Gömlek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Erkek giyiminin en önemli parçalarından biri olması sebebiyle gömlek seçimi çok önemlidir. Tercih edilen gömleğin kişiye yakışması, giyilen takım elbiseye ya da pantolona yakışması, sırıtmaması, kıyafeti tamamlaması gerekir. Bu nedenle erkeklerin gömlek seçerken bir kaç unsuru birden dikkate almaları lazım gelir. Gömlek seçiminde bir kaç püf noktanın değerlendirilmesi, hem kendilerini hem de kıyafetlerini tamamlayan doğru gömleği seçmelerini sağlayacaktır.

Gömlek seçerken, gömlek modeli ile erkeğin fiziksel özelliklerinin dengeli ve uyumlu olması dikkat edilecek en önemli ayrıntıdır. En fazla dikkat edilmesi gereken konu boynun ve gömleğin yaka modelidir. Bu oran büyük önem taşır; boynu kısa olan erkeklerin yaka ayağı büyük ya da yüksek, uzun yakalı modelleri kendisine seçmemesi gerekmektedir. Yanlış tercih fiziksel özelliklerin doğru bir şekilde yansıtılmasına engel olacaktır. Satın alınacak olan gömleğin üstünde kusursuz duruş göstermesi için bir takım temel kurallara da dikkat edilmesi gerekir.

Mükemmel bir gömlek, yakasından belli olur. Bir gömleğin yakası, gömleğin ideal olup olmadığı hakkında bir fikir edinilmesine yardımcı olur. Yaka her çeşit kullanımda, kravatla ya da açık bir şekilde bırakılsa bile formunu yitirmemeli, bükülme ve kırılma olmaması gerekir. Bu ütü ve kola ile değil, özel dikim tekniği ve doğru iç malzeme seçimi ile gerçekleşir.

Gömlek kol boyu, bilek bitimiyle sona ermeli, el ayası üstünde devam etmemesi gerekir. Güzel bir görüntü için gömlek kol boyu ceketin kol boyundan 1 santim civarında uzun olması gerekir. Gömlekte düğme takılı olan gömlekler daha rahat giyim alanlarında tercih edilmektedir. Farklı blazer ceketler içerisinde kulüp desenli kravatlar ile birlikte kullanılabilir fakat takım elbiseler ile beraber tercih edilemez.

Ön pat üstünde yer alan düğmelerin arasında kumaş düz durmalı ve torbalama yapmaması gerekir. Bununla birlikte düğmeler vücut tarafından açılma yapacak oranda gerilmemesi de gerekir. Gömlek bedeni vücut hatlarını deforme etmeyecek rahatlıkta olmalı, gömlek koltukaltında ve belde balon yaratmaması güzel bir duruş için çok önemlidir.

Resmi ceket ve takım elbise kullanımında daha fazla klasik yakalı, İtalyan yaka, iğneli ya da yaka altından biritli olan türler tercih edilebilir. Yaka altından biritli ya da iğneli gömlek modelleri kravatın daha iyi durmasını ve şok gözükmesine yardım eder.

Beyaz gömlekler ise erkeklere can simidi görevi görürler. Beyaz gömlek, resmi takım elbiseler için vazgeçilmez, kot pantolon giyiminde ise kusursuz bir tamamlayıcı özelliğini taşır. İsmin baş harfleri ya da size özel bir monogramı gömleğin sol göğüs kısmına ya da kol manşetine işletip gömleği kişiselleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here