Jump to content

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Geçen Saat
 2. Hep Beraber Hz.Yunus Duası Okuyalım

  Okudum Semraoz ....5....niyet Allahim kabul etsin
 3. Bugün
 4. Hep Beraber Hz.Yunus Duası Okuyalım

  Semra oz ....5 niyet ...okuyor
 5. 313 Ayet’el Kürsi

  Meryemin icin 7 okuyorum
 6. Bu Duanın Arapça Okunuşu Nasıl?

  Hayatımız sınav. Allah yardımcımız olsun. Amin.
 7. Çok borcu olanlar bu süreyi okusun Allahın izni ile feraha ererler. Not: Günde 1000 fazla gelirse 100 adet okuyun, faydası nı biiznillah görürsünüz farkına varmadan sayıyı kendiniz çoğaltırsınız sonra tesbih e bile gerek kalmadan kalbinizde dilimizde bu duayı bulursunuz inş.
 8. Orucunuzu Ballı Su ile Açarsanız...

  Orucunuzu ballı su ile açarsanız Ramazan boyunca sağlığınız için vücudunuzun dengesini bozmadan devam etmeniz lazım. Bunun için uzmanların birbirinden önemli uyarıları ve önerileri var; iftarı balla açmak gibi... İşte bu dönemde organik bal tüketmek hastalıklara karşı tam bir kalkan görevi görecektir. Balın gurmesi olarak bilinen Ahmet Bağran Aksoy, Ramazan ayında değişen beslenme yöntemini dengeleyecek şeyin bal olduğunu söylüyor. "TOKLUK HİSSİ VERİYOR, METABOLİZMAYI DENGELİYOR" Ramazan'ın gelmesiyle sindirim sistemimizin ve midemizin farklı çalıştığını belirten Aksoy, balın bu dönemde sindirimi kolaylaştırdığının altını çiziyor. Sindirim sistemini düzenleyen bal aynı zamanda metabolik stresi de azaltıyor. Bal, karaciğerden toksinlerin temizlenmesine de yardımcı oluyor bunun yanı sıra sahur sebebiyle değişen uyku düzenini de yoluna koyuyor. "ORUCUNUZU BALLI SU İLE AÇABİLİRSİNİZ" Ahmet Bağran Aksoy: "İnsanlar iftar sofrasında kola ve hazır içecekler tüketiyor, bunun yerine bal şerbeti ile oruç açmak mideyi rahatlatacaktır. Boş mideye alınan ham bal, mide asidini nötralize ediyor. Balın kabızlığı giderdiği, vücuttaki kanı temizlediği, damarları genişlettiği ve kan dolaşımını kolaylaştırdığı, kalbi güçlendirdiği, yağ hazmını kolaylaştırdığı biliniyor. Sahurda 2 tatlı kaşığı balı mutlaka yemek gerekiyor. Balı çaya ekleyebilir böylece gün boyunca susuzluğu önleyebilirsiniz. Ilığa yakın suya 2 tatlı kaşığı bal koyarak hazırladığınız bal şerbeti ile bağırsak hareketlerini arttırıp vücut şişkinliğinizi üzerinizden atabilirsiniz.'' diyor.
 9. Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?..

