Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 06/02/2020 in Posts

 1. 3 points
  Patateste Gül Yetiştirme Bir gül dalını alıyor ve kök kısmı olarak kullanacağımız bölümdeki dikenleri bir güzel temizliyorsunuz... Ardından bir patatesi alıyor ve ortasına gül dalını yerleştirebileceğiniz genişlikte ve derince bir delik açıyorsunuz... Açtığınız bu deliğe gül dalının dikenlerini temizlediğiniz ucunu yerleştiriyorsunuz... Ardından genişçe ve derin bir saksı alıyor ve içini bir miktar toprakla dolduruyor... Ve bu toprağın üzerine içinde gül dalı olan patatesi yerleştiriyorsunuz... Gül dalları dik duracak şekilde patatesleri yerleştirdikten sonra üzerine yeniden bolca toprak ekliyorsunuz... Ardından pet şişe alıyor ve tabanını kesip kapağını çıkararak gül dalının üzerine bu şişeyi yerleştiriyorsunuz... Son olarak saksıyı güzelce suluyor ve gül yetiştirmenin ilk adımını atıyorsunuz... Düzenli olarak suladığınızda ve güneş gören bir yerde yetiştirdiğinizde güllerinizin kısa süre içinde açmaya başladığını göreceksiniz!
 2. 3 points
  Beyni Koruyan Daha Etkili Bir Karışım Bulamazsınız! Tek yapmanız gereken sabah içmek, Karaciğer ve Beyni koruyor, Damarlardaki pıhtılaşmayı engelleyip ömrü uzatıyor. Evinizde kolayca hazırlayacağınız dünyanın en değerli sütü “Altın süt”ün mucizevi faydaları mevcut. Bir çok hastalığa şifa olan bu karışım sadece iki malzemeyle hazırlanıyor. Kolon,sinir sistemi,kemik dokusu ve eklem ağrılarında kullanılan bitkisel bir tedavi yöntemidir. Günümüzdeki bir çok insanın problemi romatizma ve artrite gibi eklem hastalıklarında da bu şifalı karışımı uygulayabiliriz. Süt bağışıklık sistemimizi güçlendirip,kansere karşı önlem alır. Antik çağlardan günümüze kadar ulaşan alternatif tıbbın her alanında kullanılan zerdeçalın da antioksidan, antikanser ve vücut direncini arttırıcı özellikleri dışında 600’e yakın da yararı var. Bu iki özel madde karışınca, vücudumuzdaki toksinleri temizlemede ve sindirim sistemimizi düzenlemede çok etkili bir mucize ortaya çıkıyor. En önemli özelliklerinden bir tanesi bu karışımının romatizmal eklem ağrılarını tedavi edici özelliği olması. Aynı zamanda bu şifa kaynağı karışım aynı zamanda karaciğeri de temizleyici özellik taşıyor. Bir diğer önemli faydası da bu karışım gece yatmadan önce tüketildiğinde yağlarınızı yakar. Ve eğer spor sonrası içilirse, kaslarınızı yenileyerek, vücudunuzu onarır, tazeler. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunan altın süt, aynı zamanda kansere karşı da koruma sağlayan çok özel bir karışım. Altın Süt Nasıl Hazırlanır? * 40 gram zerdeçal (yaklaşık 3 yemek kaşığı) * 1 su bardağından biraz daha az su (100-150 ml su) * Süt Yapılışı Su ve toz zerdeçalı güzelce karıştırın. Karışımı bir cezve içinde ocağa alarak, yaklaşık 8 dakika kaynatın. Karışımın macun kıvamına gelmesi gerekiyor. Eğer karışım macun kıvamına gelmeyip, katı bir hal alırsa bir miktar daha su ilave edebilirsiniz.. Macun kıvamına geldikten sonra ocağın altını kapatın. Hazırlanan karışım 40 gün boyunca buzdolabında muhafaza edin. Kullanımı: Bu karışımdan her sabah ve her akşam, günde 2 defa 1 çay kaşığı macunu 1 bardak süt ile karıştırarak tüketiniz. Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…
 3. 3 points
  Bu Karışımdan 1 Kase Yiyin Bağırsaklarınız Pırıl Pırıl Olsun Sindirim süreci oldukça karmaşık ve kontrolümüz dışında gelişen bir süreçtir. Eğer herhangi bir sorun meydana gelirse tüm sağlık tehlikeye girer. Uzmanlar en az 6 ayda bir vücudunuzu toksinlerden arındırmanızı tavsiye ediyor. Malzemeler 150 gr kuru erik 150 gr hurma 5 yemek kaşığı kaynamış su Hazırlanışı Suyu ocağa koyun ve kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtın, ardından malzemeleri içine ekleyin. 15 dakika boyunca karıştırın ve ardından ocaktan alıp soğumaya bırakın. Sabahları kahvaltıdan önce bir yemek kaşığı tüketin. Farkı hemen hissedeceksiniz. Malzemelerin içerdiği lif miktarı sayesinde sindirim sisteminiz temizlenecek ve sağlığınızdan ödün vermemiş olacaksınız.
 4. 3 points
 5. 3 points
  Şekere,kalp hastalıklarına,kemik sağlığına,iltihaba birebir doğanın hediyesi Şekere,kalp hastalıklarına,kemik sağlığına,iltihaba birebir doğanın hediyesi Sütten 25 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 10 kat fazla demir içerir.Şeker sorununa gösterdiği fayda akıl almaz! Ucuz ( Bedava ) olduğu için saatlerce reklamı yapılmadığından bilinmiyor MUCİZENİN ADI: DUT YAPRAĞI Sütten 25 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 10 kat fazla demir içerir. Şeker sorununa gösterdiği fayda akıl almaz derecededir. Ucuz ( Bedava ) olduğu için saatlerce reklamı yapılmadığından bilinmiyor…. Bu Yazıyı okuyalım, okutturalım, Paylaşalım Dut yaprağı en az dut meyvesi kadar sağlık açısında önemli faydaları olan bir yapraktır. Dut yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Dut yaprağı çayının yapılması dışında da çeşitli kullanım alanları bulunuyor. Bunlara bir göz atalım Dut Yaprağının Faydaları Hakkında? Dut meyvesinin ateş düşürmedeki rolü herkes tarafından bilinir. Aynı özelliği dut yaprağında da bulunmaktadır. Dut yaprağı kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen maddeler barındıran bir yapraktır. Kalp hastalıkları için alıç yaprağı ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Bronşit, boğaz hastalıkları ve kuru öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanımı mevcuttur. Aynı zamanda idrar söktürücüdür ve özellikle beyaz dutun yapraklarından elde edilen çayın kan şekerini düzenleyici özelliği vardır. Dut yaprağı ile hazırlanan çay egzama tedavisinde de kullanılır. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi tavsiye edilir. Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek vücuda zindelik ve direnç sağlar. Yapılan araştırmalara göre dut yaprağından elde edilen özütün fil hastalığına karşı şifalı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş ağrılarına karşı gargara yapılarak kullanıldığında ağrıları giderici özelliğe sahiptir. Dut yaprağı çayının bir önemli özelliği de rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Zihnin ve bedenin gevşemesinde yardımcıdır. Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır? Malzemeler: 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı, 1 litre suDut Yaprağı Çayı Hazırlanışı: 1 litre kaynamış olan suyun içerisinde 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı konulur. Bu şekilde yaklaşık 2 saat demlenmeye bırakılır.Demleme işlemi bittikten sonra çayınızı süzün ve gün içerisinde bu çayı aralıklarla içerek tüketin. Özellikle yemeklerden önce içildiğinde fayda sağlamaktadır. Kaynak : www.kadinlarinsayfasi.com
 6. 3 points
  Birinci 857 sayfa İkincisinin 63. Sayfasındayım 837 sayfa. Ben beğendim, Bu konuda sizlerin okudum diye yazdığınız bütün kitapları okumaya çalıştım.
 7. 3 points
 8. 2 points
  Çok geçmiş olsun. Haşr süresi son 3 ayetini bol bol okuyun içindeki kasvet gider ferahlık gelir. Ben dualarıma ekledim Rabbin hayırlı olanı çıkarsın karşınıza tüm hastalarla birlikte Renanın yakınınıda ümmeti Muhammed ile sağlık şifalar eylesin. Ben sana bunu yazdım ama hemen araştırmasınıda yaptım. Kantoron otunun yağını sordum günde 2 çorba kaşığı içilirmiş. Hasta değilseniz sabah bir çay kaşığı içsenizde olur dediler. Otunu alıp kaynattım gece cam şişe ile terasta beklettim sabah aç karına yarım çay bardağından az içtim. Bakalım zehirlenme belirtisi olacak mı diye Allaha şükür olmadı. Duyuran Rabbime şükürler olsun. Çay gibi birşey lezzetli bir içecek.
 9. 2 points
  Teşekkür ederim hacersş. Kantaron alalım biz de. Radyoterapisi bitmek üzere ama iyi gitmiyor sanırım. Bilinçaltı tekniğini de göstereyim. Yapmaya çalışsın...
 10. 2 points
  Hani kimimiz şunu çokça söyleriz" neye elimi atsam kuruyor sanki" veya bir şey tam olacakken birden olmaya bilir, veya tam olacaktı olmadı,gibi bir çok olumsuzluklar biriktikçe haklı olarak arayışa geçeriz ve nedir sebibi diyerek dert yanmaya başlarız.İşin ucu acaba sihir büyümü var bende diye kapı kapı gezmeye kadar gider.Hatta bildiğimiz araştırdığımız duaları okumaya başlarız. Benzer durumlar ile karşı karşıya olan arkadaşlarımız kendilerinin yapabileceği bir uygulama vermek istedim. İş yerinizdeki olumsuzluklar gerek aile içi çatışmalar gerekse isteyipte ulaşamadığınız bir çok şeyi kolaylaştırmak ve huzur içinde amacınıza ermek için tarifini verdiğim şekilde belirtilenleri yaparak,önce ruhen pozitif durumunuz ,sonrada her zor kapının nasıl açıldığına şahit olduğunuz durum ve gördüğünüz faydalarıda burada yazmanızı rica edecem. 1-) Günde 72 kez İsra Suresinin 45.ve 46. ayetleri ve Rahman Suresi31. ve 32. ayet 41 kez , günün herhangi bir saatinde okunacak,yatarkende olabilir sabah kalktığınızda da olabilir.( 40 gün ara vermeden) 2-) Kurşun bir kalem ile Rahman suresinin 33. ayetini abdestli olarak bir kağıda yazın ve bunu bir şişe suyun içerisine koyun silinsin, bu sudan sabahları aç karnına 1 bardak için,suyu en az 7 gün içmeye devam edin. Not Suyu içtiğinizde kısa süre içinde sinirli agresif bir hal alıyorsanız sakın üzülmeyin gerçekten arınıyor temizleniyorsunuz demektir.Bu tür etkiler sizin lehinizedir.
 11. 2 points
  Bu yeni nesil kıdem tazminatının iyi yanı var, 10 yıl 15 yıl bir işyerinde çalışan biri kendi isteğiyle isyerinden ayrılınca kidem tazminatı alamaz, ancak patronu isten çıkarırsa alır. Bu yeni kıdem tazminatında birkac ay bile bir işyerinde çalışsa hesabında kidem tazminatı birikir.
 12. 2 points
  Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir yeri bulunuyor. Yaprak mantarı veya kayın mantarı olarak da bilinmesinin sebebi, doğada kayın ve kavak ağaçlarının gövdelerinde yetişmesinden kaynaklanıyor. İstiridye mantarı üretimi: İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir? İstiridye mantarı yetiştirilmesi oldukça kolay olan bir mantardır. Evinizin mutfağında dahi kolayca bu mantarları yetiştirebilir ve yemeklerinizde afiyetle kullanabilirsiniz. Doğada kendi kendilerine çıktıkları zaman genellikle ağaçların üst kısımlarını tercih ederler, bunun sebebi o kısımlarda bol oksijen, nem ve çiğ bulunmasıdır. Özellikle kuzey bölgelerde yetiştirilmesi daha kolay olan bu mantar türü, yaz sonu kuluçka döneminin ardından eylül - ekim aylarında havaların soğuması ile ağaçların gövdelerinde görülmeye başlar. Evde istiridye mantarı nasıl yetiştirilir? İstiridye mantarını evde yetiştirmek istiyorsanız büyük marketlerde hazır olarak satılan kitlerden alabilir ve uygun koşulları sağladığınız bir ortamda, birkaç sulamadan sonra mantarlarınıza kavuşabilirsiniz. İstiridye mantarı yetiştirmek için gerekli malzemeler: 10 kg ağaç talaşı 250 gram misel(mantar tohumu) Battal boy kalın çöp poşeti. İstiridye mantarı adım adım nasıl yetiştirilir? Talaşı çöp poşetinin tabanına kalın bir tabaka şeklinde yayın, ıslatın ve misel denilen mantar tohumlarını serpin. Üstüne bu sefer daha ince bir tabaka talaş koyup, nemlendirin ve tekrar tohum serpin. Bu şekilde üst üste tüm poşeti doldurup ağzını sıkıca bağlayın. Bu poşeti mümkünse balkonda 20 gün kadar hiç ellemeden bekletin ve bekleme süresinin sonunda poşetinizin yanlarına jiletle kesikler atın. Yaklaşık 10 gün sonunda mantarlarınızı görmeye başlayacaksınız. Mantarları topladıkça kesiklere su serpin ve 3 ayın sonunda kitinizi yenileyin. Öncelikle uygun bir kütük bulmalısınız. Kayın ve kavak ağacından elde edilen kütüklerden daha iyi verim alabilirsiniz. Orman köylerinden ya da odun satan yerlerden bir kütük elde edebilirsiniz. Ortalama 35 cm uzunluğunda ve çapı 20 cm civarında olan bir kütük ideal seçim olacaktır. Kütüğün üstüne belirli aralıklarla 5 cm derinliğinde delikler açın. Kütüğünüz yeni kesilmiş bir ağaçtansa nemi yeterlidir ancak kuru bir kütükse nemlenmesi için suda bekletebilirsiniz. Açtığınız deliklere saman çöpüne sarılmış istiridye mantarı tohumlarını yerleştirin ve ortalama 20 gün kadar bekleyin. Bekleme süresinin sonunda çıkan mantarlarınızı toplayabilirsiniz. İstiridye mantarının faydaları nelerdir? Antioksidan özelliği ile serbest radikallerin kırılmasında yardımcı olur. Kolesterolün dengelenmesine katkı sağlar. Antibakteriyel özelliği sayesinde doğal bir antibiyotik gibi bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Yüksek oranda demir ve B vitamini içerir. Bağışıklık sistemine destek verir. Sindirime iyi geldiği için kabızlık tedavisinde de yardımcıdır. İstiridye mantarı tarifi: İstiridye mantarı nasıl pişirilir? İstiridye mantarı alıp "İstiridye mantarı nasıl pişirilir?" diye soranlara ise nefis bir tarifimiz var. Hem çok pratik hem de protein deposu istiridye mantarı sote tarifi karşınızda. İstiridye mantar sote için malzemeler: 1/2 kilogram istiridye mantarı(iri doğranmış) 2 yemek kaşığı zeytinyağı 1 yemek kaşığı tereyağı 3 diş sarımsak(ezilmiş) 4 dal taze kekik 1 yemek kaşığı limon suyu 1 çay kaşığı pul biber(arzuya göre) İstiridye mantar sote tarifi nasıl yapılır? Isıttığınız tavaya zeytinyağını ekleyin ve önceden doğradığınız istiridye mantarlarını tavaya ekleyin. Mantarlar suyunu saldıktan sonra sarımsak ve limon suyunu da ekleyin. 2 dakika ateşte karıştırdıktan sonra tuz, karabiber, pul biber ve taze kekiği de mantarların üzerine ekleyin. En son tereyağını tavaya koyun ve eriyene kadar karıştırın. Eridikten sonra artık tavayı ocaktan alabilirsiniz.
