Kırmızı Benler İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

çoğalan-kırmızı-noktalarKırmızı benlerle başınız dertteyse üzülmenize ve endişelenmenize gerek yok. Çünkü kırmızı benler, bulundukları yerde görüntü bozukluğunun dışında sağlık anlamında herhangi bir risk taşımazlar. Yani kırmızı benler zararsızdırlar. Ancak bir çok kişi, estetik bozukluğa yol açtıkları için kırmızı benlerden kurtulmak ister.

Kırmızı benlerin ne olduğu, neden ortaya çıktığı, tıbbi ve doğal tedavi yöntemlerinin neler olduğunu araştırdık. İşte kırmızı benler hakkında her şey…

Neden Oluşur?

Çoğu zaman yaşın ilerlemesiyle oluşur ve yaşlı kişilerde gittikçe daha sık görülebilir.Çok açık tenli kişilerde daha sık görüldüğü de doğrudur. Bu benlerin oluşmasının asıl sebebi, derideki küçük kan damarlarının genişlemesi ve güneşe aşırı maruz kalınmasıdır.

Nasıl Yok Edilir?

Benleriniz küçükse kapatıcı veya makyajla gizleyebilirsiniz. Bunun dışında, benleri yok etmek için farklı tedaviler mevcuttur. Böyle bir durumda, sizin için en uygun olan tedaviyi öğrenmek için doktorunuza veya dermatologunuza danışmalısınız.

Ameliyat: genellikle büyük ve derin benler içindir. Cilde kesi yapılarak gerçekleştirilir. Derideki ben çıkarılır ve sonra dikiş atılır. Bu işlem ağrılı olabilir ve iz bırakabilir.

Lazer terapisi: bu yöntem hızlı ve ağrısızdır ve neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur.

Kriyoterapi: bu yöntemde ise; sıvı azot kullanılarak ben dondurulur. Daha sonra ben, siğillerin çıkarıldığı gibi çıkarılır. Olumsuz tarafı ise pahalı olmasıdır.

Tıbbi tedavilerin sonucunda karşılaşacakları rahatsızlıklar ve yüksek fiyatlar yüzünden, bazıları her durumda ilk önce doğal tedavileri tercih eder.

Doğal ilaçlardan bazıları şunlardır:

Hintyağı

Hintyağı, pamuk ve medikal banda ihtiyacınız olacak.
Pamuğu yağa batırın, benin üzerine sürün ve bandı yapıştırın. Pamuğu her gün yenisiyle değiştirin. Bu işlemi, yedi gün boyunca ara vermeden tekrarlayın.

Sarımsak

Siğilleri geçirebilme özelliğinden de bildiğimiz gibi, sarımsağın birçok güçlü etkisi vardır. Benler üzerinde de benzer şekilde etki eder. Benin üzerine her gün bir parça taze sarımsak sürün ve medikal bantla sabitleyin. Tercihen sabah ve uyumadan önce olmak üzere, günde iki kez değiştirin.

Bu tedaviyi, çiğ sarımsak yiyerek veya sarımsak yağı kapsülü alarak da uygulayabilirsiniz.Ekşi Elma

Ekşi elmanın suyunu sıkıp üç hafta boyunca günde en az üç kez benin üzerine sürün. Bu tedavi sabır gerektiren, yavaş ilerleyen ancak oldukça etkili bir tedavidir. Beninizin nasıl kaybolduğunu göreceksiniz.

Cildinize Özen Gösterin

Yeni benlerin oluşumunu önlemek için cilt bakımınıza özen göstermeniz gerekir, özellikle de çok hassas veya açık bir tene sahipseniz.

– Cildinizi daima ultraviyole radyasyondan koruyun, özellikle de yaz mevsiminde ve radyasyonun en yoğun olduğu saatler olan 12:00 ve 16:00 arasında. Her zaman güneş koruyucu krem kullanın. Güneşe maruz kalmaktan kaçının ya da öğlen vakti cildinizin doğrudan güneşle temas etmesini engelleyin.

– Haftada bir veya on beş günde bir, cilt tipinize ve vücudunuzun tüm bölgelerinin hassasiyetine uygun ürünlerle doğal peelingler yapın.

– Sebzeler veya doğal nemlendirici kremlerle sık sık cildinizi nemlendirin ve besleyin.

– Keten ve pamuk gibi doğal kumaşlar kullanın, sentetik kumaşlardan uzak durun.

– Dengeli beslenin. Her gün meyve, çiğ sebze ve sağlıklı yağlar tüketin. Bu, cildinizi derinlemesine besleyecek ve cildinize canlılık kazandıracaktır.

– Fırsat buldukça soğuk suyla duş alın. Ya da cildinizin güzelleşmesi ve genel olarak vücudunuzdaki kan dolaşımının hızlanması için en azından duşu soğuk suyla bitirin. Çok sıcak su güçsüzleşmenize ve cildinizin sıkılığını yitirmesine sebep olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here