  Kabızlığın nedenleri nelerdir? Özellikle Ramazan ayında ortaya çıkan ve doğru beslenilmediğinde kişiye sıkıntılar yaşatan kabızlığın bilinmeyen nedenlerini ve kabızlıktan korunmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hacı Ömer Aycan anlattı Öncelikle kabızlık kavramının doğru olarak tanımlanması gerektiğini belirten Op. Dr. Hacı Ömer Aycan, 'Büyük tuvalet alışkanlığı herkes için farklıdır. Bazı insanlar her gün bir kez, hatta bundan daha fazla büyük tuvaletlerini yaparken; bazıları da iki üç günde bir yapabilir. Düzenli olarak haftada üç defadan az büyük tuvaletinizi yapıyorsanız, muhtemelen bağırsak hareketiniz yavaşlamıştır. Kabızlık problemi yaşıyor olduğunuzu söyleyebilmek için bağırsak hareketlerinin yanı sıra, sert ve kuru dışkı gibi diğer belirtileri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Yaşlandıkça bağırsak hareketlerinizin azalmasıyla birlikte kabızlık problemi yaşama ihtimaliniz de artar. Aynı şekilde hamilelik de kabızlık problemlerinin en sık görüldüğü dönemlerin başında gelir. Hamilelik hormonları sindirimi yavaşlatır ve bağırsak kaslarınızın sisteminizdeki atıkları hareket ettirmesini zorlaştırır. Hamileliğin ilerleyen evrelerinde büyüyen bebeğiniz, bağırsaklarınıza baskı yapabilir; bu da kabızlık yaşamanıza neden olur. Kabızlık probleminiz 1 haftadan daha fazla süredir devam ediyorsa sorununuzun daha uzun sürmesine engel olmak için mutlaka hekiminize başvurun. Çünkü uzun süreli tedavi edilmeyen kabızlık, hemoroid başta olmak üzere pek çok probleme neden olabilir. Mevcut kabızlığınızı gidermek için hekiminizin önereceği beslenme programını uygulamalısınız. Daha fazla meyve, sebze ve kepekli tahıllar yiyin. Bu gıdalar lif bakımından yüksektir ve düzenli olarak bu gıdaları tüketirseniz kabızlık problemiyle karşılaşma riskiniz azalır. Özellikle kuru erik, bağırsağı düzenleme konusunda iyi bir yardımcıdır. Diyetiniz değişmesine rağmen hala kabızsanız, doktorunuzla konuşun. Takviyeler, dışkı yumuşatıcıları veya laksatifler kullanmanız gerekebilir. Kabızlık vücutta tehlikeli toksinlere neden olmaz. Dışkıdaki toksinlerin vücudunuzu zehirleyerek sizi hasta ettiği yıllardır süre gelen bir efsanedir; ancak uzun süreli kabızlık, diyabet, az çalışan tiroid, irritabl bağırsak sendromu veya kolon kanseri gibi başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle göz ardı edilmemelidir. Özellikle dışkıda kan ve bilinmeyen kilo kaybı zaman kaybetmeden dikkate alınması gereken belirtilerdir. Antidepresanlar ve güçlü ağrı kesiciler kabızlık probleminin artışına neden olabilir. Aynı şekilde gereğinden fazla laktasif tüketmek de bağırsak kaslarınızın normalden daha fazla çalışmasına neden olur. Kabızlık problemi yaşamamak için kullanacağınız ilaçlar ve diyet programını mutlaka hekiminize danışarak düzenleyin' açıklamasında bulundu.
 10. Uzmanlar açıkladı! Her gün yumurta yerseniz Günde bir yumurta tüketmek, inme riskini yüzde 26 azaltabiliyor. Günde bir yumurta yiyen kişinin, kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma riskinin hiç yumurta yemeyenlere kıyasla daha düşük olduğu belirtildi. Çin ve İngiltere'den bir grup araştırmacı, yumurta tüketimi ile kalp damarrahatsızlıkları, iskemik kalp hastalığı, başlıca koroner rahatsızlıklar, hemorajik ve iskemik inme arasındaki ilişkiyi inceledi. Çalışmada, Çin'de 10 farklı coğrafi bölgeden, 30-79 yaşlarında, yaklaşık yarım milyon (512 bin 891) yetişkin ile yürütülen araştırmadaki veriler kullanıldı. Seçilen katılımcılara ne kadar sıklıkla yumurta tükettikleri soruldu ve bu kişiler, hastalık ve ölüm oranları incelenmek üzere takibe alındı. Yeni çalışma için araştırmacılar, kanser olmayan, kalp damar rahatsızlığı veya şeker hastalığı bulunmayan 416 bin 213 katılımcı üzerinde yoğunlaştı. Bu gruptaki ortalama 8-9 yıllık takip sonucunda, toplam 83 bin 977 kalp damar rahatsızlığı vakası ve 9 bin 985 kalp damar rahatsızlığından kaynaklı ölümün yanı sıra 5 bin 103 koroner rahatsızlık kaydedildi. Çalışma döneminin başında katılımcıların yüzde 13,1'inin her gün en az bir yumurta tükettiği ve yüzde 9,1'inin hiçbir zaman ya da çok nadir yumurta tükettiği bildirildi.Sonuçlar, yumurta tüketmeyen kişilerle karşılaştırıldığında, günlük yumurta tüketiminin genel olarak daha düşük kalp damar rahatsızlığı riski ile ilişkili olduğunu gözler önüne serdi KALP HASTALIĞI RİSKİ YÜZDE 12 DAHA DÜŞÜK! Özellikle günde en az bir yumurta tüketenlerin, yüksek gelirli ülkelerle karşılaştırıldığında Çin'de daha yaygın olan hemorajik inme geçirme riskinin yüzde 26, hemorajik inme sebepli ölüm riskinin yüzde 28, kalp damar rahatsızlığı riskinin de yüzde 18 daha düşük olduğu görüldü. Diğer yandan "asla / nadiren" yumurta tüketenler kategorisine kıyasla günlük olarak yumurta tüketen kişilerin, kalp kasının, çeşitli nedenlerle beslenememesi sonucu ortaya çıkan iskemik kalp hastalığı riskinin yüzde 12 daha düşük olduğu belirtildi. İskemik inme, inmelerin çoğunluğunu oluştursa da Çin'deki hemorajik inme oranı hala yüksek gelirli ülkelerdekinden daha fazla.Yumurta, yüksek kaliteli protein, birçok vitamin, fosfolipid ve karotenoid gibi biyoaktif bileşenleri de içeriyor. Yumurta yemenin sağlık üzerindeki etkilerini araştıran daha önceki çalışmaların çoğunun sonucunda yumurta tüketimi ile koroner kalp hastalığı veya inme arasında önemsiz ilişkiler bulunmuştu.
 11. halüsinasyon

