Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Lucky

Blue Jeani biz bulmuşuz

Recommended Posts

Guest Lucky

00479178-1.jpg

 

 

Ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın kaleme aldığı "Türkiye Tekstil Tarihi Üzerine Araştırmalar" isimli kitabı piyasaya çıktı.

 

Kitabında tekstil tarihiyle ilgili bilinmeyenleri anlatan Prof. İnalcık, Türk tekstil ve dokuma sanayiinin 15. ve 16'ıncı yüzyıllarda Hint tekstilinden sonra dünyada ikinci sırada bulunduğunu blue-jean'in kaynağının da Anadolu olduğunu söyledi. Eski çağlardan başlayıp 2004-2006 krizine kadarki dönemi kapsayan kitap, tekstilcilerin krizlerle nasıl baş ettiğini ve nelerle karşılaştıklarını da belgeler yardımıyla anlatıyor.

 

İş Bankası Kültür Yayınları Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS) ile işbirliği içinde piyasaya sunulan kitabın tanıtım toplantısı Topkapı Sarayı'nda gerçekleştirildi. Toplantıda bir konuşma yapan Prof. Dr. İnalcık, Türk tekstil sanayiinin dünyanın en eski sanayi kollarından birisi olduğunu söyledi. Blue-jean olarak adlandırılan ve bugün tüm dünyada moda olan kumaşın da ilk üreticilerinin Anadolu'da Türkler olduğuna dikkat çeken İnalcık, "Osmanlı'nın güney vilayetlerinde mavi pamuklulardan üretilen blue-jean, daha sonra İspanya'ya geçti ve plantasyonlarda çalışan işçiler ilk olarak giymeye başladılar ve oradan da zamanla tüm dünyaya yayıldı." diye konuştu. TTSİS Başkanı Halit Narin ise geleceğin Türkiye'si dendiği zaman, akıllara Türk ekonomisi, Türk parası, Türk tarihi gelmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye akıllardan silinmemeli. Türkiye'nin geçmişini hatırlatıp, ülkenin geleceğini hazırlayan hocalarımıza müteşekkiriz." dedi.

 

Prof. Dr. İnalcık'ın kitabı tekstil sektörünün çağlara yayılan tarihini okuyuculara aktarırken, sadece Osmanlı tarihiyle sınırlı kalmayıp, Asur dönemi ve Orta Asya'ya kadar uzanıyor. Eski çağlardaki üreticilerin ne gibi talepleri karşılamak için çalıştığını, doğu-batı ticaretinde rekabetin nasıl geliştiğini ve ne türden krizlere yol açtığını anlatan kitapta, tekstil dünyasındaki yenilik arayışlarına da değiniliyor. 368 sayfa tutan kitapta konuyla ilgili pek çok resim, harita da yer alıyor. Kitabın tanıtımıyla ilgli toplantıya Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin, Topkapı Sarayı Müze Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

 

 

ZAMAN

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...