 13. 2 points
  Geçmiş olsun. Ben anneme hakiki çörek otu yağı ile bir iki damla limon damlatıp içirmiştim. Ölçü çorba kaşığı sabahları aç karına bütün tahlilleri düzelmiş ti. Darbe gecesi çok korktu kızım İstanbulda idi ona çok üzülmüştü vs.. İki gün sonra zona oldu tedaviler karıştı değerler altüst oldu. Neticede kader de, vesilelerede yapışmak lazım. Ömür bitmediyse de sağlıklı yaşaması için elimizden geleni yapmak lazım. Benimkisi sadece fikir, Nurlanın konusu verem ile ilgiydi. O konuyuda güncelleyeyim bak istersen Çok geçmiş olsun acil şifalar diliyorum. Birde keçi boynuzu pekmezi içirmiştim.
 14. 2 points
  Etkili dualardandir guncellemis olalim
 15. 2 points
  Ben Mustafa, Samsunlu bir esnafım. Kızım Sevgi doğuştan sakattı. Tam 10 yıl onun hastalığına çare bulmak için uğraştık. Bu uğurda şimdiye kadar 100 milyardan fazla param gitti. Ama ne çare, kızım hiçbir şekilde düzelmiyordu. Kızımın en büyük arzusu olan yürüme arzusunun yerine gelmemesi beni harap ediyordu. Bir baba olarak, kızımın bu isteğini gerçekleştiremediğim için kan ağlıyordum. Doktorlar, bir ameliyattan söz ediyorlardı ama bu ameliyatın risk oranı % 98 idi. Yani kızımın ölme olasılığı çok yüksekti. Bu şekilde içimiz kan ağlayarak yaşayıp giderken bir gün kızım yanıma gelerek bana şunları söyledi: “Baba ben artık iyi olacağım. Rüyamda bir dede, bana iyi olacağımı söyledi.” Kızımın bu sözleri beni şaşırttı ve aynı gece rüyamda, bir yaşlı adamın bana şunları söylemesi ile uyandım: “Sevgi artık iyi olacak, Allah’ın izniyle Ayetel Kürsi Duası ona çare olacak.” Uyanır uyanmaz Ayetel Kürsi okumaya başladım, aynı zamanda nasıl olduysa Allah’ın Ya Kuddûs, Ya Cemîl, Ya Vedûd isimlerini defalarca tekrar ettim. Biraz sonra kapı açıldı, kızım Sevgi içeri girdi. Gördüğüm manzara karşısında hayretten küçük dilimi yutacaktım neredeyse. Sevgi yanıma geldi ve şunları söyledi: “Baba, o yaşlı adam bana Ayetel Kürsi Duası okumamı söyledi. Ayrıca Ya Vedûd, Ya Cemîl ve Ya Kuddûs dememi istedi. Bak artık düzeldim. Yürümek ne güzelmiş baba.” -Alıntıdır- Her Türlü Dilek İçin Önce 7 kez Ayetel Kürsi okunur. Türkçe okunuşu aşağıda: Bismillahirrahmânirrahîm. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard. Men zellezî yeşfeu indehû illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azîm. Sonra, Ayetel Kürsi’nin anlamı (yani Türkçe meali) 7 kez okunur. Türkçe meali aşağıda: Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar, O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür. Bu aşamadan sonra şu cümleler söylenir: “Allah’ım, okuduğum Ayetel Kürsi’nin mukaddes kelimeleri ve mübarek anlamı hatırına bana (falanca konuda) yardımcı ol. Âmin.” Yukarıdaki dua, bir niyet cümlesidir ve o cümlede parantez içinde geçen “falanca konuda” kısmına istediğiniz konuyu yazabilir ve öylece niyet edebilirsiniz. Örneğin, “zenginlik ve bolluk konusunda” veya “huzur ve mutluluk konusunda” gibi. 7 kez Ayetel Kürsi, 7 kez Türkçe meali ve yukarıdaki niyet sonrasında ise, sırasıyla 41 kez Ya Kuddûs, 41 kez Ya Cemîl ve 41 kez de Ya Vedûd okumalısınız. Bu okumaların bitiminde ise ellerimizi semaya açıp: “Allah’ım yaptığım Ayetel Kürsi Duasını dergah-ı merhametinde kabul buyur. Âmin.” denilir.
 16. 2 points
  Aşısı bulunana kadar dünyanın başına epey bela olacak. Allah hepimizi korusun. Biz de tedbir için elimizden geleni yapalım...
 17. 2 points
  Bende şok oldum. Bir tek kanser olmayan organ olarak bilirdim. Meğer kalbin hastalığıda korona imiş. Zona ya benzettim.
 18. 2 points
  Unutan Kişilere Yedirin 10 Gün Önce Yediğini Bile Hatırlayacak Akciğer kanserinden korunmak için sigara içmememiz gerektiğini hepimiz biliriz. Alkolü fazla tüketirsek karaciğerimiz sıkıntıya girer. Az su içmek ise böbrek sağlığımızı tehlikeye atar. Peki ya tüm vücudumuzu ve organlarımızı yöneten, ayrıca zihnin temeli olan beynimizi korumak ve işlevlerini geliştirmek için ne yememiz gerektiğini biliyor muyuz? Güçlü bir hafıza için 8 beyin dostu besin Stres, hava kirliliği, kötü beslenme gibi etmenlerden beynimiz olumsuz etkilenebiliyor, hafızamız zayıflayabiliyor ya da bir işe odaklanmamız güçleşebiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, güçlü bir beyin ve hafıza için antioksidanlardan, vitamin ve minerallerden zengin, sağlıklı yağlar içeren dengeli bir beslenmenin önemine dikkat çekiyor. İçerdikleri besin öğelerinden dolayı onları birer beyin dostu yapan 8 besini ise şu şekilde sıralıyor. Zerdeçal “Kurkumin” adı verilen etken maddesi ile zerdeçal, güçlü ve doğal bir antioksidan. Tarih boyunca tedavi amaçlı olarak kullanılmış olan bu kök bitkisi, beynin oksijenlenmesine, bilgiyi öğrenmenize ve işlemenize yardımcı oluyor. Zerdeçalda bulunan kurkuminden tam olarak faydalanmak içinse zerdeçalı yağ içinde hafif ısıya maruz bırakmak gerekiyor. Sebze veya et yemeklerinizi bitkisel yağ ve zerdeçalla sote etmek bunun için çok ideal bir yöntem. Kurkumin içeren bir gıda takviyesi kullanımında ise emilimi yüksek ve standartlara uygun olanları seçmeye özen göstermelisiniz. Yağlı tohumlar-Kuruyemişler Yağlı tohumlar “beyin dostu” nitelemesini sonuna kadar hak ediyorlar. Sağlıklı yağ asitleri, antioksidanlar, mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin olan ceviz, badem, fındık, keten tohumu ve çörek otu özellikle yüksek oranda vitamin E içeriyorlar. Antioksidan kapasitesi yüksek olan vitamin E, hücre zarlarını serbest radikallerden koruyor ve zihinsel gerilemeyi yavaşlatıyor. Beyin sağlığı için gerekli yüksek Omega-3 içeriğiyle cevizin bir adım öne çıktığı yağlı tohumları günde 1 avuç içi kadar ve çiğ olarak tüketmenizde sayısız fayda var. Yeşil yapraklı sebzeler A ve K vitaminlerinden zengin ıspanak, karalahana, pazı, brokoli, roka, dereotu, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler posa ve yüksek antioksidan içerikleriyle sadece beyni değil ‘ikinci beyin’ olarak nitelenen bağırsakları da destekleyen harika besinler. Aynı zamanda C vitamini deposu ve lif kaynağı olan yeşil yapraklı sebzeler anti-inflamatuar özellikleriyle beyni hasarlara karşı korumaya da yardımcı oluyorlar. 1 kase yeşil yapraklı sebze tavsiye edilen günlük C ve K vitamini alımının tamamını karşılıyorlar. Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ ya da hafif pişirerek – örneğin buharda tüketmenin vitamin kaybını önleyeceği ise unutulmamalı. Yaban mersini Yaban mersini ve diğer koyu renkli çileksi meyveler, tıpkı yeşil yapraklı sebzeler gibi anti-inflamatuar ve antioksidan etkilerinin oldukça güçlü besinler. Antioksidanlar beynin yaşlanmasına ve nörodejeneratif hastalıklara zemin hazırlayan oksidatif strese karşı savaş açarlar. Özellikle yaban mersininin, içindeki antioksidanlarla beyin hücreleri arasındaki sinyal iletimini geliştirebileceği gösterilmiştir. Yaban mersini aynı zamanda hafızayı iyileştirmeye ve kısa süreli hafıza kaybını geciktirmeye de yardımcı oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker, “Mevsiminde taze yemenizin önerildiği koyu renkli çileksi meyvelerden, mevsimi dışında dondurulmuş ya da kurutulmuş olarak tüketerek de faydalanabilirsiniz” diyor. Kakao Kakao ve çikolatanın mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin üretimini arttığı biliniyor. Aynı zamanda beyni ve bilişsel işlevlerini destekleyici flavonoidlerden zengin kakao, özellikle beynin öğrenme ve hafıza işlevlerine ek olarak kısa süreli belleği güçlendirmeye katkı sağlıyor. Araştırmalar, kakaodaki flavonoidlerin hafızayı geliştirmeye ve yaşla ilişkili zihinsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu özelliklerden faydalanmak için ise beyaz ve sütlü çikolataları bir kenara bırakıp en az yüzde 70 oranında kakao içeren bitter çikolataları ya da kakao tozunun kendisini tercih etmeniz gerekiyor. Yağlı balıklar Omega-3 yağ asidi kaynağı yağlı balıklar, hafızayı geliştirmede ve beyin gücünü artırmada en önemli besin öğelerinin belki de başında yer alıyor. Omega-3 yağ asitleri, sinir hücreleri arasındaki elektrik sinyalini teşvik ederek beynin daha iyi ve hızlı şekilde iletişim kurmasını sağlıyor. Ayrıca zihinsel konsantrasyonu ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı oluyor. Yeterli Omega-3 alımı için tercihen küçük ve yüzey balıklarını mevsiminde haftada 2 veya 3 defa tüketmek ve yüksek ısıda kızartmadan uzak durmak gerekiyor. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) balık tüketiminin yetersiz olduğu durumlarda ise Omega 3 takviyesi alınmasını öneriyor. Yumurta sarısı Yumurta, beyin sağlığı ile ilişkili besin öğelerinin küçük bir kabuk içinde toplandığı mucizevi bir besin. Özellikle yumurta sarısı, beyin fonksiyonlarını ve gelişimini desteklemek ve ruh halini düzenlemek için önemli olan B grubu vitaminleri, folik asit ve kolin açısından zengin bir kaynak. Yumurta, içeriğindeki kolin maddesinin, mutlulukla ilgili hormon üreten bir kimyasal olan betaine parçalanması özelliğiyle de öne çıkıyor. Kemik suyu Doğru teknikle hazırlanan kemik suyunun bağışıklık sistemini ve beyin sağlığını destekleyebilecek bir başka besin olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Eker sözlerine şöyle devam ediyor: “Kolojen ve hyaluronik asit içeriğiyle kemik suyu, oksidatif stresin azalmasına yardımcı oluyor. Prolin ve grisin amino asitleriyle de beynin ve bağ dokunun iyileştirilmesine katkı sağlıyor. İlikli kemiklerin en az 12 saat kısık ateşte kaynatılmasıyla elde edilebilecek besin değeri yüksek kemik suyuna tercihen biberiye, soğan ve sarımsak eklenerek beyin sağlığını desteklemek mümkün. Kemik suyunu 1 hafta kadar buzdolabında, 3 aya kadar ise derin dondurucuda muhafaza ederek tüketebilirsiniz.”