  kafamın içinde dolaşan okuduğum liseden kızlar var. bir erkek var lisede öğretmen deslerimize girmişti beni taciz ediyor.bi çocuk var yeğenim ben örgüye elişine başlayacak olsam bizim köy evinde elinde elbezi söküyor benim de örgüm sökülüyor.
 12. Duvara Yaz...

  “Kalbi kırıkların hatırını sor, onları sevindir. Bir gün senin de gönlün incinir. (Sadi Şirazi Hz.)
 13. 313 Ayet’el Kürsi

  Meryemim için 5 adet okudum.
 14. Dün
 15. Her Gün 1 Bardak Pancar Suyu İçerseniz... Öyle Bir Faydası Var ki!..

  Pancarı çok severim ama suyunu içemiyorum be kardeşim. Ayrıca kırmızı renkli yiyeceklerde antioksidan bulunur. Bu da vücuttaki zehiri arındırır.
 16. Batalah Iptal ilimleri<br> Eleyauva(h)a 1294 reset iptali<br> 5951968176<br> 5598481304<br> Elbazuv(h) 299 tilsim iptali<br> 1530217908<br> Elheyhuvd 1297 kasem iptali gizli<br> 185055192<br> <br> Cini vucuttan koparma ilmi<br> Elmeyağvah 1095 ya sah kuttiat esmasi<br> Ellesyanka(d) 2035 1444 harful ayni esmasi<br> Elıateake 1619 elhamiym esmasi<br> Elleyaruv(d) tuliat 938 cin cikarma<br> <br> Elceled cinlerin yaratildigi esma yuruyen cinler<br> Elseytiyh cinlerin yaratildigi esma ucan cinler
 17. Hep Beraber Hz.Yunus Duası Okuyalım

  Eski listeye göre okudum Rabbim kabul etsin inşallah
 18. Hayrı ve şerri Bilebilmek İçin

