Jump to content
Sign in to follow this  
қυ®вλח

a (alfa) Şuurunun Yakalanması (1)

Recommended Posts

a (ALFA)RİTMİNE GİRİŞ

Gevşeme egzersizlerinin temeli beyindeki "a" dalgasını artırmaya dayanır demiştik...

Peki a Nedir?

Şimdi bir an için gözlerinizi kapayın... Ve 10 sn sonra göz­lerinizi açın...

Evet... Biraz önce kısa bir a dalgası yayınladınız, a dal­gası beynin düzenli bir elektrik faaliyetidir. Burada sinir hücre­leri saniyede 8 ile 12 devrelik uyum halindedir.

a dalgası genellikle rüya görürken, vücut salıverilmiş gev­şek durumdayken ve bir de zihin sakinken ortaya çıkar. Aynı zamanda gözleri yumduktan sonraki saniyelerde cJe gerçekle-

şir. Mantıklı düşünme, fiziksel faaliyet a`yi durdurur. Şuuru­nuz kendi içinize dönükse, daha kolay bir şekilde a durumuna girersiniz. Ama çevrenizle meşgulseniz hakim olan dalga B (Beta) dalgasıdır.

Sizlere aktarmaya gayret edeceğim metotta hedeflenen amaç: B (beta) faliyetini azaltıp A'yı artırmaktır...

Kendinizi mükemmel bir hale sokun... Sabır gösterin... İlk çalışmalardan sonra a (alfa) durumuna girmeniz göreceksiniz ki, da­ha kolay olacaktır.

ÇALIŞMA ÖNCESİ HAZIRLIK

Gevşeme egzersizlerine başlamadan önce aşağıdaki husus­lara dikkat ediniz:

· Şuurunuzun dış uyaranlarla meşgul olmaması için, gev­şeme durumuna geçebiliceğiniz sakin, sessiz ve rahat bir yer bulmalısınız. Ve psişik çalışmalarınızı eğer mümkünse hep ay­nı odada gerçekleştirin. Çalışmalarınız sırasında çevrenize ya­yacağınız pozitif enerjiler böylelikle odanızda toplanacak ve

başarınıza olumlu yönde etki edecektir.

· Telefonunuzun fişini çekin, kapınıza rahatsız edilmeme­niz için bir bir levha asın ve çevrenizdekileri uyarın.

· Daha kolay konsantre olabilmeniz için odanızdaki ışığı azaltmanızda fayda vardır. Çalışmanızı gece yapıyorsanız, odanızın aydınlatılmasında loş mavi bir ışık kullanabilirsiniz.

· Odanızın ısısı ne çok soğuk, ne de çok sıcak olmalıdır. ideal ısı 20 derece civarında olmalıdır.

· Üzerinizde sizi sıkmayacak bir giysinin bulunmasına dikkat edin.

· Odada hiçbir şeyin sizi rahatsız etmemesini, sakin, hoş bir hava esmesini sağlayınız.

· Bu çalışmaları yemek yedikten hemen sonra yapmaktan kaçının.

· Çalışmalardan önce el ve dişlerinizi yıkamanız, ılık bir banyo almanız çok yararlı olacaktır. Suyun negatif enerjileri polarize etme özelliği bulunduğunu unutmayın.

· Kaslarınızı iyice gevşetebilmeniz için, bacak ve kolları­nızı birbirine kavuşturmadan sırt üstü uzanmanız en iyi durum­dur.

· a'ya geçme isteği, zorlamaya dönüşmemelidir. Çünkü zihniniz bu durumda hemen eleştiriye ve mantık yürütmeye başlayacaktır. Bu durum da a ritminizin tıkanmasına yol aça­caktır.

· Bu çalışmanın başlangıcında, çocuklar kadar saf bir zi­hin halini yakalamaya çalışın. Çocukluğunuzu hatırlayın, hayal gücünüz ne kadar verimliydi, daha mutluydunuz ve çok daha serbesttiniz.

· Çalışmalardan önce çay, sigara, kahve ve alkol gibi ya­pay gevşetici ve uyarıcı maddeleri almamaya özen gösterin. Bu gibi maddeler çalışmalardaki kontrolü sağlamanıza engel oluştururlar.

· Çok gerginseniz, büyük bir sıkıntınız varsa, ilk başlarda o gün çalışmayı yapmakta ısrar etmeyin. Ancak unutmayın ki, bu çalışmaların düzenli uygulanması, daha sonra sizi hayatın çeşitli baskılarından uzak durmanıza yardımcı olacaktır.

· Gözlerinizi yumduğunuz anda bir a demeti ortaya çıktı­ğı için, çalışmaya başlamadan önce, bu özel duruma kendinizi bir çok kez konsantre etmeli ve bu durumu uzatmaya çalışma­lısınız.

a (alfa) ŞUURUNUN YAKALANMASI

Rahat bir şekilde uzanın..

 

Sabit bir noktaya bakışlarınızı odaklayın. Bu noktaya dikkatle bakın... Bu noktanın bütün ayrıntılarınıgözden geçirerek bakın ve sonra gözlerinizi kapatın...

 

Gözlerinizi kapattığınızda bir anlık gevşeme hissedeceksi­niz. Bu gevşeme gevşeme üzerine konsantre olun ve uzatmaya çalışın. İlk denemenizde bunu hissedemezseniz, bir daha dene­yin...

 

Gevşemeyi bütünüyle hissettiğinizde göz kapaklarınızın çevresindeki minik kasları gevşeterek bunu derinleştirin.

 

Tekrar gözlerinizi açın...

 

Çok dikkatli olun... Sanki o nokta kaçıp gidecekmiş gibi davranın. Tüm ayrıntılarına dikkat edin...

Sonra tekrar gözlerinizi kapatın...

 

Dilinizdeki, çevrenizdeki yüzünüzdeki bütün kasları gev­şetin. Bu gevşek durumun sizi tamamıyla kaplamasına izin ve­rin.

 

Tekrar gözlerinizi açın...

 

O anda gözlerinizi kapatmak isteyeceksiniz. Ama kapat­mayın... Çok dikkatli olun. Gözlerinizi seçmiş olduğunuz nok-iaya iyice odaklayınız. Zihninizin kayıp gitmesine izin verme­yin.

 

Tekrar gözlerinizi kapatın...

(X dalgasını hissedin ve bunu uzatın. Yavaş yavaş daha ön­ce hiç hissetmediğiniz kadar bir yumuşama dalgasının sizi iyi­ce sarmaya başladığına şahit olacaksınız.

 

Son bir kez gözlerinizi açarak çalışmayı baştan alın. Nok­tanıza iyice konsantre olduktan sonra gözlerinizi kapayın ve gevşeme halinin, giderek artarak tüm vücudunuzda ağır ağır dalgalandığını hissedin...

 

Artık çalışmanız bitinceye kadar gözlerinizi açmayacaksı­nız. Ama bu arada doğal olarak esnemek, aksırmak ya da kı­mıldamak isterseniz bunları da yapabilirsiniz.

 

Ergün Candan Kitabından dır

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...