 19. 2 points
  Kahvaltılık Domatesli Biberli Peynirli Ekmek Dilimleri (6 Adet) Kahvaltılık Domatesli Peynirli Ekmek Dilimleri Tarifi, Nasıl Yapılır? Malzemeler 6 adet tost ekmeği 1 adet orta boy domates 2 adet yumurta 1 adet küçük boy kırmızı biber 1 adet yeşil biber 1 tutam maydanoz 1 kase ezilmiş lor peynir Hazırlanışı Kahvaltılık peynirli biberli ekmek tarifimizi yapmak için gerekli malzemeler hazırlandıktan sonra ilk olarak domateslerin kabukları soyularak minik minik doğranır. Beyaz peynir ya da kaşar peynirini rendeleyelim. Biberlerin de çekirdekleri çıkartılıp domatesler gibi minik bir şekilde doğranır. Maydanozlar ayıklanıp yıkanırlar ve ince ince kıyılırlar. Derin bir kasenin içine yumurtalar kırılarak iyice bir çırpılır. Doğranan malzemelerin hepsi yumurtaların üzerine ilave edilir. Son adım olarak beyaz peynir ve baharatlar eklenip iyice karıştırılır. Ekmek dilimleri yağlı kağıt serilmiş olan fırın tepsisine yerleştirilir. Ekmek dilimleri üzerine oda sıcaklığında bulunan tereyağı sürelim ve tepsiye dizelim. Hazırlanan harç ekmek dilimlerinin üzerine eşitçe bir şekilde paylaştırılır ve kaşık ile ekmeklerin her tarafına aynı miktarda yayılır. Hazırlanmış olan kahvaltılık peynirli biberli ekmek tarifi önceden ısıtılmış 175° fırında ve üzerleri hafifçe kızarıncaya kadar yaklaşık olarak 15 – 20 dakika pişirilir. Fırından çıkarılan ekmekler sıcak olarak servis edilir. NOT: Her türlü ekmek ile yapılabilir. Okul çağındaki çocuklara sahip anneler için kurtarıcı bir kahvaltı tarifleri ve kahvaltıların vazgeçilmezidir. Bayat ekmeklerinizi değerlendirmenin iyi bir yoludur. Eğer yeteri kadar vaktiniz yok ise de mikro dalga ile hemen pişirebilirsiniz.
 20. 2 points
  ""Yıldız ın şarkılarında bir derinlik var, anlam var, ruh var...""çünkü yıldızın kafası biraz güzel oluyo çoğunlukla ve doğal olarak kendisi ruhlar dünyasın da yaşıyo gibi zaten
 21. 2 points
  Öğrenince Ağzınız Açık Kalacak, Beyninizin Yapabildiği 10 İnanılmaz Şey Beynimiz çok rahat ve pratik bir şekilde çalışsa bile bizler tam anlamıyla beynimizin çalışma mekanizmasını kavrayabilmiş değiliz. Günlük hayatta sizin fark etmediğiniz ama beyninizin otomatik olarak yaptığı bazı şeyler çok şaşırtıcı. Zaman ilerledikçe yapılan araştırmaların sonuçları ufkumuzun açılmasına yardımcı oluyor. Belki de, beynimizin yapabildiğini keşfedemediğimiz çok şey var. Fakat biz bugün sizinle beynimizin yaptığı ve çoğunlukla bizim farkında olmadığımız 10 önemli olayı sizinle paylaşacağız. İşte beyninizin siz fark etmeden yapabildiği 10 şey… Dünyanın manyetik alanını hissetmek Yaşadığımız gezegenin iki kutbunun olduğunu zaten biliyoruz. Ve bu iki kutup arasında manyetik alan oluştuğunu da. Manyetik alan, kuşların göç yolları belirlemelerine bile yardımcı oluyor. Çoğunlukla yaşayan tüm organizmalar yön bulmak için manyetik alandan yararlanıyor. Her ne kadar diğer hayvanlara göre bu konuda geride olsak bile, biz de manyetik alan sayesinde yön bulabiliyoruz. Faraday’ı hatırlarsınız. Faraday kafesi ile yapılan araştırmaların/deneylerin sonuçları gösteriyor ki; biz insanlar değişken manyetik alanlara farklı tepkiler veriyoruz. Doğal çalar saatimiz: beynimiz İnsanların bir kısmı, uyanmaları gerektiğini bildikleri zaman uyanırlar. Bunun nedeni tam olarak beynimiz. Eğer düzenli olarak kalktığınız bir saat varsa; beyin kendini o döngüye alıştırıyor. Sistem şu şekilde işliyor; uyanma saatiniz yaklaştıkça stres hormonları salgılanmaya başlıyor ve saati geldiğinde uyanıyorsunuz. Uykuda dinlenme ve öğrenme Uyuduğunuz zamanlarda aslında çevre ile etkileşim tam olarak kesilmiyor. Tıpkı bilgisayarlarınızda olduğu gibi. Nasıl ki uyku moduna aldığınız bilgisayarlarınız çalışır vaziyette bulunuyor fakat asgari düzeyde çalışıyorsa; beyniniz için de aynı durum geçerli. Uykunun REM döneminde, duyu organları ile etkileşime geçen bazı şeyler -örneğin ses- beyin tarafından fark ediliyor. Her ne kadar bilinçli bir öğrenme metodu olmasa da; o sırada duyulanlar zihne yerleşiyor. Hayali antrenman ile piyano öğrenme Öğrenmek ya da yapmak istediğiniz şeyler için pratik yapmanın şart olduğunu biliyorsunuz. Piyano çalma konusunda ise durum biraz daha farklı. Eğer piyano çaldığınızı hayal ederseniz; beyniniz piyano çalma konusunda kendini geliştiriyor. Yapılan bir deneyde; denekler iki gruba ayrıldı. İlk grup gerçekten piyano eğitimi alan insanlardan oluşurken; ikinci grup ise piyano çalabildiğini hayal eden insanlardan oluşuyordu. Deney sonuçlarına göre; her iki grupta bulunan insanlar birbirine yakın seviyelerde piyano öğrenebilmeyi başardı. İnsanların karakterlerini tek bakışta anlamak Önyargılı olmanın kötü bir özellik olduğunda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. Çoğunlukla insanlarla tanıştığınız ilk anda, beyniniz karakter analizini yapar. Beyninizin yaptığı bu analizin sonuçlarına güvenebilirsiniz. Her değerlendirmenin bireylerde farklılık gösterdiğinin altını çizelim. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, beyin 0,1 saniye içerisinde karşınızdaki insanın kişiliğini analiz ediyor. İlk izlenime dikkat etmek de yarar var! Otomatik pilota bağlamak Düzenli olarak aynı işi yapan insanlarda süreklilik durumu söz konusu olduğu için beyin otomatik olarak işlemeye başlıyor. Detaylara takılmadan yapılması gerekeni yapıyor da diyebiliriz. Beynimizin bu tarz görevleri yapması için DMN adı verilen bir bölümü var. Ve bu bölüm, tekrar edilen görevlerde daha etkili sonuçlar alınmasına yardımcı oluyor. Geleceği görmek / Gerçekçi tahminlerde bulunabilme Beyin ve gözler arasında meydana gelen etkileşimi inceleyen bilim insanlarının elde ettiği sonuçlar şaşırtıcı. Beynimiz, gözlerimizin beyin ile arasındaki boşluğu tahmin yaparak doldurduğu ve ilerleyen sürede ne olabileceğini kestirmesi muhtemel. İlerleyen yaş ile de bu yetenek gittikçe doğru sonuçlar vermeye başlıyor. 360° farkındalık Her ne kadar gözlerimiz yalnızca baktığımız yeri görmemize yarasa da; biz aslında etrafımızda olan olaylara yabancı kalmıyoruz. Beynimiz sürekli olarak farkettiklerini kayıt ediyor. Egzersiz yapmayı hayal ederek kasları geliştirmek Ohio Üniversitesi’nde bulunan bilim insanları 29 kişi ile yaptığı araştırmada kişilerin bileklerini alçıya aldı ve ardından kişilerden haftanın 5 günü bileklerini çalıştırdıklarını düşünmelerini istedi. Araştırma sonucunda ise alçıya alınmış bileklerin diğer bileklere kıyasla daha güçlü olduğu fark edildi. Kendinizi işlemediğiniz bir suçu işlediğinize ikna etmek Beynin hafızayı nasıl işlediği ile ilgili net veriler yok. Buna rağmen beynimiz daha önce olmayan olayları olmuş gibi hatırlamamızı sağlayabiliyor. Ve kendimizi yapmadığımız şeyleri yaptığımıza ikna etmemize neden oluyor. Kaynak: https://www.webtekno.com/ogrenince-agzinizin-acik-kalacagi-beyninizin-yapabildigi-10-sey-h76179.html
 22. 2 points
  Estanbul evimiz mescalin babamiz
 23. 2 points
  Aklen halledilmeyen nice zor şeyler vardır ki ancak kalben çözülebilir
 24. 2 points
  Bende her sene toplayıp yaptırırım asma yaprağıyla karışık pişiriyorlar dolmasını.Dut yaprağı asmaya nazaran daha yumuşak ve talı oluyor.Sararkende daha kolay sarılıyor geniş olduğu için.(ben bile sarabiliyorum )Özellikle Mayıs ayında toplamayı yeğliyorum.Zira dalların en uç kısımlarındaki parlak ,körpe ve iricelerini seçiyorum. O vakit kart ve damarlı olmuyorlar
 25. 2 points
  Johann Wolfgang von Goethe / Genç Werther' in Acıları
 26. 2 points
  Gökkuşağını Çözmek / Richard Dawkins
 27. 2 points
 28. 2 points
  Hayat Sen Planlar Yaparken Başına Gelenlermiş
 29. 2 points
  Hani neyi sevmezsen onda hayır vardır ya, Bende bol bol topladım yemek ve çayı için Büyük konuşmayı sevmem, sanırım büyük konuşmuşum bana faydası çokmuş...
 30. 2 points
  Yok yapmadım, eltim yapmıştı sevmedim de o zaman dut yaprağının faydasını bilmiyordum. Cins cins şeyler yapıyorsunuz demiştim. Kadın biliyor işi bende okuyunca yapacağım artık. Sanırım bağ yaprağı usulü oluyordur, öğreneyim yazarım. Şimdi olur sanırım yapraklar daha damarlaşmamıştır, yumuşacık olur hemde sıcak suda haşla, net bilgi öğreneyimde yazarım. Dut yapraklarını kaynar suda 4-5 dakika haşlayıp, soğuk su dolu başka bir kaba alıyormuşsun. Normal dolmaiçi hazırlayıp sarıyormuşsun. Bol vitaminli olduğu için tadı biraz mayhoş ne bileyim biraz buruk bir tad. Nar ekşisi, limon ekleyerek tadını güzelleştirebilirsin. Afiyet olsun. Yarasın bebişe
 31. 2 points
  Abdul Aziz yazıyor
 32. 2 points
  Subjektif bir değerlendirme yaparak, Amazonların dış güzellik edebiyatı yapan günümüzdeki kadınlarla kıyaslanmasını biraz yüzeysel bulduğumu söyleyebilirim. Amazonların dış güzelliğin yanında zihinsel duruma önem verip vermediği hiç araştırılmış mı meselâ? Yani sadece dış güzellik Amazonlar için tek ölçüt mü? Günümüzde altın oran kavramına tepki olarak doğmuş bir erkek, finansal gücüyle bu açığını kapatabiliyor meselâ. Yeterince paranız varsa Quasimodo da olsanız bu sizi karşı cinsin gözünde Chris Hemsworth'e dönüştürür.
 33. 2 points
  Eğer buzdolabında yiyeceğin, giyecek temiz kıyafetlerin, uyuyacak bir yerin ve başının üstünde bir çatın varsa dünyanın %75 inden daha Zenginsin... Cüzdanında paran varsa Ve istediğin yere gidiyorsan dünyanın en Zengin %18 indensin.. Bu mesajı okuyabilir ve Gerçekten anlayabilirsen Dünyadaki dinlemeyen Düşünmeyen ve Anlamayan 3 Milyar İnsan dan daha Şanslısın... Hayat Şikayet Etmek Değildir... Mutlu Olmak İçin Nedenler Bulmaktır... Şükür etmek İçin.. Elhamdulillah...
 34. 2 points
  Cangirl tarifini denedim tabiki ilk denemem çok basarili olmadı, malzemenin oldugu tarafta hamur pişmedi tabiki benim hatam hamuru biraz fazla döktüm tavaya biraz pişti üstünün sosuda fazlaymış. Ama yenmeyecek gibi değildi, biraz daha deneme yapmam lazım.
