Hayat Kurtaran Kahraman Fareler

rodents_2779344bFare deyince aklımıza hep her şeyi kemiren, bulunduğu ortama zarar veren hayvanlar geliyor. Bu kötü özellikleri sayesinde ve pis bir hayvan olduğu düşünüldüğü için de hayatımızda yer almalarını istemiyoruz. Çoğu zaman da yok etmeye çalışıyoruz.

Ancak beğenmediğimiz bir çok hayvan bazen eğitilerek farklı alanlarda faydalı olmaları sağlanabiliyor. Kırk yıl düşünsek belki de farelerin can kurtaracağı aklımızın ucundan dahi geçmez. Ancak, farelerin koku alma özelliklerini kullanmak isteyen bilim insanları, onları bu özelliklerinden faydalanarak bomba tesbit etmekte kullanıyorlar.

Koklayarak bomba tespiti yapan bu akıllı fareler her yıl, dünya çapında binlerce kişiyi ölümden kurtarıyor.

APOPO isimli Belçika sivil toplum örgütü, 1997’den beri dev Afrika keseli sıçanlarının yardımıyla bombaların bulunmasını sağlıyor. Yine APOPO üzerinde çalıştığı bir başka konu ise, “kahraman farelerin” tüberküloz mikrobunu yine koku yoluyla bulmaları.

Peki bu sevimli devasa fareler bunu nasıl mı yapıyor? İşte fotoğraflarla kahraman farelerin hikayesi…


APOPO isimli Belçika sivil toplum örgütü, 1997’den beri dev Afrika keseli sıçanlarının yardımıyla bombaların bulunmasını sağlıyor.

Fareler, insanların 25 saatte aradığı 200 metrekareyi 20 dakika içinde etkili biçimde tarayabiliyor.

Oysa tarama yapan erkek farelerin maksimum ağırlığı ancak 1.5 kilograma ulaşabiliyor. Bu nedenle de kara mayınları konusunda köpeklerden çok daha iyi sonuç veriyorlar.

Şimdiye kadar görev esnasında farelerden birinin bile kılına zarar gelmedi. Mayın bulmak konusunda farelerin eğitimine, hayvanlar 5 haftalıkken başlanıyor.

Bir fare bomba kokusu aldığında, o bölgeyi pençeleriyle işaretliyor. Eğiticiler her işaretin yerini haritada belirliyorlar ve sonra teknisyenler güvenli bir şekilde bombaları yok ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here