Öldükten Sonra da Dijital Dünyadaki Varlığınızı Sürdürebilirsiniz

24479461Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, dijital dünya ve sosyal medya hayatımızın bir parçası haline geldi. Dijital ortamlarda geçirilen süre neredeyse günlük yaşantımızın önemli bir dilimini kapsıyor. Dijital dünya ve sosyal medya yaşantısına o kadar adapte olmuşuz ki, kendimize bile vakit ayıramaz haldeyiz. Çoğumuzun dijital ortamlardaki kişiliği ise kendimizi değil, olmak istediğimiz kişiyi yansıtıyor. İstenilen kimliğe bürünmek kişilerin hoşuna gittiği için de dijital dünya önemini ikiye katlıyor.

Dijital dünyanın insanlar açısından önemini değerlendiren yahoo Japonya, alışıla gelmişin dışında bir hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Japonya’da bulunan ve nüfusun büyük bir bölümünü oluşturan yaşlı insanları kitle olarak seçen bu servis bir nevi insanların dijital ortamda bıraktığı izleri takip ediyor. “Yahoo Ending” adı verilen bu sistem ile kullanıcıya Yahoo Japon hesabını kapatma ve önceden seçeceği 200 kişiye belirlediği bir mesajın ölümünden sonra e-mail olarak yollanması fırsatı sunuyor.

Ayrıca hesabınızın geçmişiyle ilgili bir veriyi silebilmenize de fırsat veren bu servis size aylık yaklaşık 1.77dolara mal oluyor. Servis bu hizmetlerin dışında ölen kişinin ardından özel bir bülten sayfası hazırlayarak sevdiklerinin sayfayı ziyaret etmesi için de imkân sunuyor. Bunun yanında ölümünüzden önce size mezarlığınızı seçme ve cenaze işlemlerinin tahmini maliyetini de sunan servis Japonya’nın çok konuşulan konularından oldu bile.

Yahoo Japonya’nın sunduğu bu servis Yahoo tarafından genel bir servise dönüştürülür mü şu an bilinmiyor. Ancak Google’ın benzer bir uygulamaya sahip olması tüm gözleri Yahoo’ya çevirmiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here