En Çok Kaza Yapan Araba Rengi

Son yıllarda trafik kazaları sebebiyle meydana gelen ölümler arttı. O kadar ki, trafik kazaları yüzünden ölenlerin sayısı, kanserlerin sebep olduğu ölümlerden bile fazla. Yani, trafik kazalarıyla milletçe başımız dertte.

Uzmanlar, trafik kazalarının nasıl önleneceği hususunda sürekli çalışmalar yapıyorlar. Sürekli, halka uyarılar çekiliyor ama nafile…Sonuç malum.

Kazalarda artış gözlemlendiği zamanlarda, artışın sebepleri çeşitli açılardan ele alınarak araştırılır. Kazanın dönemi, kazaya sebep olan faktör, mahal…vs. Zaman zaman düzenlenen istatistiklerle, kaza düşüşlerini sağlamak amacıyla, araştırmalar yapılır.

İşte bu araştırmalardan birinde trafik kazalarının sebepleri arasında çok ilginç bir sonuç var. Ve bu sebep tüketici tarafından da pek dikkate alınmayan bir şey.

En çok kaza yapan araba renginden bahsetmek istiyoruz. Araba renginin kazaya sebebiyet vereceği kimsenin aklına gelmeyen bir durum ama, arabalarda kullanılan bir renk var ki, kaza yapan araçların bu renkte olması oldukça dikkat çekici.

Yapılan istatistik çalışmalarında kaza yapma riski en yüksek olan araçların, siyah renkli araçlar olduğu tesbit edilmiş. Siyah renkli araçların gündüz kaza yapma oranının %12, gece ise %47 olduğu sonucuna varılmış. Bunun sebebi ise, siyah renkli araçların çevre koşulları sebebiyle diğer araçlara göre görünürlüklerinin azalmış olması. Gece saatlerinde siyah gibi algılanan kırmızı renkli araçlar da kaza yapma riski yüksek araçlar arasında sayılıyor.

Araba sahibi olmak güzel bir ayrıcalıktır aslında. Aracınızın rengi ne olursa olsun; siz, siz olun trafik kurallarına uyun. Unutmayın ki, varacağınız yere geç varmanız, hiç varamamanızdan daha iyidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here