 35. 2 points
  Sağlıklı ve Mutlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız? (74 Faydalı Alışkanlık) Sağlıklı bir bedene sahip olmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar Sağlıklı bir vücut, istediğiniz herhangi bir şeyi elde etmenin temelidir. Sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmak için çok önemli olmakla birlikte, pek çok kişi sağlıksız yiyecekler yemeye, egzersizleri göz artı etmeye ve sağlıksız bir yaşam tarzına yönelmeye eğilimlidir. Aşağıda, formda bir vücut için edinmeye başlamanız gereken 20 sağlıklı alışkanlık var: 1. Yemeğinizi çiğnediğinizden emin olun Çoğu insan yemeğini düzgün çiğnemek veya tadını çıkarmak için zaman ayırmaz. Bu insanlardan biriyseniz, yemeğinizi normalde olduğundan daha uzun çiğneyerek yavaşlatmayı deneyin. Yemeğinizin tadını daha fazla çıkaracaksınız ve muhtemelen daha az yemek yiyeceksiniz. 2. Evinizde sağlıklı gıda maddeleri bulundurun Evde dolaplarınızda, buzdolabında ve derin dondurucuda ne varsa, onları tüketiyorsunuz. Sahip olduğunuz yiyecekler kızartma, çikolata ve dondurma gibi ultra-işlenmiş gıdalardan oluşuyorsa bu iyi değil. Bu alışkanlıktan vazgeçmek ve açlık hissinizi tatmin etmek için, evinizde kurutulmuş meyveler, tohumlar ve fındık, ceviz gibi sağlıklı gıdalar bulundurduğunuzdan emin olun. 3. Günde 10,000 adım atmayı hedefleyin Kulağa çok gibi mi geliyor? Aslında bu sayı fitness uzmanlarının önerdiği minimum miktar. Bir günde 10,000 adıma ulaşmak zor değildir. Sabah ve akşam parkta yürümek ve asansör yerine merdivenleri kullanmanız yeterlidir. 4. Öğle yemeği vaktinde yürüyüşe çıkın Öğle yemeği saatlerinde illa ki yemek yemeniz gerekmiyor. Bu zamanı egzersiz yapmak, biraz temiz hava ve güneş ışığı almak için kullanabilirsiniz. 5. Meyve ve sebzeleri dondurun Bu gıdaların dondurulması, onları yemeye hazır olana dek tazeliklerini koruyacakları anlamına geliyor. Onları en olgun zamanlarında dondurabilir ve böylece buzlarını çözdürüp yediğinizde harika lezzetlerinin keyfini çıkartabilirsiniz. Bu yöntem, sağlıklı meyvelerin ve sebzelerin mevsimleri dışında tüketilebilmesi için mükemmel bir yoldur. 6. Kalorilere değil renklere odaklanın Çok fazla insan, sağlıklarını ve diyetini, her gün kaç kalori aldıkları üzerine yoğunlaştırıyor. Ancak sağlıklı bir diyet yalnızca kalori hesabıyla ilgili değildir. Örneğin, bir avuç fıstık ile aynı kalorili kek arasında büyük fark vardır. Elbette, ikincisi size daha cazip gelebilir. Ancak fındık daima daha sağlıklı bir seçim olacaktır. 7. Tabağa fazladan bir yeşillik ekleyin Sağlıklı beslenmenizi geliştirmenin bir yolu da, öğünlerinizin her birine ilave bir yeşillik katmaktır. Örneğin, hamburger ve patates yiyorsanız (ki önerilmez), tabağınıza bezelye veya yeşil bir salata ilave etmeye başlayın. Zamanla yeşillikleri arttırmaya ve önemsiz yiyecekleri azaltmaya başlayabilirsiniz. 8. Egzersiz ve spor dışında da aktif olun İşyerinizde çoğu sabah spor yapan insanlar vardır. Kesinlikle güne nasıl iyi başlayacaklarını biliyorlar. Ancak spordan sonra gün içindeki davranışlarını izleyin. Çoğu zaman masalarında bütün gün otururlar ve eve döndüklerinde de TV’nin karşısında otururlar. spor yapmak övgüye değer olsa da, tüm gün yapabileceğiniz tek şey bu olmasın. Temiz hava ve güneş ışığı almaya dikkat edin ve vücudunuzun istediği doğal şekilde hareket edin. 9. Her gün karbonhidrat tüketin Karbonhidratlar zaman zaman gözden düşmektedir. Kötü olanları bilmeli ve onlardan uzak durmalıyız. Ancak hiç karbonhidrat içermeyen bir beslenme tarzı iyi değildir. Çünkü karbonhidratlar aslında bedenlerimiz için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Atalarımız binlerce yıl karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlığı ile yaşamıştır. Yalnızca, kötü karbonhidratlar yerine iyi karbonhidratları seçtiğinizden emin olun. 10. Sağlıklı yağları tercih edin Tüm yağlar aynı değildir. Bazıları bizim için iyidir, bazıları değildir. Peki, sağlıklı yağlar hangileri? Soğuk preslenmiş sızma zeytinyağı, fıstık ve avokado sağlıklı yağlardır. Bu yağları tüketmeye dikkat ederseniz, ihtiyacınız olan temel besin maddelerini alırsınız. 11. Sofradan doymadan kalkın Sağlıklı bir kişinin midesinin büyüklüğü yumruğu kadardır. Sağlıksız bir kişinin midesi ise bir futbol topu kadar olabilir. Evet, bu şok edici bir gerçektir. Mide büyümesinin tek nedeni aşırı yemedir. Aşırı yemeyi bir alışkanlık haline getirdiyseniz mideniz genişlemeye başlar. Dolayısıyla, her geçen gün doyduğunuzu hissetmek için daha fazla yemek yemeniz gerekir. Bunu nasıl önleyebiliriz? Her zaman ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden ya da istediğinizden biraz daha az yiyin. Bu alışkanlık, midenizi doğal büyüklüğünde ve kilonuzu ise sağlıklı bir seviyede tutar. 12. Aşırı egzersizden kaçının Aşırı egzersiz yapan insanlar, olması gerekenden daha hızlı yaşlanırlar. Hayattaki her şeyin çoğu zararlıdır ve buna aşırı egzersiz de dahildir. Aylarca ve yıllarca egzersiz yapmak vücudunuzu hayati enerjisinden mahrum edecektir. 13. Hazır içecekleri su ile değiştirin Hazır içecekler genellikle şeker (veya yapay tatlandırıcılar), renklendirici maddeler ve diğer zararlı maddelerle doludur. Tatları iyi olabilir, ancak sağlığınızı kötü etkiliyorlar. Hazır içecekleri suyla değiştirdiğinizde vücudunuz size teşekkür edecektir. 14. Her zamankinden 30 dakika önce yatın Günümüz sosyal medya çağında, bir video daha izlemek çok kolay. İnternet yokken muhtemelen şu ana göre iki veya üç saat önce yatıyordunuz. Ne mi yapmalısınız? Sabah uyanmak için kullandığınız alarmı, televizyonu kapatmak veya telefonu elinizden bırakmak içinde kullanın! Uyku güçlü bir onarıcıdır. Bu nedenle yeterli miktarda uyuduğunuzdan emin olun! 15. Kendinizi tartmayı bırakın Bazı insanlar (belki siz de dahil) kilolarına takmış durumdalar. Her sabah ve her gece kendilerini tartıyolar. Kilo verdiklerinde çok heyecanlanıyorlar. Ancak kilo aldıklarında hızla depresyona girebiliyorlar. Evet, sağlıklı bir kiloda olmayı hedeflemelisiniz. Ancak bu, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmanın doğal bir sonucu olmalıdır. 16. Et tüketiminizi azaltın Haftada bir gün seçin ve o gün herhangi bir şekilde et yemeyin. Bu alışkanlık, et tüketimi miktarınızı azaltmanın harika bir yoludur. Böylece vejertaryern yemeklerinde bulunan lezzetli tatları da tanımış olacaksınız. 17. Eğlenceli egzersizleri tercih edin Spor salonuna gitmeyi veya soğuk havalarda koşmayı sevmediğiniz için egzersiz yapıyor olabilirsiniz. Bunun yerine dans, yoga, zumba veya takım sporu gibi eğlenceli egzersizlere ne dersiniz? Egzersiz eğlenceli olduğunda, düzenli olarak yapmak için daha fazla motivasyona sahip olursunuz. 18. Şeker tüketiminizi yarı yarıya azaltın Hepimiz şekerin bizim için kötü olduğunu biliyoruz, fakat yine de çoğumuz hala her geçen gün daha fazla şeker tüketiyoruz. Bunun nedeni, şekerinin tadının harika olmasıdır. Evet harika bir tadı var ancak bağımlılık yapıyor! Şimdi size “şekeri tamamen kesin” dense, kesinlikle yapmazsınız. Bu yüzden makul ve başarılabilir bir hedef olan şeker tüketimini yarı yarıya azaltmayı öneriyoruz. Bu alışkanlığı, çay ya da kahvede şekeri azaltmak, tahıllarınıza şeker eklemekten vazgeçmek ve daha sağlıklı atıştırmalıklar seçmek gibi basit adımlarla yapabilirsiniz. (Bkz: 2.madde) 19. Yeniden kullanılabilir bir su şişesi satın alın ve masanızın üzerinde tutun Ofise gelip bütün gün çay veya kahve içerdim. Hiç su içmeyi düşünmedim. Sonra bazı iş arkadaşlarımın büyük, yeniden kullanılabilir su şişeleri getirdiğiniz fark etmeye başladım. Mesai boyunca bu şişeleri yudumlayıp duruyorlardı. Ben de yapmaya karar verdim ve her gün iş yerinde 1 litre su içmenin ne kadar kolay olduğunu gördüğüme çok şaşırdım. Edindiğim bu alışkanlığın en güzel yanı, daha sağlıklık ve zinde hissetmemi sağlaması oldu. Yalnızca bir günlüğüne siz de deneyin. Eminim ki, ikinci günden itibaren işinize su şişeniz yanınızda olmadan gitmeyeceksiniz. 20. Zaman zaman teknolojinin fişini çekin Teknoloji harika bir şey. Benim bu yazı yazmamı, sizin de okumanızı sağlıyor. Ancak dürüst olalım, TV’lerimize, dizüstü bilgisayarlarımıza, tabletlerimiz ve akıllı telefonlarımıza bağımlı olmak artık çok kolay. Çoğu insan sabah, öğleden sonra, akşam ve gece bu cihazlardan herhangi biriyle vakit geçiriyor. Sosyal medya, WhatsApp, oyun ve haberlerin sınırsız dünyası… Peki ne yapmalısınız? Teknolojik cihazları belirli zamanlarda bırakarak, yavaş yavaş rutininizi değiştirin. Örneğin, arkadaşlarınızla veya ailenizle yemek yerken tüm cihazlarınızı kapatın. Bu cihazlara esir olmak yerine sohbet etmeye odaklanın. Sağlıklı bir zihne sahip olmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar Zihnimize sağlıklı alışkanlıklar kazandırmak mutluluk ve refahımız için gereklidir. Aşağıda, zihinsel sağlığınızı arttırmak için günlük yaşamınıza dahil edebileceğiniz 24 olumlu alışkanlık var: 21. Doğada vakit geçirin Doğada vakit geçirmek, serotonin seviyenizi arttırdığından zihinsel sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Araştırmacılar doğada kısa bir süre harcamanın bile ruh halinizi arttırdığını bulmuştur. Böyle bir yerde bir gün geçirmeyi düşünün: 22. Uzun vadeli bir faaliyet yapın Olumlu bir umut ve beklenti ortamında bulunmak, Uluslararası Yaşam Kalitesi Çalışmaları Derneği Resmi Gazetesi’nde yayınlanan çalışmaya göre mutluluk seviyenizi artırabilir. Bir gezi, planlı bir çalışma, arkadaşlar edinme veya uzun zamandır okumak istediğiniz bir kitaba başlamak gibi keyif aldığınız ve rahatladığınız bir şeyi planlamak, tüm olumsuzlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. 23. Meditasyon Yapın Meditasyon, mutluluk kamplarında en çok uygulanan konsepttir ve “sağlıklı zihin” ile eş anlamlı olması için haklı gerekçeleri vardır. Çalışmalar düzenli meditasyon uygulamalarının stres, kaygı ve diğer olumsuz sağlık koşullarını azalttığını göstermiştir. Ana nedeni, aşırı düşünmeyi azaltma ve daha dikkatli bir zihin yaratmaya yardımcı olabilmesidir. Meditasyon sadece sessizce oturma, yoga, namaz veya nefes meditasyonu şeklinde olabilir. 24. Vücudunuzu hareket ettirin Endorfinler temelde ağrının algılanmasını azaltan beyin kimyasallarıdır. Vücudunuzu hareket ettirdiğinizde bunlar serbest kalır ve esas olarak beyninize her şeyin iyi olduğunu söyler. Oturduğunuz yerden kalkmak, ev iş yapmak, dans etmek veya düzenli bir egzersiz rutini oluşturma gibi eylemler, iyi hissettiren kimyasalları artırabilir ve ruh halinizi yükseltebilir. 25. Yeni bir şeyler öğrenin Yetişkinlik döneminde öğrenmeye devam eden insanlar genel olarak iyi durumda kalırlar. Bunun nedeni, beynin sürekli tazelenmesi ve aynı zamanda başarı duygusu, iyimserlik ve zihnin hareket halinde olması olabilir. Başka bir deyişle, size bir amaç verir ve stresle baş etme yeteneğini arttırmaya odaklanır. Yeni bir dil öğrenebilir, fotoğraf çekmeye başlayabilir veya daha zihinsel refah yaratmak için her zaman istediğiniz bir kursa kaydolabilirsiniz. 