bir duruş sergiliyor. Ayakkabı kısmında ise oldukça parlak görünen oxford’larını ayağına geçiren Bond slim-fit kesin tarzı takımını bu ayakkabılarla eşleştirmeyi ise iyi başarıyor.

İlk filmde takım elbiseleri siyah seçilirken ikinci film Quantum of Solace’da ise Bond kendi kriterlerini aşarak gece mavisi hatta toprak tonlarına bile dönmeyi başarıyor. Pırlantalı kravat iğnesini ise saatiyle birlikte aksesuar olarak taşımayıda ihmal etmiyor.

Son filmi Skyfall’da ise kravatlar çıkmış ve daha rahat bir havada onu görüyoruz. Mavi takım elbisesine ışıklı gölgeler bile atılıyor hatta.

Terziden özel Bond’a dikim gibi çıkan takımların her dönem Bond’un düzgün fiziğiyle uyum sağlaması en ince ayrıntı oluyor.

2000’lerin modasını oluşturan tüm içerikleri içinde barındıran Bond döneminin moda ikonu olmak istemese de her daim bunu yapmayı başarıyor.

Bond’un stilinde asıl problem ise takım elbiseden günlük kıyafetlere geçince gerçekleşiyor. Polo yaka tişörtlerle kanvas ve chino pantolonları buluşturan Bond 3 veya 4 rengin dışına çıkmayarakta riske girmemiş oluyor.

Yeni Bond’un 3 filmde en dikkat çarpan kıyafeti ise La Perla marka mavi slip mayosuydu. Yıllar öncesine ait bu şort aslında önünde gelecek yıllardaki modanında habercisiydi adeta.

Sonuç olarak 2 parçalı takım elbisesiyle James Bond her zaman şık durmakta ve vücuduna yakışanı bilen tarzıyla ise kendi modasını kusursuz sergilemekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here