  Merhaba arkadaşlar, çevremizde veya müstakbel eşimizin, iş konular, veya borç verecegimiz kişiler olabilir, ev alacağiz durumlar olabilir veya yanımızda arkadaşımız olabilir onun dürüstlüğünü bilebilmek, örnegin çevrenizde birçok arkadaşlariniz vardir fakat cogu menfaat beklerler siz farkinda olmazsiniz onlarin ayiklanmasi için, veya herhangi durumda muallakta kaldigimiz zaman için güzel bir yöntem vermek istiyorum bunu her defasinda bizzat uyguluyorum hatta annemin elemanlarindan şüpheye düşmüştüm ve emin olamiyordum ve bir uygulayayim dedim vee şaşirtici neticeler aldik.. Bunu istihare yolu da yapilabilir ama ben istihare yolundan tam netice alamiyorum ya çok uzatiyor çok geç gelebiliyor yada tam yorumuna pek anlam veremiyorum o yüzden istihare yöntemi bana göre olmuyor... Ikinci yöntem ise vaktinde kılabiliyorsanız ofisinizde vs. kisa mola verip 5 vaktinizi kılmaya çalışın tecrübeme göre tesiri çok çabuk gelişiyor kazalarda biraz tam neticeye ulaşılmıyor ama siz bilirsiniz.. .. namazlarınızın arkasından hemen Niyetiniz evleneceginiz kisi ise: Allah`im XY kişi ile evlenmek istiyorum bana hakkimda şer ise nasip ettirme benden tüm bağlantiyi kestir, diye niyet edeceksiniz.. Niyetiniz Ev ile ilgili sorunlar yasayip yasamayacaginiz veya emlakci sizden para talep ediyor sizde dogruluguna güvenemiyorsaniz: Allah' im su evi satin almak istiyorum bana hakkimda serrli ise o evi nasip etme ve tüm bağlantiyi kesiver... vs.. o kişi ilerde size şer olacaksa bir şekilde sizden uzaklaşacaktir yok hayir hayirli ise size icabet edip sizinle yoluna devam edecektir.. buradaki niyetiniz şer kelimesini takinmasidir bunu her beş icabet vaktinde dilendiginde (zikredildiginde) çarcabuk olay neticelenecektir ayrica sizde gercek yüzünü anlayacaksiniz size karşi samimi olmadigini ve ileride sorunlar yaşayacaginizin farkinda olacaksiniz..
 19. Bel bölgesindeki yağlanma bakın neyin habercisi Hollanda'da yürütülen bir araştırma, bel ve karın bölgesindeki yağlanmanın D vitamini eksikliğine işaret ettiğini ortaya koydu. Leiden Üniversitesinden Rachida Rafiq ve ekibinin yürüttüğü obeziteyle ilgili verilere dayanarak hazırlanan çalışmada, karın çevresindeki yağlanma ile D vitamini eksikliği arasında güçlü bir ilişki olduğu belirtildi. Rafiq, çalışmada elde edilen bulgulara göre, daha çok bel ve göbek bölgesinde yağlanması olan kişilerin D vitamini eksikliği riskiyle karşı karşıya olduğunu, bu kişilerin kan testiyle D vitaminine baktırması gerektiğini söyledi. D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN... Araştırma sonuçlarının bu hafta İspanya'nın Barselona kentinde yapılacak Avrupa Endokrinoloji Derneğinin toplantısında değerlendirileceği belirtildi. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar vücuttaki D vitamini eksikliğinin glukoz (şeker) dolaşımı ve insülin seviyeleri üzerine etkili olduğunu gösteriyor.
 20. Ege Üniversitesinde Akciğer Kanserini Nefesle Teşhis Edebilen Sistem Geliştirildi Ege Üniversitesi (EÜ) önderliğinde yapılan bilimsel çalışmayla akciğer kanserini nefes yoluyla tespit edebilen biyomedikal cihaz geliştirildiği, cihazın ilk testlerde hastalığı yüzde 80 oranında belirleyebildiği belirtildi. Ege Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Ege Üniversitesi Solunum Hastalıkları Araştırma Merkezi bünyesinde, İzmir’deki diğer üniversitelerden de bilim insanlarının katılımıyla yürütülen Milli Biyomedikal Cihaz Projesi’nde başarılı sonuçlara ulaşıldı. HASTALIKLI VE SAĞLIKLI İNSANLARIN NEFESLERİ FARKLI Açıklamada görüşlerine yer verilen Proje Koordinatörü EÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Pelit, soluk havasında 3 bin 500’ün üzerinde bileşik bulunduğunu, uçucu örnek bileşiklerin metabolik reaksiyonlar sonucunda insan nefesine geçtiğini, hastalıklı ve sağlıklı insanların nefeslerindeki oranların da değişiklik gösterdiğini kaydetti. Nefes yoluyla hastalık tespitinin çok eski tarihlere dayandığını ifade eden Pelit, şu bilgileri verdi: “MÖ 400’lü yıllarda hekimlerin öğrencilerine hastaların nefesini koklayarak teşhiste bulunmayı önerdiğini görüyoruz. Biz ise burada nefesin parmak izini çıkarıyoruz. Normalde yapılan çalışma hastadan biyopsi yoluyla doku alınmasına dayanıyor. Bu biyopsiyi sürekli alma şansınız yok. Hastalığı daha kötüleştirebiliyor ve bazı riskler taşıyor. Biz ise uçucu organik bileşiklere bakarak hasta mı değil mi diye bir ön tanı yapmak istiyoruz. Çünkü günümüzde yapılan bazı testler çok doğru sonuçlar veremeyebiliyor. Dolayısıyla biz nefes testi ile kişinin hasta olup olmadığını çok daha öncesinden tespit edebileceğiz.” “YÜZDE 80’E ÖN TANI KOYABİLİYORUZ” Akciğer kanserinin çok geç teşhis edildiğini ve hastaların tedavi şansını yitirebildiğini bildiren Pelit, kullanılan cihazların ise yurt dışından yüksek maliyetlerle karşılanabildiğine işaret etti. Pelit, örnek alma ve örnek toplama kısımlarının da çok maliyetli olduğuna değinerek, şunları söyledi: “Biz bu kısmı tamamen yerli olanaklarla yapıyoruz. TÜBİTAK destekli projemizle yaptığımız ilk uygulamaların sonuçları umut vaat edecek