Detoks Nedir? Nasıl Uygulanır?

detoks_612788641Detoks insanlık tarihi boyunca binlerce yıldır vücudu doğal yollarla toksinlerden arındırmak için kullanılan bir yöntemdir. Zaten detoksun kelime anlamı da arınma, zehirlerin atılması manasına gelmektedir ve detaxikation sözcüğünün kısaltılmışıdır.

Bu doğal yöntem, Hipokrat zamanından bu yana doktorlar tarafından tavsiye edilmiştir. Kısacası vücuttan zararlı maddelerin atılması işlemidir. Bir başka adı da sağlık orucudur. Aslında, dinlere göre uygulama farklılığı gösteren orucun gerçek amacı budur. Bir süre yiyip içmeyi bırakarak vucudu dinlendirmek, arındırmak, temizlemek; zihne ve ruha dinginlik kazandırmaktır. Oruç sayesinde ruh ve zihin ile beden dinlenerek vücutsal denge sağlanmış olur.

Detoks işlemi iki şekilde uygulanmaktadır;

1- Bazik Detoks: Pişmemiş gıdalar tüketilerek yapılan detoks şeklidir.

2- Total Detoks: Sebze, meyve suyu, su ve çay ile uygulanan detokstur.

Detoks uygulamalarının bilinçsizce yapılması vücuda zarar verir. Bu yüzden özellikle Total Detoksun uzman kontrolünde yapılmasında fayda vardır.

Detoks süresi, kişinin uygulama koşullarına ve bedensel gücüne göre değişir. Ama normal şartlarda;

Bazik Detoks 7-21 gün
Total Detoks 5-21 gün

Olmak üzere sadece yılda bir kez uygulanabilir.

Detoks öncesinde vücudun hazırlık aşaması vardır. En az üç gün vücut beslenme proğramıyla detoksa hazırlanmalıdır. Atılması gereken maddelerin vücuttan atılabilmesi için doğaya paralel olarak küçülen ay döneminde yapılması önerilmektedir.

Detoks sağlık amacıyla yapılan bir vücut arıtma işlemi de olsa bazı kişilerin kesinlikle yapmaması gerekir. Detoks uygulaması yapmaması gerekenler;

– Akut psikolojik tedavi görenler
– Kemik hastaları, enfeksiyon hastaları ve yaşlılar
– Aşırı zayıflar
– Bedensel olarak ağır işte çalışanlar
– Hipotiroid hastaları, ameliyatlılar, ağır hastalar, ilaç tedavisi görenler
– 16 yaşından küçükler
– Hamile ve emziren anneler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here