Jump to content

Scarface

Üye
 • Content Count

  9,320
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Scarface last won the day on July 23 2013

Scarface had the most liked content!

Community Reputation

33,722 Excellent

About Scarface

 • Rank
  -Kapatılmış Üyelik-
 1. Antoine Meillet (Paul-Antoine-Jules Meillet), (11 Kasım 1866, Moulins, Allier - 21 Eylül 1936), Fransız dil bilimci. Meillet, dil çalışmalarına Michel Bréal, Ferdinand de Saussure ve Année Sociologique üyelerinden etkilendiği Sorbonne Üniversitesi'nde başladı. Karşılaştırmalı dil bilgisi geleneğiyle yetişti. Ferdinand de Saussure'ün derslerini izledi. 1890'da Ermeni araştırmaları yapmak üzere bir Kafkasya turuna çıktı. Saussure'ün Cenevre'ye dönüşü sonrası karşılaştırmalı dil bilgisi derslerini yürütmek üzere École des Hautes Études'de onun yerini aldı. Meillet, 1897 yılında Recherches sur l'emploi du génitif-accusatif en vieux-slave (eski Slovanik'te ilgi-belirtme durumunun kullanımı üzerine bir araştırma) adlı çalışmasıyla doktorasını tamamladı. 1902'de École des langues orientales,'de Ermeni kürsüsünü aldı. 1906'da Michel Bréal'in yerine Hint-Avrupa dillerinin yapısı ve tarihi üzerine dersler vereceği Collège de France'a seçildi. Dil bilimciler Paul Pelliot ve Robert Gauthiot ile yakın çalışmalarda bulundu. Çalışmaları, yeni dilbilgicilerin karşılaştırmalı yöntemine art zaman ve dil durumu kavramlarını kattı. Toplum bilimci Émile Durkheim'ın etkisinde kaldı, dilin toplumsal yönünü vurguladı.
 2. X-43A, NASA'nın hipersonik araç projesinin adıdır. Projeye ait gösterim ve deneme aracı da aynı isimle anılmaktadır. Doğrudan uzay seyahati Doğrudan uzaya uçmakta kullanılabilecek araçların yapılabilmesinin yolunu açan jet motoru tipinin ismi Scramjet. Bu isim Supersonic Combustion Ramjet kelimelerinin kısaltılmasından elde edilmiştir. Yakıt ve hava karışımının sesten daha yüksek hızlarda yapılabildiği bir ramjet tipi. Klasik ramjet motorlarında hava giriş hızının sesten düşük hızlara indirilmesi gerekmekte idi. Havanın hızlı girip çıkabilmesi bu motorların çok yüksek hızlar elde edebilmesini sağlıyor. Böyle bir motorla ulaşılabilecek tahmini üst hız sınırı 12-24 mach (yani ses hızının 12-24 katı) dolayındadır. Halen ABD Hava Kuvvetleri'nde bulunan SR-71 uçakları 3.2 Mach hıza çıkabilmekte idi. Kasım 2004 tarihinde NASA'nın yeni X-43A isimli aracı resmen 9.6 Mach (saatte 7 bin mil) hıza ulaşarak bu hız rekorunu üç kat arttırdı. Pegasus Buster roket motorunu ateşlediğinde sesten neredeyse on kat daha yüksek (hipersonik) hızlara erişebilen bu araçla uzaya çıkmak çok kolaylaştı. Sesten birkaç kat hızlı uçan uçaklara süpersonik deniyordu, bu araca ise artık hipersonik deniyor.
 3. Scarface

  Anomalon

  Anomalon, tanecik fiziğinde yüksek enerjili bir çekirdeğin katı bir hedefle (bir emülsiyon kütlesi ya da plastik tabakalar yığını) çarpışması sonucu oluşan atom çekirdeği parçacıklarıdır. Kuramsal olarak, öbür parçacıklarla, bu tür parçacıkların normalde yaptıklarına oranla çok daha hızlı tepkimeye giren anomalonlar, varlıkları kuramsal olarak nükleer maddenin alışılmış aşamalarını gösterebildiğinden büyük önem taşırlar. Alışılmıştan farklı biçimlerde olabilirler; hatta kuark ve gluon bileşenlerine bölünebilen nötronlar ve protonlar içerebilirler. ABD'de ve eski SSCB'de yapılmış anomalon gözlemlerinin sonuçları henüs tartışma konusudur.
 4. Bu Güzel Konu İçin Çok Tskkurler Bu Surenin Özellikle İlk Ayetleri Kıyamet Hakkındadır
×
×
 • Create New...