Jump to content

Sidre

Üye
 • Content Count

  39,753
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  41

Everything posted by Sidre

 1. Herkesin sevdiği ama sizin sevmediğiniz şeyler mutlaka vardır.. Peynir ve Tereyağı ağzıma sürmem.. Kahve içmekte kırk yıl aklıma gelmez..
 2. Ben sayıyorum: Ја бројим: Ja brojim: ► bir, iki, üç један, два, три jedan, dva, tri ► Üçe kadar sayıyorum. Ја бројим до три. Ja brojim do tri. ► Saymaya devam ediyorum: Ја бројим даље: Ja brojim dalje: ► dört, beş, altı четири, пет, шест, četiri, pet, šest, ► yedi, sekiz, dokuz седам, осам, девет sedam, osam, devet ► Sayıyorum. Ја бројим. Ja brojim. ► Sayıyorsun. Ти бројиш. Ti brojiš. ► Sayıyor (erkek). Он броји. On broji. ► Bir. Birinci. Један. Први. Jedan. Prvi. ► İki. İkinci. Два. Други. Dva. Drugi. ► Üç. Üçüncü. Три. Трећи. Tri. Treći. ► Dört. Dördüncü. Четири. Четврти. Četiri. Četvrti. ► Beş. Beşinci. Пет. Пети. Pet. Peti. ► Altı. Altıncı. Шест. Шести. Šest. Šesti. ► Yedi. Yedinci. Седам. Седми. Sedam. Sedmi. ► Sekiz. Sekizinci. Осам. Осми. Osam. Osmi. ► Dokuz. Dokuzuncu. Девет. Девети. Devet. Deveti.
 3. Apple’ın yenilenen tableti iPad Mini ve beşinci nesil iPad’in yeni sızıntı görselleri ortaya çıktı. Son haberlere göre iPhone 5S’de olduğu gibi iPad Mini 2’de parmak izi okuma sensörlü home tuşu bulunmayacak. Apple’ın yarın gerçekleştireceği etkinlikle birlikte tanıtacağı iPad 5 ve iPad Mini’nin yeni görüntüleri ortaya çıktı. İddialara göre sızdırılan görüntüler orijinal modellere ait ancak her iki tabletinde çalışır durumdaki görüntüleri bulunmuyor. Tabletlerin çalışır durumdaki görüntüleri özellikle Retina ekranlı iPad Mini 2 için büyük önem taşıyor. CtechCN sitesi tarafından sızdırılan görüntüler doğrultusunda iPad Mini 2’nin tasarımında pek fazla değişiklik yapılmadığı göze çarpıyor. 7.2mm kalınlığındaki iPad Mini 2’nin kalınlığı 6.81mm’ye düşürülmüş ve tasarımda küçük değişikliklerle optimizasyon sağlanmış. Görsellerde dikkat çeken bir diğer önemli ayrıntıda iPad Mini 2’nin Home butonu oldu. iPhone 5S ile birlikte tanıtılan parmak okuma sensörlü Home butonu iPad Mini 2’de bulunmuyor. iPad 5’te ise Home butonunun iPad Mini 2’den farklı olduğunu görebilirsiniz. iPhone 5S ile aynı özelliklere sahip olan Home tuşu parmak izi tarama özelliğine sahip. iPad 5’in tasarımında da önemli değişiklikler bulunuyor. iPad Mini 2 ile benzer tasarıma sahip olan iPad 5, bir önceki nesle göre daha ince olacak.
 4. EZ-ZAHİR; her şeyin üsütünde zahir olan ve onların üsütüne çıkan;varlığı apacık görünen.Açık aşikar.. her yerde eserleri ve sanatlarıyla,tasarrufu ve gücüyle,azamet ve kibriyasiyle tecelli eden,apacık görünüp bilinen. zahir Ebced değeri ve zikir saati:EZ-ZAHİR isminin zikri (1106) adettir.Zikrin saati Zühal; günü Cumartesi’dir. Özellikleri ve bazı faydaları: EZ-ZAHİR ismini usulüne uygun olarak zikreden veya niyetle üzerine okunan kimse,kötü alışkanlıklarından kurtulur;Öfkesi yumuşaklığa dönüşür. her gün (1106) defa EZ-ZAHİR ismini zikreden kimseye ,bütün gizli işlerin esrarı bildirilir, gösterilir. İbadet maksadıyla ve Allah rızası için zikredenlerin kalbinde velayet nurları parıldar,velilik mertebesine erişir. Her gün işrak namazından s(güneş doğup keharet vakti çıkdıktan sonra kılınan nafile namaz)(900) defa okuyan kimsein gözleri nurlu olur ve yadın olur.Bakışları keskin olur. Bunların dışında büyüleyici isimlerden olup kim ne maçla okursa istediği sonuca ulaşır.
 5. Sidre

