Ruh Sağlığına İyi Gelen Bitkiler

yesilcay-ve-saglikRuh sağlığının genel sağlık içindeki önemi büyüktür. Ruh sağlığı yerinde olmayan birinin sağlıklı olduğundan bahsedemeyiz. Bu nedenle genel vücut sağlığına ne kadar dikkat ediyorsak, ruh sağlığımıza da o kadar dikkat etmemiz gerekiyor.

Günlük hayatta psikolojik yapımızı etkileyen bir çok etken ortaya çıkabiliyor. İş ve toplumsal yaşantımızda psikolojimizin olumsuz etkilendiği olaylarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Psikolojimizi ayakta tutabilmek, ruh sağlığımızın devamlılığını sağlayabilmek için her zaman kimyasal ilaçlar kullanmamız gerekmiyor. Bitkilerin psikolojiyi güçlendirici etkilerinden faydalanabiliriz.

Psikolojiye iyi gelen bitkiler hakkında topladığımız bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu bitkileri kullanarak sağlam bir psikolojiye sahip olmamız mümkün.

Ruh Sağlığına İyi Gelen Bitkiler

Alıç meyvesi
Alıç, barut ağacı ve ekşi muşmula olarak da bilinmektedir. Kırmızı renkli bir ağaç bitkisi olan alıç iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu meyvenin en önemli özelliği kalp ritmini düzenlemesidir.

Anksiyete yaşayanlar için alıç meyvesi birebirdir. Çünkü kalp ritmini yavaşlatarak sakinlik verir.

Kedi otu kökü
Doğal antioksidanlardan biri olan kedi otunun pek hoş koktuğu söylenemez. En önemli özelliği depresyona, uykusuzluğa ve kaygı bozukluklarına iyi gelmesidir. Uyku sorunu çekenler için kedi otu özellikle tavsiye edilmektedir.

Kedi otu eczanelerde hap formunda bulunmaktadır. Ayrıca aktardan kök olarak da satın alınabilir. 1tatlı kaşığı kedi otu kökü bir su bardağı suda 10 saat bekletildikten sonra tüketilebilir. Dozunu fazla kaçırırsanız ertesü gün sersemlik yapabilir.

Papatya
Papatya çayı uykudan önce içilirse vücudu rahatlatarak uykuya geçişi kolaylaştırır. Depresyona iyi gelen papatya çayı merkezi sinir sistemini düzenler ve dopamin, serotonin salgılarını kontrol eder.

Sarı kantaron otu
Sarı kantaron uyku düzenini sağlar ve kaygı bozukluklarını yenmeye yardımcı olur. Hap olarak eczanelerde satılmaktadır. Bitki olarak aktarlarda da bulunmaktadır. Yatmadan önce 1 tatlı kaşığı toz halindeki bitkiyi 1 fincan kaynar suya ekleyin ve 5 dakika demlenmesini bekleyip için.

Çarkıfelek çiçeği
Çok güçlü bir antidepresan olan çarkıfelek çiçeği ya da pasiflora kaygı bozukluklarına ve stresin giderilmesine yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş çarkıfelek çiçeğini 1 fincan kaynar suya ekleyip yatmadan 1 saat önce içebilirsiniz.

Lavanta
Lavanta çay olarak tüketildiği zaman depresyonun etkilerini azaltmaktadır. Solunum yollarını açan lavanta rahatlamanızı sağlamaktadır.

Melisa otu
Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan melisa otu yatıştırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle doğal antidepresan olarak da bilinmektedir. Kalp çarpıntısını yavaşlatır ve baş ağrısına iyi gelir.

Yeşil çay
Kalp ritmini düzenleyen yeşil çay kaygı bozukluğu ve anksiyetesi olan kişilere yarar sağlamaktadır. Bir fincan yeşil çay içmek kişiye sakinlik hissi verir. Yeşil çay düzenli içilirse cildin gençleşmesine de katkı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here