Kocanızı Kısır Yapan Mesleklerden Tercih Etmeyin

Anne olabilmenin kadınlar için ne kadar önemli olduğunu herkes bilir. Anneliği ve annelik duygusunu her kadın yaşamak ister. Hatta bazı kadınlar evlilik akıllarında yokken anne olabilmek için evlenirler. Evlendikleri andan itibaren de annelik hayalleri kurmaya başlarlar. Ancak her şey her zaman yolunda gitmeyebilir. Kendinizden ya da eşinizden kaynaklı olarak, bebek sahibi olmanızı engelleyecek sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Kadın kısırlığını bir kenara bırakacak olursak, son zamanlarda uzmanların erkek kısırlığı hakkındaki bir iddialarından bahsetmek istiyoruz.

Uzmanlara göre bazı meslek mensubu erkekler kısır oluyor. Yani kısacası bazı meslekler erkekleri kısır yapıyor. Anne olmak sizin için çok önemliyse, kısırlık yapan mesleklerde çalışan erkekle evlenmek, anne olmanıza engel olabilir. Çünkü kısır bir erkekle evlenme riskiniz çok yüksek.

İşte o haber…

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, erkeklerdeki sperm sayısındaki düşüşte en önemli etkenin çevresel faktör ve stres olduğunu belirtti. Özörnek, sürekli oturarak ve stres oranı yüksek işlerde çalışan erkeklerin kısırlığa yakalanma riskinin fazla olduğunu söyledi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, fırıncılar, dönerciler, aşçılar, hamam ve sauna çalışanları, altın-gümüş ayar evlerinde çalışanlar, uzun yol şoförleri, radyoterapi, radyoloji ve nükleer tıp çalışanları, böcek ilaçlama ve kimyasal fabrikalarda çalışan erkeklerin kısırlık riski altında olduğunu söyledi.

Özörnek yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün normal sperm sayısı standardını 20 milyondan 15 milyona düşürdüğünü belirterek, “Bu değişiklik dünya genelinde erkeklerdeki sperm sayısındaki genel düşüşe işaret ediyor. Bu durumun altında yatan en önemli etkenler, çevresel faktörler ve stres” dedi.

Kısırlığı tetikleyen en önemli nedenlerin başında stres geliyor

Özörnek, erkeklerde kısırlığı tetikleyen en önemli sebeplerin başında stresin geldiğini, özellikle de stres oranı yüksek işlerde çalışan erkeklerde sperm veriminin düştüğünü kaydetti. Öte yandan ısıya maruz kalınan mesleklerde de sperm kaybı oluştuğuna dikkat çeken Özörnek, şunları kaydetti:

“Bugün dünyada görülen kısırlık vakalarının yüzde 50 oranında erkeklerdeki sperm eksikliğine bağlı sorunlara dayanıyor. Stres ve yüksek ısıya maruz kalan erkeklerin sperm hareketliliğinde düşüş ve yapısal bozulmalarla karşılaşılıyor. Fırıncılar, dönerciler, aşçılar, hamam ve sauna çalışanları, altın/gümüş ayar evlerinde çalışanlar, uzun yol şoförleri gibi sürekli oturarak çalışan erkelerde de ısıya maruz kalmaya bağlı kısırlık görülme oranı artıyor. Diğer önemli faktörlerden biri de radyasyon. Görevleri gereği radyasyona maruz kalan radyoterapi, radyoloji ve nükleer tıp çalışanlarında kısırlık görülebiliyor. Kimyasal solumaya neden olan meslekler de risk grubunda. Petrokimya gazlarının dumanına maruz kalacak şekilde çalışanlar arasında kısırlık yoğun olarak görülüyor. Böcek ilaçlama ve kimyasal fabrikalarda çalışanlar da bu açıdan risk grubuna giriyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here