Google İsmi Nereden Geliyor?

Google-Doodle-21Google deyince ilk aklımıza gelen, internette arama ve aradığımıza ulaşma düşüncesi olur. Google internet hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdiği günden beri, internet üzerinden bilgi edinmede olmazsa olmazlarımızın içinde sayılıyor. Tüm dünyada internet üzerinden yapılan aramalarda kullanılan bu çok faydalı arama motoru, milyonlarca bilgiyi hizmetimize büyük bir başarıyla sunmaya devam ediyor ve insanlar tarayıcılarına bıkmadan usanmadan google yazmayı sürdürüyor.

Sürekli olarak hayatımızın içinde yer alan ve günde kaç kez yazdığımızı kendimizin dahi bilmediği google ismi nereden geliyor ve ne anlam ifade ediyor hiç düşündünüz mü?

“Google” kelimesi, “arama motoru kullanarak internette bir şey arama” anlamında bir fiil olarak İngilizce sözlüğe girmeyi başardı.

Ancak bugün Google yerine “BackRub” (Sırt masajı) kelimesini de kullanıyor olabilirdik.

Google’ın yaratıcıları Larry Page ve Sergey Brin Stanford Üniversitesi’nde arama motoru üzerinde çalışmaya başladıklarında projeye, “BackRub” (sırt masajı) adını vermişlerdir.

Neyse ki bu isimde ısrar etmemişler ve matematiksel bir terim olan “googol” kelimesini kullanmaya karar vermişlerdir. Googol 10 üzeri 100’e karşılık gelen oldukça büyük bir matematik sayısıdır.

Google’ın arama sonuçlarında sayfa saylarının bulunduğu bölümdeki uzayıp giden “O”ları hatırlayın. Googol da böyle bir sayıdır..

Peki Googol nasıl Google oldu?

Söylediklerine göre Page ya da Brin kazara adı yanlış telaffuz etmiştir. (Hangisine sorulsa diğerini suçluyor. Sun’ın kurucularından Andy Bechtolsheim, Page ve Brin’e projeyi finanse edebilmeleri için 100.000 dolarlık bir çek yazarken yanlış telaffuzu duyduğu için “Googol” yerine çeke “Google” yazmıştır. Page ve Brin’de onları bozmamış ve projeyi bu adla sürdürmüşlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here