Cildi Güzelleştiren Yiyecekler

374658095389Son yıllarda yapılan araştırmalar tüketilen besinlerin sağlık kadar güzellik üzerinde de etkili olduğunu gösteriyor. Bu nedenle tüketeceğiniz besinleri seçerken sağlığınız üzerindeki olumlu etkisinin yanı sıra yaşlılık izlerini, yorgunluğu alıp götürecek, gençliğinize gençlik, güzelliğinize güzellik katacak türden olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Doğru ve dengeli beslenmenin sağlığı, kiloyu hatta psikolojiyi olumlu ya da olumsuz etkilediğini zaten herkes biliyor. Ancak beslenme tarzının güzelliği bu kadar yakından ilgilendirdiğinden ise kimsenin haberi yoktu. Sonsuza Dek Genç (Forever Young) isimli kitabın yazarı Dermatolog Dr. Nicholas Perricone, geçtiğimiz günlerde, belirli bazı besinlerin tüketen kişileri sadece günler içinde daha güzel ve çekici kılma özelliği olduğunu keşfettiklerini anlatıyor. Ve herkese, bundan sonra kozmetik ürünler satan parfümerilere koşmadan önce mutfağa bir göz atmanın çok daha akıllıca bir iş olacağını hatırlatıyor. Peki, bu besinler hangileri? Sizin için derlediğimiz sekiz mucize besinle göz altı torbalarınızdan kurtulabilir, sivilcelerinizi kurutabilir ve teninize kaybettiği ışıltıyı geri kazandırabilirsiniz.

8 Besin mucizesiyle güzelleşin

– Şişkinlikten tere otuyla kurtulun

Tere isimli otu tanıyor ve sık sık tüketiyor musunuz? Eğer, sabahları balon gibi şişen bir yüze sahipseniz bundan sonra tanışsanız iyi olur. Çok güçlü bir antioksidan olan ve bol miktarda demir içeren tere, yüzdeki şişkinliği alıyor, gözeneklerin küçülmesini sağlıyor ve cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırıyor. Tabii, düzenli olarak her gün tüketildiğinde.

– Elma sayesinde dişler daha beyaz

Son zamanların en popüler işlemlerinden birisi diş beyazlatma kuşkusuz. Oysa bazı beslenme uzmanları her gün düzenli olarak bir adet elma tüketen kişilerin, kısa bir süre sonra bu işlemi yaptırmış kadar beyaz ve lekesiz dişlere sahip olabileceğini iddia ediyor. Yaptıkları açıklamaysa şöyle; özellikle ısırarak yendiğinde diş yüzeyine sürünen elma, kahve, çay ve kırmızı şarap lekelerini alıp, götürüyor.

– Taze fasulyede silikon (tabii ki bildiğiniz silikonlarla bir ilgisi yok) bulunduğunu biliyor muydunuz? Ve bol silikon tüketmek,etkisini saçlar üzerinde gösteriyor, sadece dokuz ay içinde bukleleriniz dolgunlaşıp, sağlıklı bir hal alabiliyor. Fasulyeyi sofradan eksik etmemek için geçerli bir neden.

– Sivilceleri kabak çekirdeğiyle silin

Her biri minicik birer çinko deposu olan kabak çekirdekleri, cildinizdeki sivilce ve siyah noktaların da en büyük düşmanları. Yapılan son bir araştırmaya göre, akne problemi yaşayan pek çok kişide aynı zamanda çinko eksikliği bulunuyor. Tüketmeniz gereken doğru miktarsa günde yaklaşık iki çorba kaşığı.

– Gözleriniz ıspanakla parlasın

Lutein isimli madde gözlerin daha büyük, daha parlak ve aklarının daha beyaz görünmesine yardımcı oluyor. Peki, bu sihirli madde hangi besinde bulunuyor? Tabii ki ıspanakta. Eğer gözlerinizin güzelliği sizin için önemliyse, ne yapın edin günde en az iki bardak dolusu ıspanak tüketmeye bakın. Eğer bu miktar sizin için çok fazlaysa, meyve suyunuzun içine biraz da sıkılmış ıspanak katmayı deneyebilirsiniz.

– Kuru cilde çözüm; Keten tohumu

Kuruyan, pul pul dökülen cildin en iyi ilacı omega-3 yağları. Bunları almanın en kolay yoluysa düzenli tükettiğiniz besinler arasına keten tohumu yağını eklemek. Cildi besleyen ve nemlendiren bu yağı, her gün (yaklaşık bir çorba kaşığı olacak şekilde) salatanıza ya da yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

– Sonsuzluk gençlik için kivi

Ajda Pekkan gibi sonsuz gençliğin sırrını bulan kadınlardan biri olmak istiyorsanız C vitamininden vazgeçmeyin. Ve elbette C vitamini deposu olan kivilerden. Böylece cildinizdeki kolajen üretimini tetikleyecek, uzun yıllar sağlıklı ve kırışıksız görünen bir tene sahip olabileceksiniz.

– Tırnaklarınızı yumurtayla besleyin

80’li yıllarda olduğu gibi uzun ve sivri tırnakların modası geri geliyor. Kendinizi bu trende hazırlamak ve tırnaklarınızı bir an önce güçlendirmek için kahvaltı sofralarında, haftada en az üç-dört kez eski bir dosta randevu verin. Kimden mi bahsediyoruz? Elbette yumurtadan. Böylece bol miktarda biotin alabilecek ve hem güzelliğiniz hem de sağlığınız için çok iyi bir şey yapmış olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here