  Ayselim

  Sezen Aksu’dan Ajda Pekkan’a, Tarkan’dan Sertap Erener’e ünlü sanatçılar Ayselim albümünde buluşuyor. Nilüfer son dakikada projeden çekildi, Tarkan sürpriz yaptı Firuze’yi söyledi. Türk Pop müziğinde bir dönemin mimarı kabul edilen çılgın söz yazarı Aysel Gürel için hazırlanan vefa albümü 2 yılın sonunda nihayet tamamlandı. Aysel Gürel’in kızları Müjde Ar ve Mehtap Ar’ın da birebir içinde oldukları albüm çalışmasında Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Tarkan, Ayşegül Aldinç gibi isimlerin yanı sıra Ata Demirer ve İsrail asıllı şarkıcı Yasmin Levy de yer aldı. Albümde yer alan 12 sanatçı Gürel’in geçmişten günümüze unutulmayan şarkılarını birkez daha seslendirdi. Son olarak nisan ayının başında çıkacağı söylenen Ayselim albümü, mayıs ayının ortalarında müzik marketlerde yerini aldı. Albümde Kim hangi şarkıyı söylüyor? Ajda Pekkan – Ayıpsın Ayıp Aşkın Nur Yengi – Ünzile Ata Demirer – Sitem Ayla Çelik – Olacak Olacak Ayşegül Aldinç – Yolun Başında Emre Altuğ – Ah Mazi Levent Yüksel – Ben Her Bahar Aşık Olurum Sertab Erener – Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam Sezen Aksu – Sır Tarkan – Firuze Yasmin Levy – Sevda Yaşar – Yine Yeniden
 6. En beğendiğimiz düz adam sami karikatürlerini bu başlıkta paylaşalım
 7. Avusturya Bregenz, genellikle yüzen opera sahneleri ve ünlü oyunların sahnelenmesiyle adından söz ettirir. İşte gölün üzerine kurulmuş, hayal gibi opera sahneleri… Constance gölü üzerine kurulu sahneler görenleri gerçeklikten koparıyor. Dahice yapılan ışıklandırma, mimarinin sınırlarını zorlayan dekorlar ve sahneler herkesin aklını başından almaya yetiyor. Constance Gölü üzerine kurulan sahnede izleyici kapasitesi 6800 civarında. Opera sevenler için muhteşem bir atmosfer yaratılıyor. Bu yıla ait biletler 40-120 Euro arasında değişiyor. işte çeşitli oyunlar için kurulmuş olan sahneler…
 8. Selimiye Camii Edirne’de Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş camidir. Bazı kitaplarda o dönemde 80, bazılarında ise 90 yaşında olduğu belirtilen Mimar Sinan bu eser için “en iyi eserim” demiştir. Selimiye Camii Edirne’de Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş camidir. Bazı kitaplarda o dönemde 80, bazılarında ise 90 yaşında olduğu belirtilen Mimar Sinan bu eser için “en iyi eserim” demiştir. Bu nedenle hem Mimar Sinan’ın hem de Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir. Cami 14 Mart 1575’te ibadete açılmıştır. Mülkiyeti Sultan Selim Vakfında’dır. Bugün şehrin merkezinde bulunan caminin yapıldığı alanda inşasına Süleyman Çelebi döneminde başlanan, sonradan Yıldırım Bayezid'in geliştirdiği Edirne'nin ilk sarayı (Saray-ı elik) ve