Selenit (Çöl Gülü) Taşı ve Faydaları

Beyazdan kahverengiye doğru değişebilen renk yelpazesine sahip olan selenit (çöl gülü) taşı, 2500 yıldır tarih boyunca çok yaygın olarak kullanılan bir kristaldir. Selenit taşı, Sabır taşı olarak bilinir. sabrın ve sakinliğin arayışı içinde olanlara en uygun taştır. Eski Mısır ve Roma başta olmak üzere bir çok medeniyetlerde kullanılmış, hatta Osmanlı padişahları tarafından da değerli kılınıp, savaşlarda korunma amaçlı kullanılmıştır.

Saydam olup ışığı karşı tarafa yansıtan bir özelliğe sahiptir. Zaten değeri de bu saydam olma özelliğinden kaynaklanmaktadır. Çok katlı görünümüyle gülü andırdığından çöl gülü olarak anılmaktadır. Çünkü, yirminin üzerinde yuvarlak yaprağa benzeyen doğal oluşumlu katlarına toprak serpilmiş gibi bir görünüm sergilediğinden, çölde yetişmiş bir gül izlenimi vermektedir.

Alçı taşının şeffaf bir türü olan selenit, bir kalsiyumsülfattır. Selenit taşının oluşumu genellikle tortul kayaların içinde meydana gelmektedir. Jips gülleri kızıl-kahve ve yapraksı yapıdadır. Kristalleri genelde düz olup eşkenar dörtgene benzeyen bir şekildedir. Yumuşaktır ve içinde su vardır.

Sertlik derecesi 2’dir ve işlenmeye pek müsait değildir. Bu nedenle su ile temas ettirilmemeye özen göstermek gerekir. Her zaman kuru tutulmalıdır. Tüm dünyada yaygın olsa da asıl olarak, Türkiye, Çin, Orta Asya ve ABD’de çıkarılmaktadır. Ancak, Meksika ve ABD’de kaliteli kristalleri bulunmaktadır.

Taç çakra başta olmak üzere tüm çakralarla uyumludur. Tüm burçlardaki kişiler tarafından kullanılabilir. Ancak, özellikle balık burcuna tavsiye edilir. Huzur veren bir enerjiye sahip olan selenit, kişinin kendine olan güvenini ve inancını da artırır.

Çöl gülü, aynı zamanda mecnun taşı olarak da bilinir. Bunun sebebi ise, rivayete göre Mecnun’un çölde yolunu kaybettiği bir zamanda bu taşı bulduğuna inanılır. Jips grubundan bir taştır.

Selenit’in (Çöl Gülü) Faydaları

– 6. hissi kuvvetlendirir.

– Bulunduğu ortamda sakin ve huzur dolu bir atmosfer oluşturur.

– Yoga ve meditasyon ile ilgilenenler tarafından kullanılır. Çünkü ruhsal olarak dinginlik verir.

– Romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenir. Kemikleri güçlendirir.

– Üçüncü göz çakrasını açar ve sezgileri güçlendirir.

– Zihinsel berraklık sağlar.

– Dışarıdan gelebilecek tüm olumsuz enerjilere karşı kalkan oluşturur.

– Farkındalık yetisini olumlu yönde etkiler.

– Solunum sistemi hastalıkları, kalp damar hastalıkları ile göz hastalıklarında faydalı olduğuna inanılmaktadır.

– kalbinde stent takılı olan hastalara tavsiye edilmemektedir.

– Kendini temizleme özelliğine sahip olduğu için ayrıca temizlenmesine gerek yoktur.

– Evinizin bir köşesine koyacağınız bir selenit süs eşyası, evinizde ruhsal dinginlik sağlayarak, dışarıdan gelebilecek olumsuz enerjilere evinizi kapatacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here