Yüz Kusurları Makyajla Nasıl Kapatılır?

makyaj_hileYüzde önceden var olan ya da sonradan oluşan yüz kusurları çoğu zaman kadınların başına dert olur. Yüz kusurları, sorun edilecek kadar büyütülecek bir şey değildir aslında. Çünkü tamamen kurtulmak mümkün olmasa da, makyaj malzemeleri kullanılarak rahatlıkla kapatılabilir. Burnunuzun büyük olması, yüzünüzde oluşan cilt kızarıklıkları, Çenenizin fazla çıkıntılı olması ya da burun genişliği…vs kusurların güzelliğinizi bozduğundan yakınıyorsanız, dert etmenize gerek yok. Makyaj yaparken, malzemelerinizle uygulayacağınız makyaj hileleri ile bu kusurlarınızı kapatıp, güzelliğinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Yüz kusurlarınızı gizlemeniz için uygulayacağınız yöntemler…

– Dudaklarınız çatlamışsa

Ruj sürmeden önce nemlendirin ve çok koyu tonlar kullanmayın.

– Yorgun ve uykusuzsanız

Alt kirpiklerinizi rimellemeyin; aksi taktirde daha yorgun görünürsünüz.

– Göz çevresindeki çizgileri kapatmak için

Kapatıcı bir kalemle veya ince bir fırçayı kapatıcınıza bulayarak çizgilerin üzerinden dikkatle geçin ve parmak uçlarınızla üzerlerine hafifçe vurarak cildinize yedirin. Bu arada kapatıcınızın fondöteninizden daha açık tonda olmasına özen gösterin.

– Yuvarlak yüzü uzun göstermek için

Yüzünüzün daha ince görünmesi için, şakaklarınıza, elmacık kemiklerinize ve çene altınıza büyük bir allık fırçası yardımıyla bronz allık sürün. Daha açık renk pudrayla alnınızı, burnunuzu ve çene ucunuzu vurgulayın.

– Çeneniz çok çıkıksa

Çenenizin ucuna koyu renk bir fondöten uygulayıp pudralayın. Dudaklarınızı öne çıkaracak canlı renkte rujlar tercih edin, böylece çeneniz belirginliğini yitirecektir.

– Burnunuz genişse

Gölge ve ışığı kullanın: burnunuzun üzerine (burun kemiğiniz boyunca) daha açık tonda; burun kanatlarınıza ise daha koyu tonda fondöten sürün. Parmağınızla fondöteni iyice yayın ve 2 ton arasındaki sınırları yedirip yok edin, mat bir pudrayla pudralanın.Çeneniz çok küçük ve içeri doğruysa

Çenenize açık renk bir fondöten sürün. Bu çenenizin hacmini artıracaktır. Koyu ve parlak renkte rujlar kullanmayın, dikkati başka yerlerde toplamak için göz makyajınıza önem verin.

– Burnunuz uzunsa

Burun ucunuza koyu renk fondöten uygulayın. Fondöteniniz kompakt fondöten olursa ve nemli süngerle uygularsanız çok daha iyi sonuç alırsınız. Fondöteni sınır yapmayacak şekilde iyice yedirdikten sonra küçük dokunuşlarla pudralayın.

– Kırışıklıkları gizlemek için

Cilt tonunuzdan 1-1,5 ton açık bir kapatıcıyı kırışıklık boyunca sürün. Kapatıcıyı parmağınızla veya bir fırçayla yayıp teninize yedirin. Daha sonra fondöteninizi ve pudranızı uygulayın.

– Kızarıklık ve sivilceleri kapatmak için

Yeşil renkte bir kapatıcıyı kızarıklık veya sivilcelerin üzerine hafifçe yayarak sürün.

– Pigment lekelerini kapatmak için

Önce hafif bir arındırma yapın. Cilt tonunuza çok yakın bir kapatıcıyı lekelerin üzerine hafifçe vurarak uygulayın. Bu işlemi lekeler hafifleyene dek uygulayın. Kapatıcıyı uygularken lekelerin sınırını belirginleştirmemek için etrafına doğru biraz taşırın. Daha sonra fondöteninizi ve pudranızı uygulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here