Baltacı Muhafızları haremi bulunmaktaydı. Bu alandan “Sarıbayır” veya “Kavak Meydanı” diye bahsedilir. Cami inşasında eşsiz bir teknik kullanıldı Bir tepe üzerinde yer alan Selimiye Camii’nde daha önce hiçbir camide veya antik çağ eserinde görülmemiş bir teknik kullanılmıştır. Daha önceki kubbeli yapılarda, asıl kubbe kademeli yarım kubbelerin üzerinde yükselmesine rağmen, Selimiye Camii 43,25 metre yüksekliğinde, 31,25 metre çapında, tek bir lebi ile örtülmüştür. Kubbe 8 sütuna dayanan bir kasnak üzerine oturtulmuştur. Kasnak, fil ayaklarına 6 metre genişliğinde kemerlerle bağlıdır. Sinan, bu şekilde örttüğü iç mekana verdiği genişlik ve ferahlıkla birlikte mekanın bir kerede kolayca anlaşılmasını sağlar. Kubbe aynı zamanda camiinin dış görünüşünün ana hatlarını da belirler. Caminin mermer, çini ve hat işçilikleri de önemlidir. Yapının içi İznik çinileriyle süslüdür. Büyük kubbenin tam altındaki hünkar mahfili, 12 mermer sütunludur ve 2 metre yüksekliktedir. Çinilerin bir kısmı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında, Rus generali Mihail Skobelev tarafından sökülerek Moskova'ya götürülmüştür. “Ters Lale” motifinin hikayesi Caminin müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında ters bir lale motifi göze çarpar. Rivayete göre, caminin inşa edileceği alan önceden bir lale bahçesidir. Ancak bahçenin sahibi burayı satmak istememiştir. En sonunda camiye bir lale motifi konulması şartıyla arsayı satmıştır. Mimar Sinan da lale motifini “ters” olarak yapmıştır. Lale motifi bu arsada bir lale bahçesi olduğunu, ters olması ise sahibinin tersliğini temsil etmektedir.
 9. Bilgi : Black Mirror, İngiliz Channel 4 kanalında 4 Aralık'ta yayınlanmaya başladı ve 3 haftada sona erdi, zira 3 adet birbirinden bağımsız kısa film gibi bölümü var. Öyle ki her biri farklı yazar, yönetmen ve oyunculara sahip. Üstelik süreleri bile farklı. Üçlemenin ortak paydası ise hayatımızı kolaylaştırması beklenen teknolojinin, bizi nasıl avucuna aldığı ve sosyal yaşantımızı nasıl da alt üst ettiği. Oldukça sert birazda rahatsız edici bir dizi değişik şeyleri sevenlere tavsiye ederim..
 10. Farklı Tasarım Ürünlerini Sevenlerin Mekanı Sizde hoşunuza gidenleri paylaşabilirsiniz... Ferrari nin hurdası da çok değerli, hurdaya çıkmış ferrasi olan varsa, atmasın sakın.. Bir gülün içine oturmak ister misiniz? Organik ranza
 11. Biraz komik ama sevilen bir oyun buda üsttekinden mutfak eşyası olsa ne olurdu ?
 12. Bugün estanbul.com'un kuruluşunun 6.yıldönümü.Çok mutluyuz.Hep beraber daha nice yıllara dileklerimizle birlikte..Bizleri yalnız bırakmayan siz üyelerimize teşekkür ederiz. estanbul yönetimi
×
×
 • Create New...