26. Birisi için güzel bir şeyler yapın İyilik, sadece görgü kuralları olarak görülebilir, ancak başkalarına karşı gerçekten nazik olmak onların mutluluğu ettiği kadar sizi de mutlu eder. Ne kadar küçük olursa olsun, olumlu sosyal etkileşimler hissettiğiniz iyi titreşimleri artırır. Saf niyetle birini övmek, bir kapıyı açmak veya bir yabancıya kahve ısmarlamak günün geri kalanında iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 27. Sizi aşağıya çeken ilişkilerinizi yeniden değerlendirin Bazen insanların zihinsel refahları azalır. Çünkü onları sürekli aşağıya çeken insanlarla ilişkileri vardır. Bu durum öz-saygılarına ve kendi değerlerine zarar verse de, çoğu kez bunları başkalarıyla ilişkilendirmezler. “En çok vakit geçirdiğiniz beş kişinin toplamı sizsiniz“. Kendinize bu beş insanın destekleyici, iyi ve eğlenceli olup olmadıklarını sorun? Değillerse, ilişkilerinizi yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir. 28. Dijital detoks yapın Sosyal medyayı aşırı kullanmanın tehlikelerinden yaygın olarak bahsedilir. Sosyal medya farkında olmadan kendinizi başkalarıyla karşılaştırmanıza neden olur. Karşılaştırma sonucunda başkalarının yaşadığı şekilde yaşamadığınıza inanmak, modunuzun düşmesine ve başarısız olduğunuzu düşünmenize neden olur. Bu, tek başına telefon veya bilgisayarınızdan belirli süreler uzak durmanız için geçerli bir neden. Dijital dünya, hayatımızı geliştirdiği kadar bugünkü anlarımızı bizden alıp giderken, etrafımızda olan biteni de kaçırmamıza neden oluyor. Dijital detoks, size zihinsel sağlığınızı artıracak başka şeyler yapmak için zaman özgürlüğü verecektir. 29. Daha çok uyuyun Yoğun bir hayat yaşadığımızda uykuyu sıklıkla göz ardı ederiz. Ancak bu mazeret değildir. Yeterince uyumak sağlıklı zihin için çok önemlidir. Uyku yoksunluğu, ruh hali değişiklikleri, huzursuzluk, sağlık sorunları ve günlük yaşantımızda olanlara olumsuz tepki vermemize neden olan düşüncelerimizi etkileyen çok yönlü bir bozulmaya neden olur. Daha fazla uyku, stres ve kaygı yerine gün boyunca bir barış ve motivasyon duygusu anlamına gelir. 30. Kendi başınıza bir şeyler yapın Düşük öz-saygı, insanın işleri kendisinin yapamayacağına inanmamasına neden olabilir. Her zaman işleri yapmak için başkasına ihtiyaç duymak, muhtaçlık ve kendini sevme eksikliği yaratabilir. Yalnız kalmaktan ve kendinize vakit ayırmaktan korkmayın. Bu alışkanlık, kendinizi gerçekten yansıtmanız ve başkalarından bir süreliğine uzak durmanız için harika bir yoldur. 31. İyi şeylere odaklanın İnsanlar, günlerinin büyük bir bölümü olumlu geçse de, çoğunlukla iyi gitmeyen şeylere odaklanırlar. Bunun yerine bir yabancıya gülümsediğiniz an, öğle yemeğinde yediğiniz lezzetli yemek veya arkadaşınızdan aldığınız eğlenceli bir mesaj gibi sizi iyi hissettiren her şeyi not edin. 32. Ayakta ve otururken dik durun Beden dili, zihnimize sıkıca bağlıdır. Kambur durmak bilinçaltınızda düşmanlık duygusu, halsizlik ve olumsuzluk hissi yaratır. Ayakta ve otururken dik durmak, güç ve güven duygusu yaratır. 33. Gülmek için bir şeyler bulun Gülmek stres seviyelerini düşürdüğü, ruh halini ve hatta kısa süreli belleği geliştirdiği için çok güçlü bir ilaçtır. Biriyle birlikte gülmek muhtemelen en iyi gülme şeklidir. Ancak sadece eğlenceli bi TV programı izlerken veya başka bir nedenle, yanınızda kimse yokken de gülmeyi ihmal etmeyin. 34. Her şeyi yazın Yazı yazmak çok güçlüdür, çünkü yazı yazma eyleminde beyin yazılan şeyi daha yavaş işler ve bir çeşit terapi etkisi oluşur. Bu alışkanlık, duyguları işlemenize ve zorlandığınız alanları tanımlamanıza veya aşırı düşünmekten kötüleşen inançlarınızı sınırlandırmanıza yardımcı olur. Hedefleri ve hayalleri yazmak olumlu gelişmeler sağlarken, geçmişteki başarıların bir listesini yapmak hayatta başardığınız şeyleri görmenizi sağlayarak kendinize olan güveninizi tazelemenize yardımcı olur. 35. Evcil hayvanınızla vakit geçirin Sevecen bir hayvan, pozitif duygularınızı küçük ve anlamlı yollarla artırabilir. Onunla vakit geçirmek yalnızlığınızı azaltır, sizi aktifleştirir, sevecen bağlar kurmanızı, anı yaşamınızı sağlar ve size bir amaç verir. 36. Rutininizi değiştirin Günlük rutinimiz bir rahat ettirse de, sıradan bir yaşam duygusu yaratır ve depresyona neden olabilir. Rutininizde küçük değişiklikler yapmak, beyninize tamamen farklı bir şey yaptığınızı düşündürecek küçük bir hiledir. Bu değişiklik farklı bir yoldan işe gitmek, otobüse binmek yerine yürümek, öğle yemeğinde farklı bir yere gitmek veya sabah biraz daha erken kalkmak olabilir. Bazı şeyleri değiştirmek farklılık yaratır ve size çeşitli deneyimler ve fırsatlar için şanslar verir. 37. Yaşadığınız yeri keşfedin Yaşadığınız yerde turist olmayı hiç düşündünüz mü? İlk kez ziyaret ettiğinizi düşünün; hangi semtleri ziyaret ederdiniz? Nerede yerdiniz? Bunu yapmak, yaşadığınız yerden memnun kalmanıza ve zihninizi açmaya yardımcı olan, tanıdık bir yer için farklı bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olabilir. 38. Affetmeyi deneyin Affetme, birçok kişi için zor bir şey olabilir. Ancak bir çok kızgınlığımız, bazı şeylerin geçmişte kalmasına izin vermememizden kaynaklanmaktadır. Bunu birinin yaptıklarını göz ardı etmek olarak değil, etrafındaki olumsuzluğu azaltmak ve ileriye bakmak olarak düşünün. Yapılan araştırmalar, affetmenin strese karşı koruduğunu ve mutlu bir yaşam yaratmak açısından önemli olduğunu göstermiştir. 39. Biriyle iletişim kurun Toplumsal varlıklar olarak, iletişim sayesinde gelişiriz. Depresyonda olduğunuzu hissettiğinizde, yapmak istediğiniz son şey konuşmak veya başkalarıyla iletişim kurmaktır. Ancak insanlarla konuşmanın, arkadaşlarla veya destek gruplarıyla yapılan kısa sohbetlerin iletişim kopukluğu duygusunu muazzam bir şekilde tamir edebileceğini unutmayın. Başkalarıyla kurulan ilişkiler aidiyet duygusu ve özdeğer yaratır. Bu nedenle biriyle iletişim kurmak için zaman ayırın. 40. Düşünmek için bir gününüzü harcayın Bu alışkanlık, hayatta nasıl ilerlediğinizi incelemek için harika bir yoldur. Kahvaltının tadını nasıl buldunuz? Yürürken bacaklarınız nasıl hissettiriyor? Öğle yemeğinizin yapımında kullanılan malzemeler nereden geliyor? Her an hangi duyguları hissediyorsunuz? Bunu yaparken kendinizi yargılamayın. Zihninizi şu ana getirmek, başlamış veya başlamak üzere olan depresyonun azaltılmasına yardımcı olabilir. 41. Daha olumlu bir bakış açısı edinin Olumsuz bir zihin olumsuz bir hayat yaratır. Bardağın yarısını her zaman boş görenler arasındaysanız, kendinize neden dolu tarafını görmediğinizi sorun. Bu inançlarınızdan kaynaklanıyor olsa da, her durumda fark etmeniz gereken başka bir seçenek daha vardır. Bir sonraki sefer farklı ve daha olumlu bir bakış açısını deneyin. Bu alışkanlık, çevrenizdeki dünyaya bakış şeklinizi yavaş yavaş değiştirmenize yardımcı olacaktır. 42. Her şeyin fotoğrafını çekmeyi bırakın Hatıra amaçlı fotoğraf çekmek harika olsa da, o anı zevk almaktan çok fotoğraf çekmeye harcamak mutluluğumuzu azaltabilir. 43. Gülümseyin (sahte olsa bile) Gerçek gülümsemeler içimizdeki mutluluk duygularını yansıtıyor. Ancak araştırmalar sahte gülümsemelerin beynimizin mutlu olduğumuzu düşünmesini sağlayan faydalı hileler olduğunu göstermiştir. Çevrenizde kimse olmasa bile gülümseyin ve beyninizi mutlu olduğunuza inandırın. 44. Rahatınızı bozacak bir şeyler yapın İnsanların depresif olmasının temel sebeplerinden biri de rahat olmaya ihtiyaç duymalarıdır. Beynimiz, hayatta kalma dürtüsü ile korkunç bir şey yapmamızı engellemek için elinden geleni yapar. Ona göre ne kadar rahatsanız, o kadar güvende olursunuz. Rahatınızı bozmak asla beynin düşündüğü gibi korkutucu değil. Aksine güven ve refah yaratırken, yeni ve heyecan verici olanakların kapısını açıyor. Sonuç olarak zihinsel sağlığınız daha iyi hale geliyor. Sağlıklı ilişkilere sahip olmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar Başkaları ile ilişki halinde olmak mutluluğumuz için çok önemlidir. Ailenizle, arkadaşlarınızla ve diğer önemli kişilerle güçlü ilişkiler oluşturmak, dünyayı nasıl gördüğünüzü köklü bir biçimde yeniden şekillendirebilir. Aşağıda yaşamınızda en çok önem verdiğiniz insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmek için edinmeniz gereken 30 alışkanlık yer alıyor: 45. Sevdiklerinize saygı gösterin Herhangi bir iyi ilişkinin temeli, içindeki saygı düzeyidir. Dürüst olmak, dedikodudan kaçınmak ve sevdiklerinize benzersiz bireyler olarak değer vermemiz gerekiyor. 46. Onlara teşekkür edin Müteşekkir olmak, sözlü bir “Teşekkür ederim” veya kısa bir not kadar basit olabilir, ancak etkileri çok kapsamlıdır. İster eşiniz sizin için bir tabak yemek yapmış olsun, ister arkadaşınız son dakikada gününüzü kurtarmış olsun, teşekkür etme şansını kaçırmayın. 47. Kendinizi ifade edin Birini gerçekten seviyorsanız, ona bunu söylemekten korkmayın. Sık sık “Seni seviyorum” deyin. Diğer önemli arkadaşlarınıza ve ailenize onları ne kadar önemsediğinizi söyleyin. Sevgide cömert, sevdiklerinizi kırma konusunda cimri olun. 48. Yürüyüş yapın Mahalle gezintiye çıkmak, arkadaşınızla veya eşinizle yeniden iletişim kurmanın harika bir yoludur. Bu yürüyüşler, biraz temiz hava almak ve çok fazla yorulmadan hayatı yakalamak için mükemmel fırsatlardır. 49. Birbirinizi güldürün Mizah, birbirine bağlanmanın güçlü bir yoludur. Sevdiklerinizi güldürmek için hiçbir fırsatı kaçırmayın. Şapşal biri gibi davranın, bir komedi filmi izleyin ve zaman zayıf noktalarınız hakkında espri yapmaktan korkmayın. 50. Hedeflerini birlikte planlayın Bu alışkanlık, takım olarak faaliyet gösterdiğiniz romantik ilişkiler için özellikle önemlidir. Hedefleri birlikte planlamadığınızda istemeden birbirinizi sabote etme riski yaratmış olursunuz. Bir meydan okumanın üstesinden gelmek için birleşmek, bağ kurmanın güçlü bir yoludur. 51. Yeni bir hobi edinin Hiçbir şey sıkıntıdan daha hızlı şekilde dostlukları ve romantizmi öldüremez. İşlerin durgunlaşmasına izin vermeyin. Hemen şimdi iki tarafın da ilgi duyduğu yeni bir hobi seçin. Becerilerinizi mükemmelleştirmek için birbirinize meydan okuyun ve birlikte gelişmenin meyvelerini toplayın. 52. Güzel bir şey yapın İşten eve giderken eşinize en sevdiği şeyi yiyecek veya içeceği götürmek kadar basit bir şey bile olabilir. Annenize rastgele bir buket çiçek gönderin veya arkadaşınıza üzerinde çalıştığı işte yardım etmeyi teklif edin. 53. Birlikte rahatlayın Birlikte rahatlamak için özenle planlanmış bir tatile gitmeniz gerekmiyor. Güçlü dostluklar ve ilişkilerde günlük yaşamda birlikte yapılan basit şeyler dahi rahatlatıcıdır. TV izlemeyi, yürüyüşe çıkmayı veya basit yemekleri birlikte yapmaktan hoşlanmayı öğrenin. 