Telefon Konuşmalarınız Ara Ara Kesiliyorsa

Android telefon cihazı kullanıyor ve konuşurken sık sık telefonunuz kesiliyorsa kötü niyetli bir durumla karşı karşıya olabileceğiniz ihtimalini düşünmelisiniz. Çünkü android cihazlarda bulunan bir bug sistemi, üçüncü kişilerin telefon konuşmanızı kesebilmesine, mesaj atabilmesine ya da arama yapabilmesine imkan verebiliyor.

Bu önemli kusur, sadece Android’in KitKat 4.4 ve eski Jell Bean sisteminde mevcut. Android 4.1.1’den 4.4.2’ye kadar olan cihazlar, muhtemelen 4.4.3’de bu sorundan etkilenebiliyor. 19 Haziran’da çıkan Android 4.4.4’de bu bug yamalanmış, ama ne yazık ki Android 4.4.4 henüz çok az cihaz için var.

Merkezi Berlin’de olan firma CureSec tarafından keşfedilen bug, savunmasız Android ceplere kötü niyetli bir uygulamanın yüklenmesiyle, kötüye kullanılabiliyor. Bug sebebiyle, uygulamayı yüklerken telefon görüşmelerine müdahale için izin istemese de, müdahale edebiliyor.

Telefonunu henüz Android 4.4.4 sürümüne güncelleyemeyenler için, CureSec bir uygulama geliştirmiş. Firmanın sitesinde bulunan uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Bu uygulama, telefonunuzun bug’a karşı savunmasız olup olmadığını kontrol ediyor.

Bunun yanında şimdilik cep telefonunuzu korumanın en iyi yolu, güvenmediğiniz kaynaklardan uygulama yüklememek, ve ayarlarda “bilinmeyen kaynaklar” kutucuğunu seçili bırakmamak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here