Türkler’in Siri’ye Küfür Endişesi

SiriApple’ın sesli asistanı siri, Türkçe dil desteği sağlandığı için artık Türk kullanıcıların emrinde. Önceki yıllarda aplee’ın sesli asistanı siri, tüm dünyada kullanılırken, Türkçe dil desteği olmadığı için bizim ülkemizde kullanılamıyordu. Türkçe dil desteği sağlandıktan sonra Türkiye’de sesli asistan siri ile tanıştı. Ancak, her şey bu kadar basit değil elbette. Türk kullanıcının eline düşmek öyle kolay bir vaka değil.

Türk kullanıcıları siri’ye kavuştukları zamandan bu yana sordukları enteresan ve gereksiz soruların yanı sıra küfür ve hakaret içeren sözler de etmeye başladılar. Eee dedik yani Türk kullanıcının eline düşeceğine, kör kuyuya düş daha iyi diye.

Siri’nin kötü sözlere tepkisi ise ”Ne kadar ayıp. Küfür etmeye hiç gerek yok. Bunu duymamış olayım. Neredeyse kızarıyordum” şeklinde oldu.

Ancak başka bir sorun daha var. Söylenenlere göre bu hakaret ve küfürler Apple tarafından kayıt altına alınıyor. Apple’ın gizlilik politikasına göre ise Siri’yi ve Dikte’yi kullanırken söylenen ve dikte edilen sözler kaydedilip isteklerin işlenmesi için Apple’a gönderiliyor. Ancak telefonun konum servislerinden hem Siri’yi hem de Dikte’yi kapatırsanız Apple, kullanıcı verilerinizle birlikte en son sesli giriş verilerinizi de siliyor. Dilerseniz sınırlamalar ayarı ile Siri ve Dikte kullanımını tamamen de sınırlayabilirsiniz. Ancak Apple kullanıcıları “İleride bu sözler önümüze çıkarsa rezil oluruz.” diye endişe duyuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here