düzeyde. Akciğer kanseri olan ve olmayan kişilerin tespit edilmesi konusunda yüzde 80’e yakın bir oranda kişiye hastadır veya değildir diye ön tanı koyabiliyoruz. Çalışmamız tamamlandığında belki de toplumda bir tarama yaparak akciğer kanserini çok önceden, belirti vermeden teşhis etme şansımız olacak. Çalışmamız ürüne dönüşme aşamasına geldi. Bu ürünü ülke ekonomisine kazandırmak istiyoruz.” “BAŞKA PROJELER DE VAR” EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel da farklı bilim dallarının bir araya gelmesinin başarıyı da beraberinde getirdiğine dikkati çekerek, şu bilgileri aktardı: “Solunum hastalıkları ve akciğer kanserinin erken tanısında girişimsel olmayan tanı ve izlem biomarker geliştirmek üzereyiz. Bunun için özel cihazlar tasarladık. Solunum hastalıkları konusunda akıllı cihazlar üretmek için başka projelerimiz de var.” Yeni cihaz konusunda çalışma yürüten akademisyenleri ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da dünyada henüz araştırma düzeyinde olan bir yöntemin hayata geçirildiğini, kan ve doku örneği almadan kanser teşhisine imkan sağlanacağını, Kalkınma Bakanlığının projeyi desteklemesi konusunda girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.
 21. Her gün 1 bardak pancar suyuiçerseniz... Öyle bir faydası var ki! HAREKET ETMELİSİNİZ Harvard'da yapılan araştırmalara göre, yüksek tansiyon Amerika'daki ölümlerin yüzde 15'inden fazlasında aktif rol oynuyor. Ayrıca yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç gibi önde gelen ölüm nedenlerinin yanı sıra anevrizmalar, kognitif düşüş ve böbrek yetmezliği riskini de artırır. Hipertansiyon, genelde orta yaş üzeri kişilerde görülen bir hastalıkken malesef günümüzde gençlerde de görülmeye başlandı. Obezite sınırına dayanan fazla kilolar, hareketsiz yaşam, kötü beslenme ve stres bu durumun sebepleri arasında yer alıyor. İlaç kullanımı tansiyonu düşürürken, bacak krampları, baş dönmesi ve uykusuzluk gibi yan etkilere neden olabilir. Neyse ki hipertansiyonu doğal yöntemlerle azaltmak mümkün. Unutmayın, her kişi önce kendisinin doktorudur. İşte önerilerim: HER GÜN BİR BARDAK Yapılan araştırmalar pancarın, içeriğinde bulunan nitrik oksit adlı madde sayesinde damar esnekliğini artırdığını ve kan dolaşımını rahatlattığını gösteriyor. Pancarın damarlar üzerindeki bu etkisi, damar sertliği ve tıkanıklığı gibi hayati risk taşıyan hastalıkların seyrini yavaşlatmada faydalanılması gerekenler listesinin ilk sıralarına pancarın adını yazdırıyor. Yüksek tansiyon hastalığıyla mücadelede pancarın etkisi artık biliniyor. Yapılan araştırmalara göre her gün bir bardak pancar suyu tüketmek, takip eden 24 saat boyunca tansiyonunuzun düzenli seyretmesine yardımcı oluyor. TUZU AZALTIN Düzgün beslenme, yüksek tansiyonla savaşmada çok etkili bir silahtır. Yüksek tansiyonun en yaygın nedenlerinden biri de vücuttaki sodyum fazlalığıdır. Sodyum alımınızı azaltmak yüksek tansiyonu düşürmede atacağınız ilk adımdır. Bu sebeple beslenmenizde daha az tuz tüketmeye özen gösterin. DİYETLE TANSIYONU ÖNLEYİN Türkçe'ye 'Hipertansiyonu durdurmaya yönelik besinsel yaklaşımlar' olarak çevirebileceğimiz DASH diyeti, tam tahıllar, yağsız et ve az yağlı süt ürünleri içeren dengeli bir beslenme düzenidir. Ayrıca, diyetinize dahil edebileceğiniz çok yararlı besinler var. Somon gibi soğuk su balıkları, yüksek tansiyonu düşürmeye ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı, Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Tam yulaf ve börülce, kan damarlarını rahatlatan ve yüksek tansiyonu düşüren magnezyum zengini gıdalardır. Kereviz ise atardamar duvarlarını rahatlatmaya yardımcı ftalit adlı besin maddesini içerir. GÜNDE 10 BİN ADIM ATIN Aşırı kilolu olan kişilerin yaklaşık yüzde 40'ında yüksek tansiyon görülür. Genç hipertansiyon hastalarının ise yaklaşık üçte biri fazla kiloludur. Fazla kilonun kan basıncı üzerinde de olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle ideal kiloda olmak tansiyonu dengeleyen bir faktördür. Sürekli hareket halinde olmak kan basıncını düzenler. Bu nedenle günde 10 bin adım kuralına uyacak şekilde hem sağlıklı kişilerin, hem de tansiyon hastalarının hareket etmesi önemlidir.Düşük bir tansiyona sahip olmak için haftanın çoğu günde en az 30 dakika güçlü bir kardiyo egzersiz yapın. DERİN NEFES STRESİ AZALTIR Yavaş nefes alma, yoga ve meditasyon gibi uygulamalar, kan basıncını yükselten stres hormonlarını azaltır. Tansiyonu düşürmek için sabah ve akşam beş dakika nefes egzersizi yapmayı deneyin. POTASYUM ALIN Son yıllarda potasyumun yüksek tansiyon riski üzerindeki etkisini inceleyen bilim adamları, potasyum eksikliğini de bu listeye dahil ettiler. ABD'de bulunan Brigham Kadın Hastalıkları Hastanesi'nde görevli doktorlar, deney farelerini belirli bir süre boyunca düşük potasyumlu bir diyetle beslemişler ve sürenin sonunda, farelerin büyük kısmında yüksek tansiyona rastlanmış. Bu durumda potasyumdan zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesi, tansiyonu doğal yollarla düşürmenin önemli bir parçasıdır. Günde 2 bin-4 bin mg. potasyum