Meme Büyütmede Kompozit Mamoplasti Yöntemi

gogus-buyutme-bilmeniz-gereken-5-meme-gercegi-640x360Meme büyütme, kadınlar arasında en çok rağbet gören operasyonlardan biridir. Çünkü kadın görselinde göğüslerin düzgün, dolgun ve güzel olmasının önemi büyüktür. Meme büyütme operasyonları çok rağbet görse de, uygulanan estetik işlemin doğal durmaması, ameliyattan sonra uzun ve ağrılı bir sürecin olması ve uygulamadaki güçlükler kadınlar açısından çoğu zaman caydırıcı olmaktadır.

Ancak meme büyütme estetiği konusundaki tıbbi gelişmeler artık bu operasyonun daha kolay uygulanabilirliğini sağlamaktadır. Kompozit mamoplasti yöntemiyle hastalar hem doğal görünümlü göğüslere kavuşuyor hem de iyileşme süreci çok kısa.

Kompozit mamoplasti uygulamasının Türkiye’de uzman isimlerinden olan Prof. Dr. Akın Yücel, Plastik Cerrah Dr.Aysun Mamak hastaların ameliyattan sonra aynı gün taburcu olduğu ağrısız, doğal görünümlü meme büyütme yöntemini anlatıyor…
Dolgun ve dik memeler tüm kadınların hayali. Ancak birçok kadında göğüsler ya yapısal olarak küçük kalıyor ya da doğumlar, kilo alıp verme veya yaşın ilerlemesi ile gevşeyip sarkıyor. Bu nedenle meme büyütme ve dikleştirme ameliyatları tüm dünyada en çok talep edilen estetik ameliyatların başında geliyor. Bilinen yöntemlerden ağrısı ya da iddia edilen yan etkileri yüzünden çekinen herkese, “Kompozit Mamoplasti” adı verilen meme büyütme yöntemi adeta çare oluyor.

Kompozit mamoplasti’yi Türkiye’de başarıyla uygulayan önemli isimlerden olan Prof. Dr. Akın Yücel ve Plastik cerrah Dr. Aysun MAMAK, meme büyütmede çığır açan yöntemi detaylıca anlatıyorlar.

Meme büyütme ameliyatlarının özellikle yeni nesil silikonların meme kanserine yol açmadığının ve mamografiye engel teşkil etmediğinin anlaşılması sonrasında arttığını belirten Yücel’e göre yeni protezler çok daha doğal ve estetik görünüm sağlıyor. Ancak yine de eski tekniklerle uygulanan protezler bölgesel olarak belli olması, ele gelmesi, memelerin ayrık görünmesi, kol hareketleri ile protezlerin oynaması ve ameliyat sonrası dönemin ağrılı geçerek, iyileşme sürecinin çok uzun olması yüzünden ideal tercih değil.

Meme Büyütme Operasyonunda Aynı Gün Eve Dönüş Başladı
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel’e göre Kompozit Mamoplasti yöntemi, diğerlerine göre birçok sıkıntıyı azaltan bir uygulama. Eski tekniklerde protezler ya memenin içine ya da kasın altına yerleştirilmekteydi. Bu da doğal görünüm elde etmeyi güçleştirmekte ve cildin hemen altında olan protezlerin ele gelmesi suni bir his oluşturmaktaydı. Egzersiz ve kol hareketleri ile belli olabilen bu protezler zayıf kadınlara uygulandığındaysa ayrık ve doğal olmayan bir görüntü oluşturmakta idi. Hibrid bir teknik olan Kompozit mamoplasti’de ise meme daha doğal bir yerleşim olan kas zarının hemen altına yerleştiriliyor bu sayede hareketle ve egzersizle kendini belli etmiyor. Protezlerin damla şekilli olmaları nedeni ile en önemli avantaj olan sütyen üstü olarak da bilinen üst pol dolgunluğunun daha doğal gözükmesini sağlaması.

Aynı zamanda ameliyat sırasında doğal görünümü desteklemek için özellikle kadınların şikayet ettiği bel yanları ve kalça ve basen bölgesindeki fazla yağlardan elde edilen yag hücreleri memenin sütyen üstü bölgesini şekillendirmek için kullanılıyor. Bu sayede memeye daha bütünsel yaklaşım sağlanmış oluyor ve doğal görünüme ulaşılıyor. Melez bir teknik olarak tanımlanan bu yöntemde, anatomik şekilli protezler, adale zarının altına yerleştirilerek meme büyütülüyor; yağ enjeksiyonları ile protezlerin üst ve iç kenarları örtülürken daha doğal bir görünüm elde ediliyor. Aynı yöntemle hastanın bel veya uyluk bölgesindeki fazla yağlar liposakşın yöntemiyle alınıp süzüldükten sonra deri altına tekrar uygulanıyor ki böylece memeler, silikon protezlerin yanı sıra hastanın kendi dokuları ile büyütülmüş oluyor. Kompozit mamoplasti yönteminin en önemli avantajı, zayıf yapılı hastalarda cildin kalınlaştırılarak protez kenarlarının görünürlüğünün azaltılabilmesi ve daha doğal görünmesi. Yağ emjeksiyonları aynı zamanda, içerdikleri kök hücreler sayesinde dekolte cildinin kalitesini de arttırmakta ve derideki yıpranmayı azaltmakta.

Prof. Dr. Akın Yücel bu uygulamada özellikle FDA onaylı ve ömür boyu garantili doğal anatomik protezlerin kullanılmasının önemini vurguluyor. Anatomik şekilli protezler doğal olmayan görünümü engellemesi, sarkmaları azaltan yöntemle uygulanması sebebiyle hareket kısıtlamasının da önüne geçiyor.Hastanede yatmaya ve ağrı şikayetlerine gerek bıraktırmayan operasyon sonrasında ise üç gün içinde normal hayata dönmesi mümkün oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here