54. Kendinize vakit ayırın En yakın çiftler ve arkadaşlar bile özel ilgi alanlarını keşfetmek için zaman ihtiyaç duyuyorlar. Başlamak için aynı şeyleri yapmak zorunda değilsiniz. Kişiliğiniz muhtemelen birbirinize çeken şeyin bir parçasıdır. Kendinize ve sevdiklerinize yetenek ve menfaatlerini beslemek için zaman ayırdığınızdan emin olun. 55. Düzenli olarak yeniden iletişim kurun Yalnızca mesaj göndermek veya aramak sağlıklı bir alışkanlık değildir. Ancak bir ilişkiyi tazelemek için harikadır. Arkadaşlarınıza veya ailenize her gün mesaj göndermenize gerek yoktur. Ancak düzenli olarak iletişim kurmak hayatınızı paylaşma şansı verir. 56. Sıkıcı işleri birlikte yapın Çiftler için, evde birlikte çalışmak bir tarafın diğerine karşı kırgın hissetmesini önler. 2007 yılında yapılan bir araştırma, çiftlerin %62’sinin işleri paylaşmanın ilişkiyi başarıya götürdüğüne inandığını göstermiştir. 57. Sarılmaya zaman ayırın Fiziksel temas, önem verdiğiniz kişilerin hakkınızda ne düşündüğünü etkiliyor. Kucaklaşma eylemi, vücudunuzun birine bağlanmaktan sorumlu olan oksitosin hormonunu serbest bırakmasına neden olur. Bağlanma da oksitosinin serbest bırakılmasına neden olur. Bu yüzden bu sağlıklı alışkanlık romantik olmayan ilişkiler için de geçerlidir. 58. Onlarla ilgili neleri sevdiğinizi anlatın “Seni seviyorum” demek harikadır, fakat bazen duyguları bazı davranışlarla desteklemek gerekir. Arkadaşlarınıza ve partnerinize, onlarla ilgili hangi özellikleri sevdiğinizi anlatın. Bu güven arttırma, yaşadıkları zorluklar karşısında nefes almalarını sağlar. 59. Kulak verin Özenli sorular sormak ve cevaplar vermek, olağan bir davranış gibi görünebilir. Ancak birçok arkadaş, aile üyesi ve partner bu konuya özen göstermekten yoksundur. Dikkatinizi vererek dinleyin. Göz teması kurun. Sevdiğiniz biri sizinle konuşurken, dikkat gösterdiğinizi ona gösterin. 60. Sevgi dilini anlayın ve konuşun Gary Chapman’ın The 5 Love Languages: Secrets to Love that Last adlı kitabı, bize insanların sevgiyi göstermek ve görmek için beş ana yolu olduğunu söylüyor. Sizin için önemli olan kişilerin sevgi dilini bilmek, sevginizi göstermenin en iyi yollarını öğrenmenize yardımcı olur. Sevgi dilinin yalnızca romantik ilişkilerle sınırlı olmadığını belirtmek gerekir. 61. Günlerinin nasıl geçtiğini sorun “Günün nasıl geçti?” diye sormak, ister babanızla ister en iyi arkadaşınızla olsun, herhangi bir konuşmaya başlamak için harika bir yoldur. Bu konuşmada sırasında, onlarla ilişkilerinizi kuvvetlendirmek için daha sonra kullanmak üzere, bir ton bilgi edindiğinizi göreceksiniz ve bu basit soruyu sorarak hayatlarıyla ne kadar ilgilendiğinizi göstermiş olacaksınız. 62. Dürüst olun Dürüstlük her ilişki için önemlidir. Değer verdiğiniz kişilere gerçekleri söyleyebilmelisiniz. Çünkü sizi güvenebilecekleri bir kişi olarak görüyorlar. Dürüst olmak, yalan söylemekten çok daha iyidir ve hiçbir zaman bir şeyler uydurmak zorunda kalmazsınız. 63. Onların amigoları olun Hepimiz zorluklarla karşılaşıyoruz, ancak en kötü gününüzde sizi teşvik edecek birine sahip olmak gerçek bir armağandır. Karşılarına ne çıkarsa çıksın, onlara cesaret verebilecek kişi olun. Bazen sevdiklerinizin sadece onlara inandığınızı bilmeye ihtiyaçları vardır. 64. İletişim kurmak için fişi çekin Başınızı telefonunuza veya bilgisayarınıza gömerek kaliteli zaman geçiremezsiniz. Belki arkadaşlarınızla bu cihazlar üzerinden eğlenceli zaman geçirebilirsiniz, ancak onlarla ekranlardan uzak zaman geçirmek çok daha kalitelidir. Öğle yemeğine çıkıyorsanız, aktif olarak birbirinizi dinleyebilmeniz için teknolojiden uzak bir plan yapın. 65. Vefalı olduğunuzu gösterin Bağlığı göstermenin tek yolu da sadakat değildir. Tüm ilişkilerinizde, dedikodudan uzak durun ve onlar kendileri için ayağa kalkamıyorsa, siz onlar için ayağa kalkın. 66. Saydıkları bir kişi olun Eşinizin ve arkadaşlarınızın, iş yerinde kötü bir gün geçirip geçirmediklerini ya da hasta olup olmadıklarını bilmelisiniz ki, her zaman yardım etmeye hazır olabilin. Anne-babanız, kardeşleriniz ve arkadaşlarınız için kötü giden bir şeyler olduğunda sizden yardım isteyebileceklerini bilmeliler. Size ihtiyaç duydukları her an yanlarında olmanız, aranızdaki bağı kolay kolay zayıflamayacak şekilde kuvvetlendirir. 67. Yükü paylaşın Eşinizin veya arkadaşınızın her şeyin yükünü omuzlamasını beklemek haksızlıktır. Her sorumluluğu ikiye bölmek zorunda değilsiniz, ancak ikinizin de yükü yalnız başına taşımaması için bir anlaşmaya varmanız gerekiyor. Bu ev işleri, yemek yenilecek veya tatile gidilecek yeri seçme kararları gibi şeyler için de geçerlidir. 68. Onlara zaman ayırın The Seven Habits of Highly Effective People (Etkili Kişilerin Yedi Alışkanlığı) kitabının yazarı Stephen Covey şöyle diyor: “Anahtar, programınızda olanların önceliğini değil, sizin önceliğinizi belirlemektir.” İlişkilerinizin sürmesini istiyorsanız onlara öncelik vermelisiniz. Onlarla bağlantı kurmak için zaman ayırmakta zorlanıyorsanız sevdiklerinizle “randevu” planlayın. 69. Yargılamadan sevin Davranışları çok kırıcı olmadığı sürece, sevdiğiniz kişinin kusurlarını nasıl değerlendirdiğinizi tekrar düşünün. Gerçek sevgiye sahip olmak için, gerçek insanı sevmeniz gerekiyor. Birinin gerçekte kim olduğunu görmek için, en ufak kusurlu davranışlarında yargılanmayacaklarını bilecek kadar güvende hissetmek zorundalar. Aileniz, arkadaşlarınız ve sizin için önemli olan diğer kişiler, onları sevdiğinizi bilmelidir. 70. Hatalarını bağışlayın Mükemmel değilsiniz. Arkadaşlarınız, eşiniz veya aileniz de değil. Sevdiğiniz biri bir hata yaptığında, kendinizi onun yerine koyun. Eğer bu hata ilişkiyi bitirecek kadar büyük değilse, o kişiyi affedin. 71. Savunmasız olun ve savunmasızlığı kabul edin Savunmasız olmak arkadaşlık ve romantik ilişkilerde pratik gerektirir. Arkadaşlarınızla ilişkilerinizde onlara kim olduğunuzu gösterme şansınız var ve bu onlara daha açık olmanız için size izin verir. Eşinize karşı savunmasız olmanız ise birbirinize güveninizin sağlamlaşmasına yardımcı olur. 72. Güne onlarla başlayın Çiftler için her güne birlikt başlamak dayanışma göstergesidir. Zıt zaman dilimlerine göre çalışıyor olsanız bile, güne birlikte başlamanın yollarını bulabilirsiniz. Görebilecekleri bir yere bir not yazın veya sabahları onları görmek için birkaç dakika ayırın. 73. Günü birlikte tamamlayın Eşinizle uyku programınız aynı olmak zorunda değil, ancak günü birlikte tamamlamak sağlıklı bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık güveni arttırır ve size düşünüp taşınmak için bir şans daha verir. 74. Kararları bir takım olarak alın Bağımsızlık harikadır, ancak almanız gereken bir karar aileniz, arkadaşlarınız veya eşiniz üzerinde ciddi bir etkiye sahipse, karar verme sürecine onları da dahil etmek en iyisidir.
 36. 2 points
  Saçları Uzatan ve Kepek Sorununu Yok Eden Ev Yapımı Kekik Spreyi Kekiğin Sağlık ve Güzelliğe 6 Faydası Akne – Kekikte bulunan antibakteriyel özellikler onu etkili bir bakteri savaşçısı yapıyor. Leeds Metropolitan Üniversitesi tarafından yayınlanan bir araştırmada, kekiğin standart akne ile mücadele losyonları ve kremlerinden daha etkili olduğu tespit edilmiştir. 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve 1 yemek kaşığı kekik yağını küçük bir kapta karıştırın. Akneye neden olan bakterilerle savaşmak için karışımı her gece yüzünüze uygulayın. Saç Büyümesi – Kekik, sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan saç foliküllerine güçlü besinler sağlar. Kekik ayrıca kafa derisinde kan dolaşımını iyileştirir ve bu da büyümeyi teşvik eder. Nemi hapsetmek ve besinleri vermek için kafa derisini üzerine kekik yağı ve hindistancevizi yağı karışımı ile ovalayın. Bu uygulama ayrıca saçlarınızın parlaklığını da artıracaktır. Sporcu Ayağı (Tinea Pedis) – Kekik, sporcu ayağı için etkili bir tedavi olmasını sağlayan mantar önleyici özelliklere sahiptir. Ilık suya birkaç damla kekik yağı ekleyin ve mantar gidene kadar ayaklarınızı bu suyun içinde bekletin. Kalp Sağlığı – Kekik yağı, kardiyovasküler hastalığa neden olan iltihabı önleyebilir. Yağ ayrıca kalp kapakçıklarının düzgün çalışmasına izin verir ve damarların ve arterlerin gevşemesini sağlayarak kan basıncını azaltır ve kalbi güçlendirir. Ağız Kokusu – Kekik, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri nedeniyle piyasada satılan gargara ürünlerinin içeriğinde kullanılan popüler bir bileşendir. Düzenli kekik kullanımı, ağız sağlığını korur ve diş eti iltihabı gelişme şansını azaltır. Uykusuzluk – Uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız kekik çayı deneyin. Bitki, kaygıyı azaltabilen ve ruh halini iyileştirebilen sakinleştirici özellikler içerir. Saç Uzatan ve Kepek Problemini Gideren Kekik Spreyi Bu ev yapımı sprey, saç derisindeki nemi hapsetmek ve kepeklerden kurtulmak için üç güçlü bileşen olan kekik, bal ve elma sirkesi ile yapılıyor. Bal, tedavi edici özelliklere sahiptir ve güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar ajandır. Elma sirkesi doğal bir büzücüdür ve saç derinizi ve saçlarınızı sağlıklı tutacak vitaminlere sahiptir. Malzemeler: 1 demet taze kekik 1 yemek kaşığı bal 1/2 bardak organik elma sirkesi Yapılışı: Kekik dallarını bir cam kavanoza ekleyin. Elma sirkesini kekiklerin üzerine dökün ve kavanozun kapağını kapatın. 3 gün bu şekilde bekletin ve bir bardak veya kaseye süzün. 1 yemek kaşığı bal ekleyin ve bal eriyene kadar karıştırın. Karışımı bir sprey şişesine aktarın. Nasıl Kullanılır? Gerektiğinde kafa derisine bolca püskürtün. Spreyi kafa derisine mümkün olduğunca yakınlaştırmak için kalınsa saçınızı ayırdığınızdan emin olun. Sprey sadece kepekten kurtulmaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda saç büyümesini de teşvik edecektir. Gerekirse her gün kullanın.
 37. 2 points
  HASTANEDE COVID-19 VİRÜSÜ HASTALIĞINDAN İYİLEŞEN HASTALARDAN ALINAN BİLGİLER 1. Vitamin C-1000'i alın. 2. E Vitamini alın. 3. 10:00 - 11:00 güneş ışığı 15-20 dakika boyunca. 4. Yumurta bir öğün. 5. Dinlenin / 7-8 saat uyuyun. 6. Günde 1,5 Litre su için ve her öğün ılık su için, su soğuk değil ılık olmalıdır. Hastanede yaptığımız şey bu. Bu, hepimize koroner virüs için pH'ın 5.5 ila 8.5 arasında değiştiğini söylemek içindir. Koroner virüsü yenmek için yapmamız gereken, virüsün pH seviyesini etkisiz hale getirecek olan daha fazla alkalin gıda tüketmektir... pH seviyesi alkalik olan gıdalardan bazıları: * Limon - 2.00-2.60 pH * Avokado - 6.27-6.60 pH. * Sarımsak - 5.8. pH * Mango - 5.80-6.0 pH. * Mandalina - 3.22-4.45 pH. * Ananas - 3.20-4.00 pH. * Portakal - 3.69-4.34 pH. * Zencefil 5.60-5.90 pH * Karnabahar 5.60 pH * Kırmızı Biber 3.10-3.62 pH * Kereviz 5.70-6.00 pH * Hindiba 5.90-6.05 pH * Ispanak 5.50-6.80 pH Sizde Korona virüsünüz olduğunu nasıl bildiniz? 1. Boğazda kaşıntı. 2. Kuru boğaz. 3. Kuru öksürük. 4. Yüksek sıcaklık. 5. Nefes darlığı. 6. Koku ve tat kaybı. Yani bunlara dikkat ettiğinizde, hızlı bir şekilde limonlu ılık su ve içecek alın... Bu bilgileri sadece kendinize saklamayın lütfen. Tüm ailenize ve arkadaşlarınıza iletin. Dikkatli olun...
 38. 2 points
 39. 1 point
  Her nasip,vaktine esirdir.
