İşte İlk Yerli Otomobilimiz

1444726342_img20151013114510Hep kendi üretimimiz yerli otomobillere binmenin hayalini kurardık ve bu konularda kendimizi sürekli eleştirirdik ya, işte artık bu özlemimiz bitecek. Hayallerimiz çok yakında gerçek oluyor. Beş yıl içerisinde kendi üretimimiz olan yerli otomobiller bizlerle buluşacak. 2020 yılından itibaren yerli otomobillere bineceğiz.

Yerli otomobil konusunda Tübitak ile ortak çalıştıklarını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilk yerli otomobil prototiplerinin kamuflajlı fotoğraflarını Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Bakan Işık, yerli otomobil konusunda, “Babayiğit ortaya çıktıktan sonra nerede üreteceğimize birlikte karar veririz, hatta onun tercihine bırakırız. Sonuçta bir kişi riski üstleniyorsa tercihi ona bırakmak gerek. Ama tüm Ar-Ge’nin Gebze’deki TÜBİTAK tesislerinde başladığını söylemek lazım” diye konuştu.

Ayrıca Fikri Işık, “Yerli otomobil” macerasının II. Abdülhamid’e kadar uzandığını, Abdulhamit Han’ın 1884’te yerli otomobil için talimat verdiğini belirtti. Yerli otomobilin 2020 yılında yollarda olması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here