İnsanları Alış Verişe Sürükleyen 5 Hile

alisveris_yapmanizi_saglayan_5_hile--alisveris-zemini-psikoloji-satis-3Hiç bir şey almayacağım, sadece bakınacağım diye evden çıkıp da, eliniz kolunuz dolu olarak eve döndüğünüz olmuştur mutlaka. Bunu çoğu zaman hepimiz yapıyoruz. Gezmeye diye çıkıp da deliler gibi alış veriş yaparak geriye dönüyoruz. Sonra da nasıl bu kadar çok alış veriş yaptığımıza kendimiz bile hayret ediyoruz. Oysa evden çıkarken ihtiyacımız olmayan hiç bir şeyi almayacağımıza dair kendimize defalarca söz vermişliğimiz ve her defasında bu sözü bozarak alış veriş yapmışlığımız vardır.

Dışarıya çıktığınızda neden bu kadar çok alış veriş yaptığınızı düşündünüz mü hiç? Uzmanlar alış veriş merkezlerindeki bazı hilelerin insanları alış verişe sürüklediğini söylüyorlar. İşte uzmanlara göre, insanları alış verişe sürükleyen 5 hile…

1- Girdiğiniz dükkanın zemini

Yumuşak bir halı üzerinde durduğunuzda, uzaktaki ya da loş ışıktaki bir nesne size, sert bir zemin üzerinde olduğunuzdan daha rahat ve alıcı görünür. Böylece, uzaktaki reyonlara yaklaşmak istersiniz. Ancak küçük ve pürüzlü yüzeyde ilerlerken alışveriş arabanız çok ses çıkarır ve normalden hızlı yürüdüğünüzü düşünerek yavaşlarsınız. Ve yavaş yavaş ilerlediğinizde daha fazla ürün görerek alışveriş ihtimaliniz artar. Ancak düz ve pürüzsüz yüzeylerde de, örneğin bir üst katta bulunan yiyecek bölümüne daha kolay ulaşabiliriz.

2- Limon, çam ağacı ya da diğer kokular

Pastanenin önünden geçerken burnunuza gelen tarçınlı kek kokusu, tabii ki satışları arttırabilir ancak bütün güzel kokular, ticari açıdan, satış arttırmaya yardımcı değildir. Havada hafif bir koku olduğunda müşteriler % 20 daha fazla para harcar. Ancak bu sade bir koku olmalıdır. Örneğin, portakal, limon ya da çam ağacı kokusu, yeşil çay karışımlı portakal kokusundan daha etkilidir. Beynin, sınırlı bir işleme kapasitesi vardır ve karışık kokular algıyı dağıtabilir.

3- Adele ya da Led Zeppelin tarzı müzikler

Yavaş sayılabilecek pop/rock şarkıları, daha fazla alışveriş yapmamızı sağlar. Yavaş bir ritm, müşterinin adımlarını yavaşlatır. Melankolik müzikler ise, müşteride biraz keyiflenme arzusu yaratır.

4- Akıllı telefonlar gibi parlak, düz ve yeni oyuncaklara dokunmak Bu parlak aletlere ne kadar dokunursanız, alma isteğiniz o kadar artar. Bir nesne ile temas kurmak, üzerinde kontrol sahibi olma ve o nesneyi edinme isteğimizi arttırır. Bu nedenle, Bana Dokun, Beni Dene gibi işaretler gördüğünüzde iki kere düşünün.

5- Hiçbir şey almak zorunda olmadığınızı söyleyen satıcı Satıcı size kibarca, o elmas bileziği almanız gerektiğini ama tabii ki almamakta özgür olduğunuzu söylediğinde dikkat edin çünkü taktik uyguluyor. Almamakta özgür olduğunuzun söylenmesi, satış ısrarından daha etkili bir taktik. Çünkü özgürlük kelimesini duyduğumuzda kontrolün bizde olduğunu hissedip, evet diyoruz. Bu klasik bir ters psikolojidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here