 40. 1 point
  “Tamamlayıcı” Emeklilik Sistemi de “İstihdam Kalkanı” da aynı hedefe yönelik: Kıdem tazminatı için çifte tehlike 22 Haziran 2020 09:46 Covid-19 istihdamda büyük bir depreme yol açmışken, gelir ve iş kaybını önlemeye yönelik sosyal politikalar yerine “Tamamlayıcı” Emeklilik Sistemi ve “İstihdam Kalkanı” adı altında kıdem tazminatını ve kazanılmış işçi haklarını budayacak ve ortadan kaldıracak hazırlıklar hükûmetin gündeminde. “Tamamlayıcı” Emeklilik Sistemi olarak ifade edilen hazırlık ile kıdem tazminatının önemli bir bölümünün bir fona devredilmesi planlanıyor. Öte yandan “İstihdam Kalkanı” adı altında ise esnek ve güvencesiz çalışma biçimleri yaygınlaştırılarak başta kıdem tazminatı olmak üzere temel işçi hakları budanmak isteniyor. Gerek Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ve gerekse belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen “istihdam kalkanı” esas olarak kıdem tazminatını hedef alıyor. Her iki planın da somut sonucu kıdem tazminatının ortadan kaldırılması ve tırpanlanması. Bu yazıda arka planıyla, usulü ve esasıyla yapılmak istenen değişiklikleri ele almaya çalışacağım. Hukuksuz ve tarafgir hazırlık süreci Kazanılmış işçi haklarını tehdit eden ve çalışma hayatında köklü değişiklikler yapacak bu planlar konusunda rivayetler muhtelif. Çünkü gerek “Tamamlayıcı” Emeklilik Sistemi ve gerekse “İstihdam Kalkanı” konusunda sendikalara sunulmuş resmi bir taslak yok. Çalışma hayatının olağan mekanizmaları içinde yapılan toplantılar yok. Anadolu Ajansı ve “seçilmiş” bazı gazeteler aracılığıyla nabız yoklamak için servis edilen bazı bilgiler ve infografikler var. Öyle ki başta Türk-İş ve DİSK olmak üzere tarafların elinde net bilgiler yok. Kamuoyuna kapalı ve sadece “seçilmiş” çağrılı “taraflarla” yapılan gayri resmi, bileşimi ve içeriği bilinmeyen, usule ve teamüllere aykırı toplantılar var. Bu derece yaşamsal konular çalışma hayatının yasal mekanizmalarına başvurulmadan ahbap-çavuş ilişkileri ile ele alınıyor. Taraflarla müzakere edildiği söyleniyor ancak bu müzakereler yasalarda öngörülen mekanizmalarla değil enformel olarak yapılıyor. Türkiye’de çalışma hayatı ve sosyo-ekonomik meselelerin ele alınacağı üç önemli yasal kurum var. Biri Çalışma Meclisi, diğeri Üçlü Danışma Kurulu (ÜDK) üçüncüsü ise Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK). 1946’dan beri var olan Çalışma Meclisi geçmişte çalışma hayatı ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılması sürecinde önemli rol oynadı. Sosyal taraflar, hükümet ve bilim dünyası Çalışma Meclisinde bir araya gelerek önemli sorunları ele aldılar. Şeffaf biçimde tartıştılar. Çalışma Meclisi bir süredir işletilmiyor. 2010 yılında yapılan Anayasa referandumu ile Anayasal bir statü kazanan Ekonomik ve Sosyal Konsey ise işlevi olmayan adeta metruk bir anayasal kurumdur ve 11 yıldır toplantı dahi yapmamıştır. ESK ne ekonomik kriz ne de salgın döneminde toplanmamıştır. Anayasal buyruğa rağmen ESK 10 yıldır hayata geçirilmedi ve Anayasa ihlal edildi. Üçlü Danışma Kurulu ise 2003 yılından bu yana var olan ve nispeten düzenli toplanan bir yapıdır. Üçlü Danışma Kurulu adı üstünde üç tarafın (devlet, işçi ve işveren) bir araya geldiği bir kurumdur. Salgının ilk günlerinde toplanmıştı. Toplantıya Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve TİSK ile Bakan katılmıştı. İş Kanunu’nun 114. maddesi “Çalışma barışının ve endüstri ilişkilerinin geliştirilmesinde, çalışma hayatıyla ilgili mevzuat çalışmalarının ve uygulamalarının izlenmesi amacıyla” üçlü temsile dayalı bir Üçlü Danışma Kurulu oluşturulmasını öngörmüştür. Kurul’un görevleri arasında “yeni mevzuat ve yasa değişiklikleri ile ilgili hususlarda görüş oluşturmak” da yer almaktadır. Tam da bugünler de gündeme gelen konular! Ancak “Tamamlayıcı” Emeklilik Sistemi ve “İstihdam Kalkanı” adıyla gündeme gelen ve içeriği tam olarak bilinmeyen hazırlıklarla ilgili olarak Üçlü Danışma Kurulu toplantıya çağrılmıyor. ÜDK üyelerine resmi bir bilgi verilmiyor. İstişare, müzakere, görüş alışverişi ve mutabakatı hiçe sayan bir yaklaşımla hazırlanan bazı taslaklar sızdırılıyor ve “seçilmiş” taraflarla müzakere ediliyormuş gibi yapılıyor. Hatta seçilmiş taraflarının bazılarının bu toplantılara zoraki gittiği de biliniyor. Dolayısıyla taraflarla görüşülmüyor. Bir zamanlar pek parlatılan sosyal diyaloğun esamisi okunmuyor. Siyasal diyalog uzun zamandır rafa kalmıştı şimdi de sosyal diyalog kalktı. Yasal, meşru zeminler varken, işçi ve işveren örgütleri orada temsil edilirken örtülü, gayri resmi görüşmelere ve pazarlık girişimlere ihtiyaç duyuluyor. Bazı işçi konfederasyonları ve sermaye örgütleri ile gayri resmi müzakereler yapılırken tarihen ülkenin en eski ikinci ve nicel olarak 3. büyük konfederasyonu olan DİSK’e karşı ayrımcı ve tarafgir bir tutum izleniyor. Olan biten DİSK’ten saklanıyor. DİSK’in yapılan hazırlıklarla ilgili görüşü biliniyor. Bu planlar üzerinde pazarlık etmeyeceğini kestirmek zor değil. Ancak DİSK’in meşru mekanizmalardan dışlanması, Anayasa ve yasalar yanında çalışma hayatında 70 yılı aşkın kökleşmiş teamüllere de aykırıdır. Türk-İş ve Hak-İş’in üyeleri kıymetli ve birinci sınıf vatandaş, DİSK’in üyeleri ikinci sınıf vatandaş mı? Onlar eşit yurttaş değil mi? O halde yasal hakkı olduğu halde DİSK neden süreçten dışlanıyor? Sorunun cevabı aslında tahmin ediliyor, ancak bu cevap meşru ve hukuki değil elbette. Üçlü Danışma Kurulu’nun toplanmaması İş Kanunu’nun ihlalidir. Konfederasyonlar arasında ayrım yapılması da hukuksuzluktur. Kendilerine gayri resmi müzakere daveti gelen sendikacılar ilgililere doğru adres olarak Üçlü Danışma Kurulunu göstermelidir. Teke tek yapılan pazarlıklar herkesin elini zayıflatır, dahası yaşanacak hak kayıplarının sorumluluğu bunu yapanların üzerinde kalır. Konu şeffaf olarak Üçlü Danışma Kurulu’na getirilmeli ve herkesin tutumu açıkça görülmelidir. On milyonlarca işçinin ve ailelerinin kaderi kapalı kapılar ardında saptanamaz. Hazırlıkların perde arkası ne? Kıdem tazminatının odakta olduğu ve esnek-güvencesiz çalışmayı yoğunlaştıracak girişimler birden bire ortaya çıkmadı. Gerek “Tamamlayıcı” Emeklilik Sistemi (TES) ve gerekse esnek çalışma biçimleri (özellikle belirli süreli sözleşmelerinin yaygınlaştırılması) uzun süredir gündemde ve bir bölümü işveren örgütleri tarafından ısrarla savunulan bu politikalar hükûmet tarafından hazırlanan çeşitli resmî belgelerde yer alıyor. 2019-2023 dönemimi kapsayan 11. Kalkınma Planında kıdem tazminatının Bireysel Emeklilik Sistemine entegre edilmesi hedefi açık biçimde yazılıdır. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi de bir tüt Bireysel Emeklilik Sistemidir. 11. Kalkınma Planı’nda kıdem tazminatı, esnek çalışma ve tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili konular net biçimde yer alıyor: “223.3. Bireysel emeklilikteki otomatik katılım sistemi sistemde kalış̧ süresi ve fon tutarını artıracak şekilde yeniden düzenlenecek ve bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonu ile entegre edilecektir. 568. Kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecektir. 568.1. Kıdem tazminatı reformu sosyal tarafların mutabakatıyla gerçekleştirilecektir. 567.3. Esnek çalışma biçimleri konusunda tüm sosyal taraflara yönelik farkındalık faaliyetleri artırılacaktır. 271.1. Tamamlayıcı emeklilik kurumlarının kapsamı genişletilerek sektör, iş kolu veya meslek esaslı tamamlayıcı emeklilik kurumlarının güçlendirilmesi sağlanacaktır. 567.İşgücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik esnek çalışma biçimleri etkinleştirilecek ve konuya ilişkin denetimler artırılacaktır.” 2020-2022 dönemini kapsayan ve Yeni Ekonomi Programı (YEP) olarak nitelenen Orta Vadeli Programda Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi şöyle yer alıyor: “Ekonomimizin uluslararası sermaye hareketlerindeki oynaklığa dayalı kırılganlığını azaltacak, reel sektöre Türk lirası cinsinden ucuz ve uzun vadeli kaynak sağlayacak bir Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) sosyal tarafların mutabakatı ile kurulacak ve sermaye piyasalarını derinleştirecek kapsamlı bir reform paketi devreye sokulacaktır. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) sosyal tarafların mutabakatı ile hayata geçirilecektir.” Öte yandan YEP’te işgücü piyasasında esnekleştirme adımlarının sosyal tarafların mutabakatıyla hayata geçirilmesi hedefi de yer alıyor. YEP’e göre “İşgücü piyasasında yasal düzenlemesi bulunan ancak yeterli uygulama alanı olmayan esnek çalışma biçimlerinin uygulanabilirliği artırılacaktır.” “Yasal düzenlemesi bulunan ancak yeterli uygulama alanı olmayan” ifadesi ile kast edilenin belirli süreli iş sözleşmesi ile (geçici) çalışma olduğu biliniyor. Kalkınma Planı ile YEP’te yer alan bu hedefler Türkiye’nin en büyük işveren örgütü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından güdeme getirildi ve 16 Mayıs 2019’da toplanan Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Yönlendirme Komitesi toplantısında kabul edilerek hızla hazırlıklara başlandı. Bunlar arasında belirli süreli (geçici) iş sözleşmelerinin yaygınlaştırılması, deneme süresinin 2 aydan 6 aya çıkarılması, telafi çalışmasında sürenin 2 aydan 6 aya çıkarılması ve denkleştirme süresinin 2 aydan 4 aya çıkarılması gibi öneriler yer alıyordu. Bu kararların ayrıntısı “işçi hakları için büyük tehlike” başlıklı yazımda yer alıyor. Nitekim salgın döneminde 25/3/2020 tarih 7226 saylı kanunla telafi çalışmasında süre 4 aya çıkarıldı ve cumhurbaşkanına bu süreyi iki katına çıkarma yetkisi verildi. Kıdem Tazminatı IMF’nin hedefinde. Kıdem Tazminatının sınırlanmasına dönük ısrarlı bir talep Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF)den gelmektedir. IMF’nin Turkey: Staff Concluding Statement of the 2018 Article IV Mission (February 16, 2018) başlıklı değerlendirmesinde kıdem tazminatında reform yapılması istenmektedir. Yine IMF’nin 2019 Article IV Consultation—Press Release; Staff Report; And Statement by the Executive Director for Turkey (September 2019) başlıklı değerlendirmesinde ise “İşgücü hareketliliğini cesaretlendirmek için kıdem tazminatında reform yapılmalı” denmektedir. Görüldüğü gibi IMF ile hükümet kıdem tazminatı konusunda benzer yaklaşımlara sahiptir. Yok Edici Emeklilik Sistemi Henüz resmi ve sahiplenilen bir taslak olmasa da basına yansıyanlardan ve görüşmeye çağrılanlara söylenenlerden anlaşıldığı kadarıyla kıdem tazminatı çifte kıskaç altında. İlk kıskaç Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES). Bu sistemle Kıdem tazminatının bir bölümü emeklilik sistemine entegre ediliyor ve kıdem tazminatı olmaktan çıkıyor. Bilindiği gibi mevcut kıdem tazminatı sisteminde işçiler her çalışma yılları için son ücretleri üzerinden otuz günlük brüt ücretleri tutarında kıdem tazminatı almaktadır. Kıdem tazminatı bir işveren yükümlülüğü olup, işçinin iş sözleşmesi kıdem tazminatını hak edecek şekilde sonlandığında ödeme doğrudan işveren tarafından işçiye yapılmaktadır. Böylece kıdem tazminatı bir yandan işyerinde harcanan emeğin karşılığı, bir yandan iş güvencesi, bir yandan önemli bir mali güvence işlevi görmektedir. Kıdem tazminatı çalışılan her yıl için, brüt ücretin yıllık tutarının (1/12 sine) yüzde 8,33’e karşılık gelmektedir. Bir diğer ifadeyle işçinin yıllık kazancının yüzde 8,33’ü birikmekte ve son ücret üzerinden işveren tarafından işçiye ödenmektedir. Kamuoyunda iki TES modeli dolaşıyor. İkisi de birbirinden vahim olan modellerin özeti şöyle: Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi 1. model: Tazminatın yüzde 37’si yok oluyor! Basın ve çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre göre bu model yasalaşırsa yüzde 8,33’e karşılık gelen 30 günlük kıdem tazminatının yüzde 5,33’ü (19 gün) üzerinden mevcut uygulamaya devam ediliyor. Kıdem tazminatının 19 günü eskisi gibi işveren yükümlülüğü olmaya devam diyor. Kıdem tazminatı 30 günden 19 güne iniyor. Geri kalan yüzde 3 (11 gün) ise işveren tarafından tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında bir fona her ay ödeniyor. İşçiler 60 yaşına kadar bu sistemden yararlanamıyor ve 75 yaşını doldurmadan da toplu ödeme alamıyor. İşçi 60 yaşını doldurduğunda Fonda biriken paranın yüzde 25’ini alabiliyor, kalan kısmının getirisi ise işçinin emekliliği halinde yaşlılık aylığına ilave ediliyor. Bu sistemle kıdem tazminatının yüzde 37’si ortadan kalkıyor ve bir fona devrediliyor. Bu kısım artık işveren tarafından ödenmiyor, son ücretle bağı kalmıyor. