Erkeksi Formüller

15Erkekler yapıları gereği kendilerine çok fazla bakım uygulamıyorlar. Hatta çoğu erkek kozmetik ürünler kullanmayı, kendine bakım kürleri yapmayı son derece gereksiz buluyor. Bu nedenle erkeklerin geneli kişisel bakımdan uzak olarak yaşantılarını sürdürüyorlar. Belki eskiden bakımsız erkek modeli kadınlar arasında rağbet görüyordu. Belki öylesi makbuldü. Ama değişen dünya ile birlikte kadınların da erkek tercihi konusundaki düşünceleri değişti. Günümüz kadınları bakımlı, üstüne başına dikkat eden, kişisel bakım uygulayan ve mis gibi kokan erkeklerden hoşlanıyor. Bu nedenle bir erkek olarak, elleriniz ve tırnaklarınız dahil bütün olarak vücut bakımınızı önemsemeniz gerekiyor.

Ne yazık ki erkekler modern kozmetolojiden kadınlar kadar yararlanamıyorlar. Tıraşın olumsuz etkisi yüzlerinden belli oluyor; ne köpüren kremler hal çaresi olabiliyor, ne de iyonlular.

Kullandıkları “after-shave”ler genellikle çok parfümlü ya da çok alkollüdür. “Pre-shave” lere gelince, bunlara belki de “anti-shave» demek daha doğru olur. Erkek’er cilt konusunda kadınların hoşlandıklarından genellikle nefret ederler; yağlı kremlerden, toniklerden, sütlü losyonlardan kaçınırlar. Kadınların sorunu cilt, erkeklerinki ise genellikle saçtır. Nice erkek saçları azalıyor diye saç diplerini ovuşturmaktan sakınır; oysa saç dipleri gereken tonikle ovuşturulursa kan dolaşımı sağlanır dolayısıyla saç dökülmesi önlenir. Dökülecek saç, ovuşturmadan da dökülür. Oysa ovuşturma kan dolaşımım olumlu etkilediğinden kalan saç canlanıp sağlamlaşır.

Saçları ince olanların bu yöntemi haftada 3 kez uygulamalarında yarar vardır. Saçlarından sorunu olmayanlar da haftada bir olsun bu yöntemi koruyucu olarak uygulamalı. Saçları problemli olanlar ise her gün saçlara önce soğuk bir duş uygulamalı, sonra saç diplerini havluyla ovuşturarak enerjik bir masaj yapmalı. Deterjanlı ve alkollü şampuanlar saç diplerinin yağlanmasına, tahriş olmasına neden olduğundan bunlardan sakınmalı. Eğer yorucu bir gün geçirecekseniz, bu kitapta verilen banyolardan yararlanabilirsiniz.

Çağımız herkes için, özellikle de erkekler için yorucu, yıpratıcı. Yorgun erkek provizyonsuz bir çeke benzermiş. Bu olumsuz etkiyi gidermek için aşağıdaki yöntemleri salık veririz:

1) Sıcak papatyalı losyona daldırılmış küçük ve temiz bir havluyu yüze kompres gibi uygulamalı, sonra tıraş olmalı. Yüzü bol suyla çalkaladıktan sonra da “after-shave” li bir losyonla masaj yapmalı.

2) Yüz şişkinse: Küçük bir havluyu tuzlu suya daldırıp yüze uygulamalı.

3) Cilt diriliğini kaybetmişse: Suya daldırılan bir parça şapı tüm yüzde gezdirmeli. (Bilindiği gibi şap cildi sıkıştırır.) Sonra yüzü bol suyla çalkalamalı. Bu uygulama yağlı cilde göredir. Cildi kuru olanlar sonradan yüzlerine nemlendirici bir krem sürebilirler. Eşinizin, annenizin veya kız kardeşinizin kullandığı kremi kullanabilirsiniz. Ama kendinize özgü bir krem edinmenizde de sakınca yoktur.

Tıraştan önce yüz sabunlanmadan sıcak suyla masaj yapmalı. Masaj hareketleri parmak uçlarıyla ve aşağıdan yukarıya doğru uygulanmalı. Bu yöntem cildi ince ve duyarlı, sakalı ise sert ve diri olanlara yararlıdır. Tıraştan sonra yüze after-shave sürmek cildi canlandırır. Erkeklerin cildi kadınlarınki kadar yumuşak ve düzgün değildir. Daha kalın ve daha dayanıklıdır, kadın cildi gibi özel bir bakım gerektirmez; yeter ki cilt yağlı ve sivilceli olmasın. Böyle bir durum karşısında kitapta verilen öğütlerden ve formüllerden yararlanabilirsiniz.

Saç toniği:

1 fincan kaynar su

1çorba kaşığı bademyağı (veya keten tohumu yağı)

1 tatlı kaşığı polen (veya bal)

1 A vitamini kapsülü

1 E vitamini kapsülü

(Bu kapsülleri elde etme olanağı yoksa, yerine 1 tatlı kaşığı cevizyağı konabilir.) Tüm malzeme karıştırılır. Saçın dayanabileceği sıcaklık sağlanınca karışım masaj yaparak saç diplerine yedirilir. Isısını korumak için başa bir duş baslığı veya benzeri geçirilir. Isı saç diplerinin gözeneklerini açar, vitaminli sıvının cildin derinliklerine nüfuz etmesini sağlar. 20-30 dakika sonra saçlar ılık suyla çalkalanıp gereken şampuanla yıkanır. Bu uygulamanın etkisini artırmak için saç diplerini bir havluyla 2- 3 dakika iyice ovuşturmalı. 10-15 dakika sonra saç diplerinde hissedilen sıcaklık uygulamanın olumlu olduğunu, yani kan dolaşımının etkilendiğini gösterir.

Baharatlı tonik: (tıraştan sonra)

8 çorba kaşığı alkol

8 çorba kaşığı gülsuyu

2 çorba kasığı bal

2 çorba kasığı rendelenmiş limon kabuğu

1 tatlı kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu 1 tatlı kaşığı rendelenmiş greyfurt kabuğu

2 tatlı kaşığı rendelenmiş küçük hindistancevizi

2 tatlı kaşığı kişniş, pudra halinde

1 tatlı kaşığı karanfil 1/2 tatlı kaşığı boraks

1/2 tatlı kaşığı asilbent tentürü Tüm malzeme bir araya getirilir. Kapaklı bir kavanozda 8-10 gün bekletilir. Bu süre içinde ara sıra çalkalanır. Sonra süzülüp şişeye konur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here