Ödem Çözen Gıdalar

Sebze ve meyvelerin yeterince tüketildiğinde organizmaya ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak uzmanlar, sebze meyvelerden maksimum faydayı görebilmek için mevsiminde tüketmemiz gerektiği hususunda sürekli olarak uyarıyorlar. Çeşitli şartlarda mevsimi dışında sebze ve meyveleri tüketmek vücutta gereksiz vitamin yığılmasına sebep olabiliyor.

Özellikle sebze ve meyveler ile bazı gıdaların zamanında tüketimi vücuttaki ödem oluşumunu engelliyor. Bunların hangi gıdalar olduğuna bir göz atalım;

Sebze ve Meyveler;

Domates; Yaz aylarında yani mevsiminde tüketilen domates metabolizma hızını artırır. Vücuttaki ödemi çözüp, hücre yapılanmasını sağlıyor. Uzmanlar kış aylarında domates yerine bu anlamda havuç tüketimini öneriyorlar.

Semizotu; Uzmanlar ödem çözme konusunda semizotunun adeta sihirli bir değnek olduğu konusunda hemfikirler. Aynı zamanda da Omega3 ve A vitamini yönünden oldukça zengindir. Metabolizmayı hızlandırır. Çiğ olarak yoğurtla karıştırılıp tüketilmesi önerilir.

Maydanoz; Maydanoz içeriğindeki A vitamini sayesinde ödem çözüyor. Çiğ olarak tüketilebileceği gibi kaynatılıp suyu da içilebilir. Hem çiğ olarak hem de kaynatılmış olarak çok iyi bir ödem çözücüdür. Ancak kaynatılarak suyunun içilmesi çiğ olarak tüketilmesinden daha fazla bir fayda sağlamıyor. Her sabah bir tutam yenilmesi öneriliyor.

Bunların dışında, başta kiraz olmak üzere karpuz, kavun, erik ve şeftalinin içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve enzimler yazın oluşan mevsimsel ödemin atılmasına yardımcı oluyor.

Baharatlar; Yemeklere farklı bir lezzet katan tarçın kan şekerinin düşmesini engelliyor. Kırmızı pul biber ödemi çözüp, metabolizmayı çalıştırıyor. Kimyon, karabiber, kekik, nane gibi baharatlar ise vücudu rahatlatıyor.

Süt ve Yoğurt; Kalsiyum açısından zengin olan süt ve yoğurt ödemle savaşıyor çünkü kalsiyumun vücutta kemikleri korumak dışında vücudun sıvı dengesini sağlama görevi de bulunuyor. Yetersiz kalsiyum alan kişilerde ödem artıyor. Günde iki porsiyon süt ve süt ürünü tüketmek gerekiyor.

Balık; Balığın içeriğindeki omega3 ödem çözmeye yarıyor. Ancak balık, yağda kızartıldığında içeriğindeki faydalı yağ trans yağa dönüşerek ödem çözeceği yerde, ödem oluşumuna sebep oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here