Neden Shih Tzu?

Son zamanlarda bir köpek edinmeyi düşünüyor, ancak bazı takıntılarınızdan dolayı cesaret edemiyorsanız;

-Apartman dairesinde yaşıyorum, çok hareketli ve enerjik olmasın,
-Tın deyince havlamasın, komşularım huysuz aramız bozulur,
-Evime gelen misafirleri ısırmasın, çocukları korkutmasın,
-Tüyleri dökülmesin, kucağıma alıp sevdiğimde tüylerinin üzerime yapışmasından hoşlanmam,
-Otobüs, uçak …vs toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmem gerektiğinde sorun çıkarmasın,
-Ellerimi, yüzümü yalamasın, taciz etmesin,
-Tuvalet eğitimini çabuk alsın ve hiç şaşmasın,
-Öğretmek istediklerimi çabuk öğrensin,
-Ben otururken hep yanımda dursun,

images (1)diyorsanız shih-tzu tam sizin aradığınız özelliklerde bir köpek. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen bu ırk, Çin Aslanı olarak da anılmaktadır. Çift katmanlı, uzun tüylere sahiptir ve tüy dökmeyen tek köpek ırkıdır. Ancak, tüylerinin günlük olarak fırçalanması gerekmektedir.

Çok fazla hareketli değildir. O yüzden küçük bir apartman dairesi dahi olsa rahatlıkla yaşayabilir. Kızdırılmadığı sürece aklına her estiğinde havlama huyu yoktur. Sessiz sakin bir hayvan olması sebebiyle, apartmandaki komşularınız varlığından bile haberdar olmazlar.

Son derece sevecen ve insancıl bir yapıya sahip olduğundan evinize gelen misafirlerinize yakınlık gösterir. Çocuklarla arası çok iyidir.

Sahibine karşı çok sadık bir köpektir. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Sürekli ev halkıyla olmak ister. Ancak gündelik hayatta, evde yalnız kalması gerekiyorsa, alışması uzun sürmez.

Çok zekidir. Özel bir eğitim vermenize gerek yoktur. Kısa bir zaman içinde hayatınıza uyum sağlar. Tuvalet eğitimini çok kısa bir sürede alabilen yapıdadır.

Kafesine koyarak otobüste, uçakta onunla rahatlıkla seyahate çıkabilirsiniz. Havlayıp ortalığı yıkarak rahatsız etme huyu yoktur.

İnsanların üzerine atlayıp elini yüzünü yalayarak rahatsız etmez. Mağrurdur. Sevgisini gözleriyle anlatabilen bir yapısı vardır.

Kısacası, çok ideal, sorunsuz, çok sevimli bir can dostudur. Uzun ve gösterişli tüyleri sebebiyle kokoş görünümlü bu köpekler, apartmanda beslemek için en uygun ırktır.

Yalnız, bir tek kötü huyu vardır. O da çok inatçı olması. Eğer istemiyorsa hayatta seslendiğinizi duymaz. Ee bu kadarcık kusur kadı kızında da bulunur…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here