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi 2. model: İşçi cepten prim ödüyor! Basına yansıyan ve çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre bu model yasalaşırsa kıdem tazminatı tamamen fona devrediliyor. Bu modelde tamamlayıcı emeklilik sistemine işveren yüzde 4, işçi yüzde 2,5’a kadar (asgari ücretli ise brüt ücretinin 0,5, iki asgari ücrete kadar yüzde 1,5, iki asgari ücret üzeri yüzde 2,5) devlet ise yüzde 1 prim ödeyecek. Bu durumda ödenen tutar en az yüzde 5,5 en fazla toplam yüzde 7,5 oluyor. Birinci modeldeki sorunlar burada da ağırlaşarak devam ediyor. Yararlanma koşulları ve sınırları aynı şekilde vahametini koruyor. Kıdem tazminatı bir işveren yükümlülüğü olmaktan çıkmakta ve Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında bir fona devredilmektedir. Üstelik bu modelde işverenlerin kıdem tazminatı yükü yüzde 52 azalmaktadır. İşverenin yükümlülüğü yüzde 8,33’ten yüzde 4’e düşmektedir. Daha acayip olanı işçiye alacağı kıdem tazminatı için ayrıca cebinden prim ödeme yükümlülüğü getirilmesidir. Sonuç olarak Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) olarak sunulan iki model de kıdem tazminatını budamakta ve yok etmektedir. Bu iki modelde de kıdem tazminatı kurumu büyük oranda ortadan kalkmakta ve bir bireysel emeklilik fonuna entegre edilmektedir. İstihdam Kalkanı mı kıdem tazminatı balyozu mu? Kıdem tazminatına yönelik ikinci kıskaç içeriği tam olarak netleşmeyen ve “İstihdam Kalkanı” olarak adlandırılan pakettir. Bu paketin çalışma mevzuatında bir dizi esnek ve güvencesiz çalışmayı gündeme getireceği anlaşılmaktadır. Resmi olarak sunulmayan ancak Anadolu Ajansına sızdırılan bu plan da kıdem tazminatı için büyük risk oluşturuyor. Yansıyan bilgilere göre paketle 25 yaşını doldurmayan veya 50 yaşın üstünde olan çalışanların daha kolay istihdam edilmelerini sağlanacak. Bu “kolaylığın” ne olduğu açıklanmadı. Ancak bu çalışanların belirli süreli iş sözleşmeleri ile (geçici) olarak çalıştırılmalarının önünün açılması kuvvetle muhtemel. Ayrıca 25-50 yaş arasında çalışanlarla belirli süreli iş sözleşmeleri iki yılı geçmemek üzere objektif koşul aranmadan ve işin niteliğine bakılmaksızın zincirleme yapılabilecek. Böylece paket kıdem tazminatı için tam bir balyoz haline gelecek. Fon sisteminden (TES) ayrı olarak belirli süreli sözleşmeler bu şekilde yaygınlaşırsa kıdem tazminatı ortadan kalkmış olacak. Çünkü belirli süreli (geçici) çalışan işçilerin kıdem tazminatı hakkı yok. Dahası iş sözleşmesi belirli süreli olduğu için ihbar öneli (veya ihbar tazminatı) da söz konusu olmayacak. Bunlara ek olarak belirli süreli çalışanlar için iş güvencesi hükümleri de geçerli olmayacak. Tam kuralsız çalışma! Anadolu Ajansı’nın servis ettiği bilgiye göre belirli süreli sözleşmeleri sadece 50 üstü ve 25 altı yaş grupları için değil 25-50 yaş aralıkları için de söz konusu olacak. Sadece 50 üstü ve 25 altı yaş grupları için geçerli olsa bile bu yaş gruplarındaki sigortalı işçiler 3,7 milyon civarında (bütün sigortalıların yüzde 26’sı). Öte yandan yol açılınca arkası gelecek ve kötü paranın iyi parayı kovması gibi kötü kural iyi kuralı kovacak. Dolayısıyla kıdem tazminatı ikili bir tuzakla karşı karşıya birinden birinin yasalaşması ciddi tehlike oluşturuyor. Zaman zaman ileri sürüldüğü gibi Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi bir şaşırtmaca değil. Tamamlayıcı emeklilik sistemi hükûmetin yeni ekonomik kaynak ihtiyacından kaynaklanıyor. Belirli süreli iş sözleşmesi ise işverenlerin öncelikli talebi. İkisinin sonuçları da işçiler için benzer ancak hareket noktaları farklı. İşveren fon sistemine uzak dururken, belirli süreli (geçici) çalışmanın yaygınlaşmasını savunuyor. Kıdem Tazminatı sendikaların kırmızı çizgisi Kıdem tazminatı konusunda sendikal hareketin ana gövdesinin tutumu nettir. Türk-İş’in genel kurullarında her defasında yenileyerek aldığı karar hiçbir tartışmaya yer vermeyecek kadar açıktır. 5-7 Aralık 2019’da Ankara’da toplanan Türk-İş 23. Genel Kurulu şu kararı aldı: “Konfederasyonumuzun 21 ve 22. genel kurullarında kıdem tazminatı ile ilgili olarak oybirliği ile alınan aşağıdaki karar sahiplenerek ve tekrar ederek bu genel kurulda da karara bağlanmasını arz ve teklif ediyoruz. Kıdem tazminatına dokunmak genel grev nedenidir. Gerekçe: Sermaye yanlısı politikalarının sahibi ve sürdürücü olan siyasi iktidar, iktidarda bulunduğu süre içerisinde birçok işçi hakkını ya budadı veya ortadan kaldırdı. Hükûmet tarafından hazırlanan birçok program ve eylem planından anlaşıldığı üzere bugün kıdem tazminatı tekrar gündeme taşınmak istenmektedir. Kıdem tazminatı işçi sınıfının 83 yıllık kazanımı ve kullandığı bir haktır. Kıdem tazminatı iş güvencesine olumlu etki yapan bir düzenlemedir. Kıdem tazminatı işçinin emeğinin yıpranma bedeli, emekli ikramiyesi ücretin ödenmeyen kısmı gibi özellikler taşımaktadır. Kıdem tazminatı iş ve gelecek güvencesidir. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı hakkından hiçbir şekilde vazgeçilemez.” DİSK de 16. Genel Kurulunda “İşçi sınıfının en önemli kazanımı olan kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılması ve sermayeye ve iktidara yeni kaynak yaratma amacını taşıyan fon sistemine şiddetle karşı çıkarken, kıdem tazminatı kapsamının ve yararlanma koşullarının genişletilmesi” kararını aldı. DİSK “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” ile ilgili tartışmalar üzerine bir açıklama daha yaparak kıdem tazminatının korunması konusunda tutumunu bir kez daha net biçimde ortaya koydu. Öte yandan Haziran 2017’de CHP’nin düzenlediği Kıdem Tazminatı Çalıştayı’nda biraraya gelen Türk-İş, Hak-İş ve DİSK genel başkanları yayınladıkları ortak bildirgede Kıdem tazminatı fonu konusunda taraflar arasında mutabakat olmadığını, mutabakat sağlanmadan kıdem tazminatı fonunun kurulmaması gerektiğini ifade edilerek, kıdem tazminatı ödemelerinde 30 gün hakkından vazgeçilmemesini, hak kayıplarını önlemek için kıdem tazminatının her türlü fesihte ve istifada süre aranmadan ödenmesini istendi. Bildirgede “Kıdem tazminatına tüm çalışanların erişimi sağlanmalı, bu erişim önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Kıdem tazminatında kanun hakimiyeti ve herkesin bu hakka saygı göstermesi sağlanmalıdır” dendi. Sendikaların kırmızı çizgisinin sadece Fon sistemi ile sınırlı kalmaması lazım çünkü belirli süreli sözleşmeler de kıdem tazminatını yok edici nitelikte. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan çeşitli defalar kıdem tazminatı ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarda “Bu konuda mutabakat esastır” dedi. Dahası yukarıda yer verildiği gibi hem 11. Kalkınma Planı ve hem de Yeni Ekonomik Programda çalışma hayatında yapılacak değişikliklerde (kıdem tazminatı ve diğer yasal düzenlemeler) mutabakatın esas olacağı belirtiliyor. Mutabakat esas olduğuna göre, mutabakat yoksa konuyu gündemden çıkarmak lazım. Türk-İş ve DİSK net bir biçimde Hak-İş ise örtük biçimde kıdem tazminatının fona devrini ve geriye gidişi reddediyor. Sendikaların kıdem tazminatı konusunda mutabakatı olmadığı son derece açık. O halde kıdem tazminatı tartışmasını gündemden çıkarıp istihdam ve gelirin korunması için köklü sosyal politikalara yönelmek lazım. İstihdam paketi bu haliyle bir kalkandan daha çok kıdem tazminatı ve işçi hakları ürerine inecek bir balyoz gibi. Bu çıkmaz yoldan geri dönülür umuyoruz. Kaynak: https://t24.com.tr/haber/tamamlayici-emeklilik-sistemi-de-istihdam-kalkani-da-ayni-hedefe-yonelik-kidem-tazminati-icin-cifte-tehlike,885775
 41. 1 point
  İnsan en çok kimin yanında susuyorsa, Aslında en çok onunla konuşmak istiyordur...
 42. 1 point
  Biberiye Yağının Vücudumuza Faydaları! Hafızayı Güçlendirir Biberiye yağının kokusu hafızayı güçlendirme konusunda oldukça etkili. Unutkanlık sorunu yaşıyorsanız, evinizde ki belli noktalara ve kıyafetlerinize az miktarda biberiye yağı damlatabilirsiniz. Sonuçlarına şaşıracaksınız. Saç Dökülmesini Azaltır Biberiye yağı saça sağladığı faydalar için şampuan ve saç kremlerinde sıkça kullanılıyor. Düzenli kullanım halinde saç köklerini güçlendirerek, saç dökülmesi sorununun önüne geçer ve hızlı uzamasına yardımcı olur. Bunların yanında saçın erken beyazlamasını da önlemektedir. Şampuanınızın içine birkaç damla ekleyerek ya da direkt saç derisine biberiye yağı ile masaj yaparak kullanabilirsiniz. Cildi Güzelleştirir Biberiye yağı egzama tedavisinde büyük bir yardımcıdır. Ciltteki kuruluğu giderir, cildi sıkılaştırır ve sağlıklı bir ışıltı sağlar. Ciltteki sebum üretimini düzenlediği için fazla yağlanmanın da önüne geçer. Sirke ile karıştırılarak kullanıldığında akne problemlerini azalttığı görülmektedir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, biberiye yağı kullanmadan önce bir uzmana danışınız. Selülitleri Azaltır Selülitli bölgeye biberiye yağıyla yapılan masaj, bölgedeki inatçı yağların parçalanmasına yardımcı olacaktır. Düzenli beslenme ve spor ile desteklendiği takdirde antioksidan görevi üstlenerek, selülit görünümünü azaltacak ve uygulandığı bölgeyi inceltecektir. Stresi Azaltır Biberiye yağının vücudu rahatlatan bir etkisi vardır. Kendinizi stresli ve gergin hissettiğiniz zamanlarda, bileklerinize ya da avuçlarınızın içine biberiye yağı sürerek rahatlayabilirsiniz. Uyku probleminiz varsa, yatmadan önce yastığınıza birkaç damla biberiye yağı damlatarak güzel bir uyku çekebilirsiniz. ÖNEMLİ: Biberiye yağı yoğun bir yağ olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Cilde direkt uygulamak yerine başka yağlarla seyreltilmesi daha iyi olacaktır. Uygulamadan önce bileğinize sürüp 10-15 dakika bekleyerek cildinizin nasıl bir tepki vereceğine bakabilirsiniz. Kullanmadan önce bir uzmana danışmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
 43. 1 point
  Eyvah eyvah...
 44. 1 point
 45. 1 point
  Yakinimizda eski ev yok hatta kendi evimde çok eski degil, ama yakinda hurdacı var sanirim oradan geliyor Soğanları karistirin diyor tarifde sogan ve karistirmak olunca kafamda pisirmek oluştu
 46. 1 point
  Abla dut yapragi sarmasi yaptin mi hic yaptiysan tarif rica edicigim kizceme yapip yedireyim
 47. 1 point
  Aslında muhabbet duası işinde yükseltmek için değilde arandaki samimiyeti artıracaktır.İş yerinde yükselmek isityorsan Ya Azim ve Ya Rafi esmlarını günlük olarak zikretmelisin.Namaz kılıyorsan mutlaka 5 vakit namaz sonrası adetlerince.5 vakit kılamıyorsan sabah ve yatsı namazından sonra mutlaka.
 48. 1 point
 49. 1 point
 50. 1 point
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00
×
×
 • Create New...