hedeflemeyi deneyin. Potasyum bakımından zengin ürünlerin en iyi kaynakları arasında tatlı patates, domates, portakal suyu, patates, muz, barbunya, bezelye, kavun, kuru erik ve kuru üzüm gibi meyveler bulunur. TANSİYON DOSTU BİTTER ÇIKOLATA Koyu çikolata çeşitleri, kan damarlarını daha elastik yapan ve düşük tansiyon riskini artıran flavanoller içerir. Bir çalışmada, her gün bitter çikolata yiyen hastaların yüzde 18'inde kan basıncını azalttığı görüldü. Tükettiğiniz çikolatanın en az yüzde 70 oranında kakao içerdiğinden emin olun. KLASIK MÜZİK DİNLEYİN İtalya'nın Floransa Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre sakin müzikler dinlemek tansiyonu düşürmenize yardımcı olabilir. Özellikle klasik müzik dinlemeyi tercih edin. SEBEP MESAİ Çalışma saatlerinizi kontrol edin. Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma; haftada 41 saatten fazla çalışmanın, yüksek tansiyon riskini yüzde 15 artırdığını gösterdi. YÜKSEK TANSİYONLU KİŞİLERIN EN SIK YAPTIĞI HATA İLACI BIRAKMAK! Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, ciddiye alınması gereken tıbbi bir hastalıktır. Maalesef yüksek tansiyonu olan kişiler çoğu zaman hastalıklarıyla doğru düzgün mücadele etmeyi ihmal ediyorlar. Eğer kendinizi kötü hissetmiyorsanız iyi olduğunuzu düşünmeniz doğaldır ama yüksek tansiyonu olan kişiler için bu geçerli değildir. İyi hissediyor olmanız sorunun çözüldüğü anlamına gelmez. Bu, hiçbir şekilde tansiyon ilaçlarını bırakmak için bir bahane olamaz. İlaç tedavisini bırakmak için doğru zamanı yalnızca doktorunuz söyleyebilir. Yüksek tansiyonu olan kişiler bazen, aldıkları ilacın bütün sorunu çözdüğünü ve tansiyonlarını düşürmek için başka önlemler almalarına gerek olmadığını düşünebiliyor. Hipertansiyon ilaçları, tansiyonu düzenlemedeki unsurlardan sadece bir tanesidir. KAHVE TÜKETİRKEN DİKKAT! Çok fazla kafein tansiyonu yükseltebilir; kafeinsiz kahve tüketin. Bilim adamları kafeinin kan basıncı üzerindeki etkilerini uzun zamandır tartışıyorlar. Bazı çalışmalar kafeinin hiçbir etkisi olmadığını gösterdi. Ancak Duke Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, 500 mg. kafein tüketiminin (kabaca üç fincan kahve) kan basıncını 4 mmHg kadar artırdığını ve bu etkinin uyuma zamanına kadar sürdüğünü buldu. Zengin demir içeriği Pancar suyunun kanı soğutucu etkisi bulunmaktadır. Zengin demir içeriği sayesinde de kan yapıcı etkisi mevcuttur. Kanı soğutma etkisi gösteren pancar suyunun, damarları temizlediği ve kanı temizleyici etkisi olduğu bilinmektedir. En doğal detoks suyu Zengin antioksidan içeriğine sahip olan pancar suyunun, vücuttaki toksinleri attığı bilinmektedir. Bu nedenle pancar suyu en dğal detoks suyu olarak tercih edilmektedir. Tümörleri yok ediyormuş Pan car suyu içerisinde bulunan betasiyan maddesinin tümör gelişimini engellediği bilinmektedir. Pancar suyunun tüm kanser hücreleri üzerinde tedavici edici özelliği bulunuyor. Doğumdaki kusurları yok ediyor Hamilelikten sonra düzenli olarak tüketilen pancar suyunun tüm doğum kusurlarını yavaş yavaş iyileştirdiği belirtiliyor. Kabızlığı gideriyor Sindirime yardımcı olan pancar suyunun kabızlığı hızlı bir şekilde azalttığı biliniyor. İçeriğindeki zengin lif yapısı sayesinde hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı oluyor. Kemik erimesini önlüyor Pancar suyu, kemikleri güçlendirerek osteoporoz yani kemik erimesine yakalanmayı önler. Karaciğeri temizleme özelliği Karaciğer temizlemeye özelliği bulunan pancar suyunu özellikle sigara içenlerin her gün bir bardak tüketmesi gerekiyormuş. Saçların dökülmesini önlüyor Saç dökülmesi potasyum ve çinko eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Vücuttaki potasyum eksikliği saç dökülmesini tetikler. Pancar suyu, iyi bir potasyum kaynağı olduğu için saç dökülmesini önler. Ayrıca saçların çabuk uzamasına da yardım eder. Kırmızı pancar suyu zayıflatır mı? Kırmızı pancar suyunun içerisinde bolca lif barındırdığından bahsetmiştik. İçerisinde bolca lif ve mineral barındıran pancar suyu sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Ancak pancar suyunun yağ yakıcı ve zayıflatıcı etkisinden faydalanmak için her gün düzenli olarak tüketmek gerekmektedir. Kırmızı pancar nasıl tüketilmeli? Kırmızı pancar nasıl tüketilmeli sorusu internet ortamında sürekli olarak aranılan ve haliyle de merak edilen sorular arasında yer alıyor. Kırmızı pancar nasıl tüketilmeli sorusunun cevabı oldukça basit. Kırmızı pancarı katı meyve sıkacağı makinesinde, kırmızı pancar turşusu olrak veya salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak kırmızı pancarın en sağlıklı hali hiçbir işlem görmeden katı meyve sıkacağına atılarak suyunun tüketilmesidir. Bu şekilde tüketilen pancar suyunun sağlık açısından maksimum fayda sağladığı bilinmektedir. Pancar sebzesinin aynı zamandan da yapraklarından da faydalanabilirsiniz. Pancarın yaprakları da en az pancar suyu kadar sağlığımıza faydalar sağlar. Hatta pancar suyu yaptığınızda pancar yapraklarınında suyunun içerisine atmanız, sağlığınıza maksimum fayda sağlayacaktır.
 22. İlginç Rüyam

