Gülmenin Faydaları

Gülmek ve gülümsemek insana özgü en değerli davranışlardan bir tanesi. Karşımızda gülen bir insan gördüğümüzde biz de mutlu oluruz. Karşımızdaki insanı tanımasak da gülümseyen yüzü bizde güven oluşturur ve sanki onu yıllardır tanıyormuşuz hissine kapılırız. Çünkü gülümsemek, karşıdaki insana güven mesajıdır. Bir güven garantisidir. İlk karşılaştığımız ve işimizin düştüğü bir insandan beklediğimiz yegâne davranış gülümsemektir. Karşımızda gülümseyen birini bulduğumuzda rahatlar, ferahlarız. Bunlar gülmenin toplumsal boyutlarıdır. İnsan ilişkilerine olan yansımasıdır.

Ancak gülmenin bir de kişisel boyutu vardır. Gülmenin kişiye sağladığı faydalar sayılamayacak kadar çoktur. Halk arasında da ”bir kahkaha bir kilo pirzola” anlayışı yok mudur zaten? Gülmek bir insana pozitiflik katar. Pozitif insan da hem kendisi hem de başkaları için yapıcı özelliklere sahip olur. Gülmeyi bilen ve gülen insan her zaman mutlu olur. Gülmek hayatın getireceği streslerin önünü keser. Gülen insanın hem ruh sağlığı, hem de beden sağlığı yerinde olur. Kısacası gülmenin hem insan ilişkilerine hem de kişinin kendisine katkıları büyüktür.

Gülmek derken, kastımız tabi ki pozitif olan gülmedir. Pozitif gülme nasıl olur? Pozitif gülme, içten gelen saf ve mutluluğu yansıtan gülmedir. Konuyu buralara kadar getirmişken, bir çok gülme tarzının olduğundan bahsetmek istiyoruz.

En yaygın 5 Gülme Tarzı

1. Saf ve içten gelen mutluluğun yansıdığı ‘ İçten gülümseme’,

2. Huzursuz ve Sıkıntılı durumları örtmede kullanılan ‘Utangaç gülümseme’

3. Üzüntülü olduğunuz bir anda gizlemeye çalıştığımız ‘Üzgün Gülümseme’,

4. Öfkenin bizi çıldırttığı ama gizlemeye çalıştığımız andaki ‘Öfkeli gülümseme’,

5. Endişeli bir durumdan kurtulduğumuz andaki ‘Rahatlatıcı gülümseme’.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kadınlar erkeklerden daha çok gülümsüyor.Özellikle de ergenliğin son, yetişkinliğin ilk yıllarında iki cinsin birbirine yoğun cinsel sinyaller gönderdiği dönemde..Ancak erkekler gülümseyerek karşılık verme konusunda çekingen, şu meşhur testosteron hormonu sağ olsun. Erkekler korku ya da tehlike durumunda gülüyorsa, kontrolün ellerinde olduğunun göstergesi bu.

Gülümsemenin Gizemi

Öncelikle güvenilir biri olduğumuz izlenimini veriyor. Gülümsemenin doğal ya da sahte olduğunu anlamak da mümkün. Sahte gülümseme, fark edilme kaygısı taşıdığından diğerlerinden 10 kat daha büyükken, gerçek gülümseme daha yavaş ve kademeli olup, göz ve ağız kenarında yoğun kırışıklıklar oluşturur.

Yalan söyleyenler, karşısındakini kandırmanın getirdiği huzursuzluk nedeniyle, daha çok utangaç bir şekilde gülümsüyorlar. Yüzü gülerken, içinde aslında karanlık duygular taşıyanları da atlamayalım, aşağılama ya da nefretini de bu şekilde gösteren insanlar çok etrafımızda.

Erkekler, kadınların gülümsemesini sever. Parlak gülüşlü kadınlar daha çekici onların gözünde ama yanlış anlaşılmalar da olabiliyor. Dostça bir gülümseme flört ya da cinsel ilgi işareti olarak algılanabiliyor. Kadınlarsa bir erkeğin gülümsemesini iyi niyet işareti olarak algılıyor.

Bir gülümsemenin aşk mı veya şehvet mi içerdiğini ayırdedebilir misiniz?Birbirine çok aşık iki insan içten gülümserken, aralarında cinsel çekim yüksek olan çiftler, daha az içten gülümseyip daha çok dudaklarını ıslatmak ya da ısırmak gibi dudak hareketleri yapıyor.

Yüz ifadesi bulaşıcıdır, etrafınızdakileri pozitif yapar, sıkıcı şeyleri ilginç hale getirir, yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here