Boşanmanın Dört Bilimsel gerçeği

anlasmali-bosanma-davasiSon yıllarda dünyada boşanma oranlarının yükselmesi, uzmanları boşanma konusunda araştırmalara teşvik etti. Mutlu olmak için evlenen, birbirini seven, hatta evlenebilmek için bazen bir çok sıkıntıya katlanan çiftlere evlendikten sonra ne oluyor da, ayrılma noktasına geliyorlar? Uzmanlar, günümüzde evliliklerin %50 ‘sinin boşanmayla sonuçlandığını belirtiyorlar. İsteyerek, severek evlenen insanlar niçin evliliklerini sonlandırma ihtiyacı duyuyorlar?

Hepimizin boşanma konusunda söyleyeceği üç beş şey vardır muhakkak. Kendimiz yaşamasak da çevremizde boşanan insanların sayısı oldukça kabarık. Bu nedenle biten evliliklerle ilgili bazı bilgilere sahip olabiliriz ama boşanma konusunda daha bilmediğimiz pek çok şey var.

İşte boşanma konusunda ortaya çıkarılan dört bilimsel gerçek…

Boşananların yüzde 50’si sonradan pişman oluyor
İngiltere’de, boşanmış ya da 5 yıl ve daha fazla süren ilişkisini sonlandırmış 2.000 erkek ve kadının katıldığı ankette, ayrılığın arkasından neler hissedildiği sorgulanmış ve ulaşılan bulgular şaşırtmıştır. Katılımcıların yarısı partnerleri ile yollarını ayırdıkları için pişman olduğunu; yüzde 54’ü acele etmeden karar verdiğini ve yüzde 42’si sonlanan ilişkisi için ikinci bir şans istediğini belirtmiştir.

Ne kadar çok yeniden evlenirseniz, boşanma riskiniz o kadar çoğalır
Bazı insanlar söz konusu aşk olunca tekrar tekrar denemek gerektiğine inanır ama aynı şey evlilik için de geçerli olabilir mi? İstatistiksel olarak, cevap ‘hayır’. Boşanma istatistiklerine göre, ilk evlilikten sonra boşanma oranı yüzde 41 ile 50 arasında değişirken, ikinci evlilikten sonra oran yüzde 60 ile 67’ye ve üçüncü evlilikten sonra yüzde 73 ile 74 oranına yükselir.

Sadece tek bir ABD başkanı boşanmıştır
Devlet başkanlarının mükemmel bir aile yaşantısına sahip olması kağıt üzerinde olmayan bir kuraldır. İlişkileri iyi gitmese de hiçbiri boşanmayı göze alamamıştır, Ronald Reagan hariç. 1940 yılında aktris Jane Wyman ile evlenen Reagan, 1948’de boşanmıştır. Maureen adlı bir kızları ve Micheal adında evlatlık bir de oğulları vardır. Reagan, 1952’de bir diğer aktris Nancy Davis ile evlenmiştir. Ve birlikte Patricia ve Ronald adında iki çocuk sahibi olmuşlardır.

Eviniz ile işiniz arasındaki mesafe ne kadar uzun olursa, boşanma riski o kadar yükselir
İsveç, Umea Üniversitesi’nden Erica Sandow tarafından yapılan bir araştırmaya göre “Şaşırtıcı olsa da eğer eviniz ile işiniz arasında en az 45 dakikalık bir mesafe varsa, evliliğiniz risk altında demektir”.Sandow, 1995’ten 2005’e kadar milyonlarca kişinin izini sürmüş. Bu insanların yüzde 14’ü belirtilen sebepten dolayı boşanma yaşamıştır. Uzun mesafelerin ve her gün çekilen trafiğin hayatınızı işkenceye çevirdiğine dair bir diğer kanıt.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here