  Merhaba arkadaşlar, hepinize hayırlı ramazanlar.. Size danışmak istediğim birkaç durum var. Birincisi, ne zaman rüyamda eşimi görsem mutlaka ama mutlaka eşimle ciddi problem yaşıyoruz ve her gece onu rüyamda görmeyeyim diye dua ediyorum. İkincisi ise, son bir haftadır bir iki gece arayla , artık karabasa mıdır nedir bilmiyorum korkudan da gözümü açamıyorum, rahatsız edici durumlar oluyor. İşin garibi aklım başımda ve ne yapacağımı bilyorum, ayetel kürsi okuyorum ama gitmiyor. Beni rahat bıraktığı tek durum yatağımın etrafını ayetel kürsi okuyup çevirmek. Dün gece yine geldi artık ne bilemiyorum. Baktım eşim yanımda yatıyor onu kaldırdım dedim bak karabasab geldi, kokruyorum , kalk beraber yatağı ayetel kürsi ile çevirelim, korkam dedi kalktık beraber ve yatağı ayetel kürsi okuyup çevirmyee başladık ama o çok hızlı dönüyo, baştan savma yapıyo. Sonra yattık tekrar ve geldi yine, bu sefer eşime döndüm yoksa sen misin dedim, hayır dedi, ayetel kürsiyi ouyup suratına üfledim ama fayda etmedi, sonra boğuşmaya başladık, bunlar olurken aklım başımda , herşeyin farkındayım, ve ona allahdan kork diyorum, ayetel kürsi okuyup suratına üflüyorum ama fayda etmiyor. Sonra elimde yüzünü tuttum ve sıktım yüzü hamur gibiydi sanki, şekli değişti, ben okudum okudum. sonra yataktan fırladım baktım eşim falan yok, zaten onun eşim olmadığını biliyordum. neyse kaldıp yatağımı çevirdim.. çok şükür gitti.. sorun şu ki son bir haftadır sık sık ziyaretçim var.. ve eşimi gördüğüm her rüyada sıkıntı kavga ve sorun yaşamak artık canıma tak etti. bilen arkadaşlar , nedir benim durumum? ha bu arada gece yatarken genelde sohbet veya kuran dua dinlerim.
 23. Son hafta
 24. 313 Ayet’el Kürsi

