Sürücüsüz Toplu Taşıma Araçları Geliyor

1454344487_heathrow-capsule-carTeknoloji alanında son günlerin en çok konuşulan konusu tabi ki sürücüsüz taşıtlar. Dünya sürücüsüz taşıtlar üzerine odaklanmış durumda. Sürücüsüz taşıtlar ile ilgili gelişmeler ise devam ediyor. Sürücüsüz taşıt nasıl olacak merakla bekleniyor.

İngiltere’de bu yıl sürücüsüz araç teknolojisi ile ilgili oldukça önemli bir adım atılacak.

Daha önceden İngiltere’de bulunan Q2 etkinlik alanının çevresinde GATEway projesi için sürücüsüz servis araçlarıyla uzun süre denemeler yapılıyordu. Bu kez GATEway projesi yeni bir deneme için Londra sokaklarına çıkacak ve İngiltere’de sürücüsüz araçlarla yolcular taşınacak.

Elektrikle çalışan kapsül adındaki sürücüsüz araçlar Heathrow Havaalanı’nın içerisinde raylı sisteme bağlı olarak çalışıyordu ancak projeyi tasarlayan TRL firması sokaklarda rahat bir şekilde gidebilecek bir araç ortaya çıkmasını istiyor. Bu nedenle de yeni kapsül araçlar sokakta test edilecek ve halkın tepkisi alınacak.

Şu an kullanılan kapsül araçların her biri 6 yolcu alabiliyor ve saatte maksimum 40km hızla ilerliyor. Araçlar düşük hızda ve kapasitede olsalar da araçların öncelikli amacının güvenlik olduğu belirtilmiş. Üstelik araçlar ilerleyen zamanlarda çok daha geliştirilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here