Erkekler Kalın Kafalı mı?

barely-there-beard_q5bkErkeklerle kadınlar arasında cinsiyet farkının dışında daha bir çok fark vardır. Erkek ve kadınlar arasındaki bu farklar yıllardır tartışılır. Hangi yönden erkek üstündür, hangi yönden kadın üstündür bilmecesi konuşulur durur. Kadın erkek farklılığının farkında olan bilim adamları da bu farklar üzerinde yıllarca bilimsel çalışmalar yapmış, bu farkların çoğu bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır.

Kadın erkekten daha çok düşünür, erkek kadından daha güçlüdür, kadın erkekten daha çok ağlar, erkek kadından daha katıdır…vs. Geçtiğimiz günlerde bu bilimsel araştırmalara bir yenisi daha eklendi. İşte o araştırma…

Fiziksel travmalara karşı erkeklerin direnme gücü kızlara göre daha fazla. Yapılan araştırmalara göre ergenlik döneminde başa alınan büyük darbenin, çocuğun IQ’sunun düşmesine yol açtığı belirlendi.

ABD’deki Florida Üniversitesi’nden bilim adamları, ergenliğin bilişsel zekanın gelişiminde çok önemli bir dönem olduğunu, ancak bu dönemde gençler arasındaki kavgalara da sık rastlandığını belirtti

Araştırmacılar, genç erkeklerin başına aldığı iki büyük darbenin, bir yıl okula gitmemekle aynı oranda IQ düşmesine yol açtığını, genç kızlar için ise tek darbenin aynı etkiyi yarattığını vurguladı.

Erkekler kızlara göre daha dayanıklı

Bilim adamları, lise yıllarından erişkinlik dönemine dek yaklaşık 20 bin Amerikalı gencin sağlık verilerinin incelendiği araştırmaları değerlendirdi.

Erkeklerin kavga sırasında başa aldığı her büyük darbenin IQ’nun yaklaşık 1,65 puan düşmesine yol açtığı görüldü.

Aynı durumda kızların IQ’sunun ise 3,02 puan gerilediği belirlendi.

Kız ve erkekler arasındaki bu farkın, erkeklerin fiziksel travmalara daha iyi direnebilmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Daha önce yapılan araştırmalar, bir yıl okula gitmemenin IQ’nun 2-4 puan düşmesine yol açabildiğini göstermişti.

Araştırma, “Journal of Adolescent Health” dergisinde yayımlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here