  Meryemim için 5 adet okudum.
 25. Görmek ve ya Görmemek

  Görmek ya da görmemek... Günün birinde yolu dergâha düşen kendi halinde bir adam, dergâhta, bir Mevlevi ile bir Bektaşi'nin sohbet ettiklerini görünce yanlarına yaklaşır. Kendini tanıtır ve dergâhı merak ettiğini, nasıl zikir edildiğini izlemek için geldiğini söyler. Erenler başlar adama çeşitli nasihatlerde bulunmaya, her biri kendi yolunu mümkün olan en tatlı dille anlatmaya çalışır. Adam bir yandan onları dinlerken, bir yandan da gözleri onların giysilerine takılır. Mevlevi'nin giydiği kıyafette kollar o kadar geniş ve uzundur ki hem içine üç kişinin birden kolu sığabilir, hem de uzun olduğu için yalnızca kolları değil, elleri de kapatmaktadır. Bektaşi'nin kıyafetinde ise tam tersi bir durum vardır. Elbisenin kolu daracıktır, neredeyse tene yapışmıştır; üstelik kısa olduğu için, eller ta bileklere kadar açıktır. Bu duruma hayret eden adam, sebebini öğrenmek ister. Büyük merakla, önce Mevlevi'ye sorar: "Pirim, kıyafetinizin kolları neden o kadar geniş ve uzun? Bunun özel bir sebebi var mı?" Mevlevi hiç beklemediği bu soru karşısında oldukça şaşırır. İki kolunu da biraz yukarıya kaldırır, sonra ellerini birleştirerek kollarını daire şekline getirir ve şöyle der: "Evet, özel bir sebebi vardır. Çünkü biz insanların günahlarını, ayıplarını, kusurlarını örteriz. Başkaları görmesin diye üzerini kapatırız." Yanıttan oldukça hoşnut olan adam aynı merakla bu kez Bektaşi''ye döner: "Peki siz, pirim? Sizin kıyafetinizin kolları neden bu kadar dar ve kısa? Siz insanların günahları ve ayıplarını örtmez misiniz?" Bektaşi kendi kollarına bakar, birkaç saniyelik bir dalgınlıktan sonra gülümser ve adama bakarak şöyle der: "Biz mi? Bizim geniş kıyafetlere ihtiyacımız yoktur. Çünkü biz insanların günahlarını ve kusurlarını görmeyiz."
 26. İnsanlar... Masum ve mağdur edilen kullar Yaşamak ve hayat hakkı tanınmayan sessiz çığlıklar Şer ve şedit olan sapkın lider ve müşriklerin karşısında vahşete kurban edilen Müslüman insanlar Hiç vahdet ve ümmet şuuru aktif akıl ve tefrikadan uzak birlik, dirlik ve kudret duyarlılığı(Takva) olsaydı nasıl cüret eder ve bu masum insanlara zulmü reva görürlerdi.. Mustafa Cilasun
 27. Elbet.. Bir gün bu zulüm bitecektir Bu kadar vahşete alkış tutanlar Hak ve adaletten sapanlar, güce tapanlar Mazlum ve mağdur insanları yakıp, hakkını çalanlar Şer ve sapkın, hadsiz kıyım ve tecavüzleri hangi inanca sığınarak hesaptan kurtulacaklar Nasıl bir esaret ve karanlık ve katılıktır ki emel ve ihtirası için kurban, zafer, arınma adına anlatılacak Asrın medeniyet tellallığına soyunan, fırsatçı olan, şirk ve enaniyetini saklamayan hangi lider olursa olsun kurtulamayacak Hak ve hakikati haykıran, her zemin ve imkanda zalimlere baş kaldıran, yüzlerine en açık bir şekilde hakikati anlatanlar ölümden mi korkacaklar Ölüm dediğin ne ki, adam gibi adam olmadıktan sonra hak huzurunda, milletin vicdanında rezili rüsva olmak mı değerli.. Mustafa Cilasun
 28. 313 Ayet’el Kürsi

  Meryemim için 11 ad okudum Ya Rabbel Aziym! bu ayeti kerime hürmetine, 313 ehli bedir ve 313 resuller ve ashabı kiram hürmetine bu dua kardeşimin muradini ihsan buyur" amin amin amin
 29. Aranılan Terkip ve Dualar

  cnm bunu ben her cuma selasinda zikrediyorum hic kacirmam saglik icin ama deniliyor onun icin gerci aliskanlik oldu devam ediyorum..
 1. Daha fazla aktivite göster
×