Tarçınlı Ihlamur Çayının Faydaları

Tarçınlı ıhlamur çayını duymuş muydunuz hiç? İlk etapta tarçınlı ıhlamur çayı fikri çoğu kişiye hoş gelmeyebilir. Tarçınlı ıhlamur çayının tadının kötü olacağı düşünülebilir. Ancak, tarçınlı ıhlamur çayının faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Özellikle kış mevsimini yoğun olarak yaşadığımız şu günlerde bu çaya ihtiyacınız olacak. Çünkü, tarçınlı ıhlamur çayı, soğuk algınlığı ve gribin en büyük düşmanı.

Tarçınlı ıhlamur çayının faydası bununla bitmiyor tabi ki. Daha bir çok faydası var.

Tarçın; Şeker hastalığına önleyicidir. Romatizmaya karşı önleyicidir. KAN ŞEKERİNİ düşürmede yardımcı olur. Farenjite karşı dirençli kılar. Yorgunluğu gidericidir. Gerginliği alıcı, sakinleşticidir. Yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltır. Geniş spektrumlu doğal bir antibakteriyeldir. Deri hastalıklarına karşı direnç kazandırır. Mide dostudur. Zihin yorgunluğunu alır. Yoğun çalışma temposunun oluşturabileceği baş ağrılarını önler. Kansere karşı vücudu dirençli kılar. Bağırsaklarda nitrozamine(kurt) oluşumunu engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Çok sayıda farklı moleküler yapılı antioksidan içerir. Migrene karşı önleyicidir.

Ihlamur; Stres ve anksiyeteyi azaltmak için ıhlamur çayı denenebilir. Ihlamurdaki farnesol maddesi yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Ihlamur; Antispasmodic etkisiyle kas kasılmalarını azaltmaya yardımcı olur.

Ihlamur; Bronşit içinde kullanılabilir. Öksürük kesici ve göğüs yumuşatıcıdır.

Ihlamur; Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu ıhlamur çiçeğinin soğuk algınlığı ve kuru öksürüğe karşı kullanımına onay vermiştir.

Ihlamurdaki flavonoitler iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterir. Bazı bileşenleri de boğazı yumuşatarak tahrişi önler ve soğuk algınlığı şikâyetlerini hafifletir.

Ihlamur; Damar sertliğine ve Selülit’e de iyi gelir. Uyutur.

Ihlamur; Terlemeyi başlatıcı özelliğinden dolayı ateşli ve soğuk algınlığında çok etkilidir. Hazmettirici, Balgam söktürücü, Nezle Spazm, Migren, Hafif uykusuzluklarda, genel direnci artırır. Damar tıkanıklığına,

Ihlamur; Mafsal iltihabı, Romatizma, Karaciğer iltihabı, Hipertansiyon, Selülit, Grip, Öksürük,

Ihlamur; Terletici ve ateş düşürücü etkisi vardır. Vücut ısısını yükseltir ve enfeksiyonlara karşı savaşmak için vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olur.

Ihlamur; Grip ve nezlede vücudun direncini artırır, yakalanma riskini azaltır. Ihlamurun faydası soğuk havalarda doğal bir koruyucu işlev görmesidir. Tek içildiği gibi diğer benzer bitkilerle karışım yapılarak da içilebilir.

Tarçınlı Ihlamur Çayının Hazırlanışı

HAZIRLANIŞI:
Ihlamur demlenerek hazırlanmalı. Tatlandırıcı olarak şeker yerine bal tercih edilmeli. İki tutam ıhlamur, 3-4 adet karanfil, bir çubuk tarçından ıhlamur hazırlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here