Köpekler Bizim Hakkımızda Ne Düşünüyor?

Dogs-dogs-16761952-2560-1600Köpekler, insanlarla birlikte en eski geçmişe sahip hayvanlardır. Araştırmalar köpeklerin yaklaşık 30.000 yıldır insanlarla birlikte yaşadığını ortaya koyuyor. İnsanoğlunun köpeklerle ilk münasebetinin nasıl başladığı bilinmiyor ama zor doğa koşullarında karşılıklı faydalanma şeklinde olduğu tahmin ediliyor. Her ne kadar karşılıklı çıkara dayalı olarak başlasa da, günümüzde insanlarla köpeklerin bir arada olma sebebi sevgiden kaynaklı. Arada istisnalar olsa da, insanların köpeklere verdiği değer tartışılmaz.

Peki ya köpekler? Günümüzde köpekler, en sadık hayvan olarak niteleniyor. Gerçekten de öyle mi? Köpekler bizim hakkımızda neler düşünüyor? Bu konudaki bazı bilimsel çalışmalardan bahsetmek istiyoruz…

Bildiğiniz gibi köpeklerin koku duyuları biz insanlara göre binlerce kat daha gelişmiş. Dolayısıyla bizim için görmek neyse onlar için de koklamak o diyebiliriz. Bundan yola çıkan bir grup bilim adamı köpeklerin beyin aktivitelerini nelerin tetiklediğini incelemek için koku duyularından yararlandıkları testler yapmış. Testlerde MR cihazına soktukları köpeklere çeşitli kokular koklatmışlar ve beyin aktivitelerini gözlemlemişler.

Testlerde sahiplerinin kokusu köpeklerin beyinlerinde yer alan ödül merkezinde ciddi bir hareketliliğe neden olmuş. Bu kokunun diğer her türlü kokudan – lezzetli yiyecekler, diğer köpekler gibi – daha büyük etkisinin olduğu görülmüş. Yani bir köpeği sahibinin yanında olmak kadar mutlu eden bir şey yok!

Köpek – insan ilişkilerini konu alan başka araştırmalarda insanlar da incelenmiş. Yapılan testler sonucunda köpeklerin sahipleri üzerinde eş, çocuk gibi aile fertleriyle aynı nörolojik etkileri olduğu görülmüş. Dolayısıyla insanlar için de köpekler aile ferdi.

Sözün özü şu: Bu araştırma bulgularıyla bir köpek sahibinin zaten bildiği şeyler bilimsel olarak da desteklenmiş. Köpekler bizim için, biz de köpekler için aileyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here