Yaşlanma İle İlgili Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

10Yaşlanma deyince aklınıza ne geliyor? Yaşlanma ile ilgili bilgilerimizin ne kadarı doğru? Bütün bunların cevabı, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur’un ”Yaşlanmayı Reddet” isimli kitabında mevcut. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur’un ”Yaşlanmayı Reddet” isimli kitabı satış rekorları kırıyor.

İşte kitaptan derlediğimiz yaşlanma ile ilgili bazı doğrular…

Cildim çok kuru olduğu için özellikle göz çevrem çok çabuk kırıştı

Hayır, kuru ciltler daha çabuk kırışmazlar sadece kırışıklıkların görüntüsü çok daha belirgindir.

Yüz kaslarımı çok hareket ettirirsem, kırışıklıkların önüne geçerim

Çene hattınızın sarkmaması için yüz kaslarının hareketli olması bir dereceye kadar önlem olabilir. Fakat tekrarlanan yüz hareketleri ve fazla hareketlilik, yüz bölgesinde kırışıklıkların artmasına neden olur.

Çok sık balık, özellikle somon tüketirsem kırışıklıklarım azalır

Somon başta olmak üzere diğer balıklar Omega 3 açısından zengin kaynaklardır ve sağlığa son derece faydalı besinlerdir. Fakat bu şekilde bir beslenme ile kırışıklıkların azalacağı konusunda herhangi bir çalışma bulunmuyor.

Kırışıklıklarımızı sadece kalıtsal özelliklerimiz belirler

Genetik yapımızın ve dış etkenlerin kırışıklıklar üzerinde etkisi var. Fakat güneşin zararlı ışınları, sigara içimi, sağlıksız beslenme kırışıklıklar üzerinde çok daha fazla etkiye sahiptir.

Çok su içmek kırışıklıkları önler

Su içmek sadece cildimiz için değil, tüm iç organlarımız için de faydalı bir besin. Yeterli su tüketimi hücresel seviyede yeterli hidrasyonu sağlayarak, cilt elastikiyetine muazzam bir katkı sağlar. Fakat sadece su içerek kırışıklıkları önleyebilmek mümkün değildir.

Güneş ışığından göz çevremi korursam, bütünüyle göz çevresi kırışıklıklarını önlerim

Göz çevresindeki kırışıklıkların önlenmesinde, güneş ışınlarından uzak durmak son derece önemlidir fakat sadece bununla tam manasıyla bir koruyuculuk yaşayamazsınız. Erken kırışıklıkların gelişimini tetiklememek için göz bölgesinin özellikle güneş ışınlarından korunmasını öneriyoruz. Lakin bu kırışıklıklar sadece ve sadece güneşin zararlı ışınlarından dolayı oluşmuyor.

C vitamini alır ve C vitamini içeren kırışıklık kremleri kullanırsam, yaşlanmanın önüne geçerim

Yapılan araştırmalar C vitaminin kolajen üretimine destek bir vitamin olduğunu gösteriyor. Ayrıca C vitamininin, güneş koruyucu, cilt hasarını tedavi edici özellikleri de var. Fakat sadece bu şekilde bir tüketim ve kullanım ile tamamen kırışıklıklardan kurtulma gibi bir durum söz konusu değildir. Kırışıklıkların radikal bir şekilde gelişim göstermemesine fayda sağlayabilir.

Güneş ışınları daha fazla kırıştırdığı için solaryuma giriyorum

Bu çok sık yapılan bir hatadır. Oysaki solaryumda güneşe nazaran çok daha hızlı, fazla ve güçlü UVA ışını cilt tarafından emilir. Bu da kırışıklıkları ve cilt sarkmalarını bir yana koyun, bazı cilt kanserlerine dahi yol açabileceğine dair araştırmalar bulunuyor.

İyice yaşlanınca yüz germe ameliyatı olmak daha iyi

Botoks, dolgu, Örümcek Ağı estetiği gibi iz bırakmayan, iyileşme süreci kısa uygulamalarla yaşının iyisi olmak ve sürekli yaşını geriden takip etmek dururken, bu şekilde bir karar almak, bir estetik cerrah olarak bana göre hatalı bir davranış olacaktır. Ama tabii ki, estetik her zaman bireysel alınması gereken, kişisel kararlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here