Yoğurdun Bu Faydalarını Biliyor muyuz?

Yoğurt, Türklerin keşfederek dünyaya kazandırdığı besin maddelerinin en önemlisidir. Bu nedenle yoğurt, Orta Asya ve Türk beslenme kültüründe önemli bir yere sahiptir. Yoğurt, özellikle faydalarının farkına varılmasıyla tüm kültürlerin sofralarının vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Artık tüm dünya da hem sade hem de meyveli olarak tüketilmektedir.

Hem vücut genel sağlığı için hem de cilt sağlığı için çok faydalı olan yoğurt, hem sağlıklı bir yaşam için hem de daima gençlik ve zindelik için gerekli olan bir besin maddesidir.

Peki yoğurdun bu kadar faydalı özelliği nereden geliyor? Yoğurt her şeyden önce mayalanarak elde edilen bir yiyecektir. Yani kısmen fermente gıdalar arasındadır. Bu nedenle, içeriğinde bol bol bakteri barındırır. Bu faydalı bakteriler sayesinde mineral vitamin ve protein zenginliği taşır. Et ve et ürünlerindeki proteinden bile fazla proteine sahip olan yoğurt, özellikle çocukların kemik ve zihinsel gelişimine oldukça faydalıdır.

İçeriğindeki bu protein oranının yüksekliği, cilt sağlığı ve güzelliği açısından da önem arz etmektedir. Cildin sürekli kendini yenileyerek yaşlanmasını geciktirir. Bu nedenle yaşanan cilt sorunlarında, kozmetik ürünler denemeden önce yoğurt tüketimine önem verilmeli, cilde yoğurt uygulaması denenmelidir.

İçeriğinde, kalsiyum ve minareller ile B vitamini bulunduğundan, günde bir kase yoğurt tüketilmesi vücudun bu maddelere olan ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacaktır.

Yoğurt, sindirim sistemi tarafından kolay sindirilir. Bu nedenle süte alerjisi olanlar bile yoğurdu rahatlıkla tüketebilmektedirler. Cildinizin de parlaklığını artırmaya yardımcı olan yoğurt diş problemlerini ve ağız kokusu gibi pek çok kişinin şikayeti olan rahatsızlıkları da azaltacaktır.

Pek çok enfeksiyona karşı da aktif olarak bedenimizi koruyan yoğurt vücutta barınan zararlı organizmaların yaşam alanlarını kısıtlayarak karaciğer hastalıklarından tutun da mide ve bağırsağa kadar ciddi hastalıkları engellemede çok etkili bir maddedir.

Tüm bu inanılmaz faydalarından ötürü yoğurdun dilerseniz direkt tüketimi, dilerseniz de ayran gibi dönüştürülmüş halleri her yemekte yanınızda bulunması gerekenler arasına giriyor. Yoğurt ile benzer nitelikler taşıyan, sadece tadında bir miktar değişiklikler olan kefir de yoğurt ile benzer özelliklere sahip durumda ve Kafkasya ülkelerinde sık tüketilen süt ürünleri arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here