Kravatın Şık Durması İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

kravat1Kravatınız ne kadar kaliteli ve güzel olursa olsun, kıyafetinize göre kombinleyemezseniz üzerinizde eğreti duracak, şıklığınızı bozacaktır. Seçtiğiniz kravatın giyeceğiniz gömlek ve takım elbiseyle uyumlu olması ise şıklığınızı tamamlar. Bu nedenle satın alacağınız kravat hangi marka olursa olsun, seçerken takım elbise ve gömleklerinizin renk ve desenini düşünerek almalısınız. Bu şekilde, uygun olan takım elbiselerinizle birleştirerek uzun süre kullanma şansına sahip olabilirsiniz.

İyi bir kravat seçimi yapabilmeniz için, hangi renk kıyafetlerinizde hangi renk kravatların şık duracağı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Eğer, renk uyumlarını ve kombinlemeyi bir türlü beceremeyenlerdenseniz, bilen kişilerin önerilerinden yola çıkarak kravat tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Örnek verecek olursak, mavi bir gömlek ile en iyi duran kravatlar yine koyu mavi ve lacivert tonlardaki kravatlardır. Beyaz gömleğin üstüne bütün renklerdeki kravatlar oldukça şık durabilir.

Eğer bir iş toplantısına ya da resmi bir davete gidilecekse beyaz gömleğin üstüne kullanılacak olan kravat modelinin gümüş tonda olması oldukça güzel bir şıklığı ortaya çıkartacaktır. Bu gibi durumlarda kravat seçimi yapılırken uzak durulması gereken renk kesinlikle kırmızı ve tonları olmalıdır. Kravat gömlek uyumunda ise desen faktörü diğer önemli olan faktördür. Fazla çizgili bir gömlek üstüne ufak desenleri bulunan bir kravat modeli tercih edilebilir. Gömleğin geniş aralıklar ile çizgileri bulunuyorsa, büyük puanlı ya da şal desenli kravatlar tercih edilebilir.

Kravatın Şık Görünmesi İçin Neler Yapılabilir

Kravatla gömleğin desen uyumlarında uzak durulması gereken hata, aynı ya da benzer desenleri olan kravat ile gömleklerin beraber kullanılmasıdır. Mendil kullanılıyorsa kravatla mendil deseninin birbirine benzememesine büyük önem gösterilmesi gerekir. Mendil ile gömleğini uyumlu olması gerekmektedir. Kol düğmesi kullanmakta olan kişiler ise kravat ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmelidir.

Kravat uzunluğu, bağlama şekli ve kalınlığını kendisinize göre ayarlamanızda yarar vardır. Kalın kravatlar kısa boylu ve vücudu yapılı olan erkekleri orantısız göstermektedir. Yapılı olan erkeklerin windsor düğümüne yönelmeleri iyi bir tercih olacaktır. Kravat uzunluğu, kemerin alt hizasından aşağıya inmemesi şıklık için diğer önemli bir noktadır.

Kravat Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

1- Kravatların kesinlikle ütülenmemesi gerekmektedir. Kuru temizleme yapılacaksa preslenmemesi gerekmektedir.

2- Kravat ceketin sol cebine yerleştirilen mendille uyumlu olması gerekmez.

3- Kravatın gömlekle aynı desende olması yerine değişik olması daha şık bir görüntüyü ortaya çıkartır.

4- Takım elbise ile takılacak olan kravatların, diagonal desenler yerine mikro desen olanları tercih edilebilir.

5- Astarı görülmeyecek bir biçimde bağlanmaları gerekir.

6- Çıkartıldığında ucundan ikiye katlanmalı, düzgün bir biçimde dolanarak saklanması gerekmektedir. İpek kumaştan yapılmış olan kravatlar ise katlanmadan asılmaları gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here