Erkeklere On Bakım Önerisi

Erkekler de bakımlı olmak, hoş görünebilmek için bir çok yöntem deniyorlar. Bunun için, kadınlar gibi çağın bütün nimetlerinden faydalanıyorlar. Modern traş makineleri, cilt bakım kremleri, göz kremleri, yağ aldırmak, dökülen saçların yerine yenilerini ektirmek..vs artık erkeklerin vazgeçilmezleri arasında.

Maddi imkanları doğrultusunda kişisel bakıma önem veren erkekleri artık eskisi gibi salaş ve bakımsız görmek neredeyse imkansız.

Siz de diğer bakımlı erkekler gibi olmak istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, uzman önerilerinden derlediğimiz on maddelik erkek bakım kılavuzunu gözden geçirerek fikir edinebilirsiniz.

İşte sizlere on maddeden oluşan faydalı bir kişisel bakım rehberi;

1- Teknolojiden Faydalanın; Günümüzde üretilen traş makinaları, ciltte kesikler meydana getirmeden en zor ulaşılan bölgelere bile traş imkanı sağlıyor. Cildin kavisine göre değişik başlıklara sahip bu makinalar, kısa sürede traşla zamandan da kazanç sağlıyor. Tek bir traşta kusursuz bir cilde kavuşabilirsiniz.

2- Bölgesel yağlardan kurtulun; Erkeklerde yağlar; sırt, bel çevresi ve göbekte birikir ve hoş olmayan fiziki bir görünüm sergiler. Eğer bu yağları eritemiyorsanız endişelenecek bir durum yok. Bölgesel yağlarından kurtularak zayıf görünüme kavuşmak isteyenler için zeltig yöntemini deneyin. Bu yöntemde belirli bölgelere yerleşik olan yağlar vakumla soğutularak vücuttan yok ediliyor.

3- Saç dökülmesinden korkmayın; Erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerin en büyük sorunuyken artık sorun olmaktan çıktı. Ne yaparsanız yapın saç dökülmesini engelleyemiyor ve saçlarınız seyrelmeye başladıysa dert etmenize gerek yok. Fut yöntemiyle kısa zamanda saçlarınıza tekrar kavuşabilirsiniz. Artık estetik uzmanları, fut yöntemini kullanarak enseden alınan saçları seyrelmiş olan saç derisine naklediyorlar.

4- Kıl Dönmesine dikkat; Erkeklerin canını sıkan bir başka sorun da kıl dönmesidir. Avrupalı erkeklerde yüzde bir iken bizim ülkemizdeki erkeklerde bu oran yüzde onlara kadar yükseliyor. Kişinin oturma şeklinden kaynaklı olarak kıl uçlarının terbezi deliklerinden girererek orada ilerleyip iltihap oluşturması durumuna kıl dönmesi diyoruz. Günümüzde kıl dönmesini önlemek için eczanelerde satılan kremlerden faydalanabilirsiniz.

5- Ayak nasırlarına dikkat; Günümüz erkekleri özellikle yaz aylarında artık parmak arası ya da açık terlikler tercih etmeye başladılar. Ayakların güzel görünmesi için ayak bakımı şart oldu tabi. Erkek ayak sorunlarının başında ayak nasırları geliyor. Nasır, hem görüntüyü bozan hem de acı veren bir rahatsızlıktır. Öncelikle ayaklarınızı nasırdan korumanız için dar ayakkabı seçmemeniz gerekiyor. Çünkü dar ayakkabılar, ayakları vurarak cildin nem dengesini bozup nasır oluşumuna sebep olurlar. Ayrıca cildin su dengesini korumak amacıyla üretilmiş ayak kremlerinden faydalanabilirsiniz.

6-Gözlerinize göz altı kremi; Uykusuz ve yorgun bir geceden sonra göz altında mor halkalar oluşabilir. Bu yorgunluğun etkilerini kısa sürede kapatacak bir çok göz altı kremi üretilmektedir. Böyle zamanlarda bu kremlerden faydalanabilirsiniz.

7- En az 25 dakika spor; Erkekler kadınlara oranla yediklerini daha kolay yakabilmeleri nedeniyle pek spor yapmaya yanaşmazlar. Ancak fit bir vücut için en az 25  dakika spor yapmaları önerilir. Uzmanlar, en iyi sporun tempolu yürüyüş olduğu konusunda birleşiyorlar.

8- Erkeklerin metabolizması kadınlara göre daha hızlı. Ancak ne yazık ki son zamanlarda erkeklerde ciddi bir kilo artışı gözleniyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de ara öğünlerin es geçilmesi. Diyetisyen Nil Şahin Gürhan şunları söylüyor: “Ara öğünler kilo alımını azaltırken, yağ oluşumunu da en aza indiriyor. Ancak ara öğünün zor olduğu düşünülüyor. Oysa ki, süt, ayran, meyve ve ceviz gibi besinlerle yapılan ara öğünler vücutta yağ oluşumunu engellerken, iş performansını da oldukça artırıyor.”

9- Traş bakımınına dikkat edin; Suyla veya kuru tıraş, cildin aşırı şekilde kurumasına neden oluyor. Özellikle ıslak tıraşta kıl kökleri daha çok travmaya maruz kalıyor ve kıl dönmesi meydana gelmeye başlıyor. Ayrıca cilt, dış etkenlere karşı hassaslaşıyor. Bu nedenle tıraş sırasında cilt tipine uygun bir krem ya da köpük kullanmalı. Tıraş sonrasında kolonyadan uzak durulmalı ve bakım kremi kullanılmalı.

10- Erkek cildi protein ve kolajen yönünden kadınlara göre daha şanslı olduğundan yaşlanması da geç oluyor. Erkekler buna güvenerek cilt bakımlarına pek özen göstermiyorlar. Ancak uzmanlar, erkeklerdeki cilt yaşlanmasının geç ama derin olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu yüzden erkeklere, 30 yaşından itibaren anti aging ve nemlendirici krem kullanmalarını öneriyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here