Oksijenli Suyun 6 Farklı Kullanım Şekli

Oksijenli-su-nerede-saklanmali-Bozulup-bozulmadigi-nasil-anlasilirOksijenli su gerektiğinde kullanılmak üzere çoğumuzun evinde vardır ve mikropları temizlemek amaçlı olarak yaralı ve tahriş olmuş deride kullanılır. Deride oluşan yaraları temizlemek dışında da oksijenli suyun daha pek çok kullanım alanı vardır. Ama oksijenli suyun bu özellikleri pek bilinmez.

Oksijenli suyun dezenfekte edici özelliğinden faydalanarak farklı şekillerde kullanmanız mümkün. Oksijenli suyun 6 farklı kullanım şeklini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Hem şaşıracaksınız hem de öğrendiğinizde vazgeçemeyeceğiniz bir temizlik ürünü kazanmış olacaksınız.

Fayans aralarını temizleyin

Fayanslarında aralarında bulunan harçlar, temizlik için kullandığımız sert kimyasallar sebebiyle bir süre sonra aşınabilir. Fayansların arasını oksijenli su ile temizleyebilirsiniz. Böylece fayansların arasındaki harçların da aşınmasını önleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, bir spreyin içine oksijenli su koyup fayans arasına sıkıp 30 dakika beklemek. Ardından sert bir fırça ile fırçalayın.

Sebzeleri dezenfekte edin

Az miktarda oksijenli su ile sirkeyi karıştırarak elde edebileceğiniz karışımı sebzeleri yıkamada kullanabilirsiniz. Sirke ile az miktarda oksijenli suyu karıştın ve sebzelerinizin yıkama suyuna karıştırın. Ardından sebzelerinizi iyice durulayın. Virginia Devlet Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının yaptıkları testlerde bu karışımın E. coli, Listeria ve salmonella gibi bakterileri öldürdüğü ortaya çıkmıştır. Aynı karışımla kesme tahtalarınızı da dezenfekte edebilirsiniz. Bu karışımın hiçbir kokusu ve tadı sebzelerinizde kalmayacaktır.

Dişlerinizi beyazlatın

Hepimiz bembeyaz dişlere sahip olmak isteriz. Bunun için birçok kimyasal maddeyi kullanıyoruz. Size kimyasal maddelerden uzak, beyazlatma işlemini anlatacağız. Az miktarda oksijenli suyu saf su ile karıştın. 30 saniye ile 1 dakika arasında ağzınızı bu suyla çalkalayın. Yutmamaya özen gösterin. Sonra ağzınızı temiz su ile çalkalayın. Dişlerinizi beyazlatmak için iki hafta boyunca her gün bu işlemi uygulayın. Daha sonra bu beyazlığı muhafaza etmek için haftada bir kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Lekeleri çıkarın

Okijenli suyu, kan lekesi de olmak üzere bir çok lekenin çıkarılması için kullanabilirsiniz. Lekeyi oksijenli su ile sildikten sonra leke bulunan bölümü durulayın. Renkli kumaşlarda bu uygulamayı yaparken dikkat etmeniz gerekir. Oksijenli su rengin solmasına neden olabilir. Bu durumda bir beze diş macunu sürün ve birkaç damla oksijenli su dökün. Bu karışımla lekeyi ovun ve sonra durulayın.

Makyaj fırçalarını temizleyin

Makyaj fırçaları kadınların sürekli kullandıkları malzemelerdendir. Bu fırçalarında zaman zaman temizlenmesi gerekir. Bunun için en uygun yol oksijenli sudur. Su ile karıştıracağınız oksijenli suyun içinde fırçalarınızı 5 dakika bekletin. Ardından durulayın ve kuruması için bir havlunun üzerine serin. Fırçalarınız temizlendiği gibi mikroplardan da arınmış olacaktır. Temiz fırçalar için haftada bir gün bu işlemi uygulayın.

Küflü duş perdelerini temizleyin

Duş perdeleri sıçrayan suların üzerinde kalması ve rutubetli bir ortam olması sebebiyle zamanla siyah lekeler ve küf oluşturur. Perdelerdeki bu lekeleri çıkarmak için yine oksijenli suyu kullanabilirsiniz. Bir spreyin içine su ve oksijenli su karışımı doldurun. Perdelerinizin üzerine sıkın. 10 dakika bekledikten sonra fırçalayın veya silin. Hem perdeleriniz temizlenecek hem de mikroplardan arınacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here