Yulafın Faydaları

portakalli-yulaf-ezmesiYulaf denilince ilk aklımıza gelen diyet olur. Gerçekten de yulaf, diyete sağladığı katkılarla vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Oysa yulafın faydası diyetle sınırlı değildir. Yulafın daha bir çok faydası vardır ve sağlık üzerinde de oldukça etkilidir. Diş sağlığından mide sorunlarına kadar sağlık alanındaki bir çok faydasını öğrendikten sonra, eminiz sofralarınızdan hiç eksik etmeyeceksiniz.

Sinir zayıflığı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir

İktidarsızlığa iyi gelir

Kandaki şeker miktarını ve kolesterolü düşürür.

Mide ve bağırsak bozukluklarını giderir ve idrar söktürür.

Adet dönemindeki ağrı ve şikayetleri azaltır

Vücudu, kas ve kemikleri güçlendirir.

Dişleri korur.

Vücuda rahatlık verir.

Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir.

Özellikle çocuklarda görülen hazımsızlığa karşı faydalıdır.

Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Troid bezinin düzenli çalışmasını sağlayarak, guatrı önlemeye yardımcı olur.

Saçları güçlendirir ve parlaklık verir

Uyuşturucu ve sigara bağımlılığından kurtulmaya yardımcı olur.

Günün en önemli öğününü, zihni açıp uzun süre tok tutacak besinlerle geçirmekte yarar var. Bunun en iyi yolu ise gevreklerle yapılan kahvaltı

Araştırmalar, okula kahvaltı ederek giden çocukların başarısının, kahvaltı etmeyenlere oranla çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Benzer şekilde çeşitli bilimsel çalışmalar, zamansızlık ya da kilo vermek amacıyla kahvaltıyı atlayan yetişkinlerde gün içinde performans düşüklüğü görüldüğüne işaret ediyor. İşte bu noktada ‘kahvaltılık gevrekler’, tempolu bir yaşam için besleyici, lezzetli ve pratik bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Meyvelileri seçin
Gevrekler ideal birer kahvaltı alternatifidir. Posa içerdiği ve yanında genellikle süt veya yoğurt tüketildiği için kana karışma hızı yavaşlayarak acıkma hissini azaltır. Ancak basit şekerli gevrekler yerine şekersiz veya meyveli seçeneklerin tüketilmesi daha yerinde olacaktır.

Yulaf en iyisi
Genellikle çözünür posa içeren yulaf gevreği tercih edilmelidir. Ayrıca, mısır ve buğday gevrekleri de kullanılabilir. 5-6 yemek kaşığı kahvaltılık gevrek, 1 su bardağı diyet veya yarım yağlı sütle tüketilebilir.

Bu öğüne, 1 tatlı kaşığı toz ketentohumu ve yine 1 tatlı kaşığı toz kepek eklendiğinde, posa miktarı artacak ve sizi daha tok tutacaktır. Ayrıca eklenecek olan 1 adet taze (örneğin 1 adet kayısı, veya yarım adet rendelenmiş) elma ya da kuru meyve de, vitamin, mineral ve posa sağlayarak hem kendinizi daha iyi hissetmenizi, hem dengeli beslenmenizi sağlar.

Yulaf ezmeli kahvaltıya hazır mısın?

Malzemeler

5 yemek kaşığı yulaf ezmesi
Orta boy bir elmanın yarısı
1 cevizin içi
1 çay kaşığı tarçın
1 çay bardağı su

Yapılışı
Yulaf ezmesine suyu ilave ederek pişirdikten sonra biraz soğutmaya bırakın, daha sonra da içine elmayı rendeleyin, bir çay kaşığı tarçın ve ceviz içini de karıştırıp servis edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here