Jump to content
Sign in to follow this  
Vakt-i Leyl

Erkek Doğum Kontrol Yöntemleri

Recommended Posts

sabahtan beri anlatmak istediğim

KORUNMAK SADECE KADININ GÖREVİ DEĞİLDİR

 

 

[TABLE]

[TR]

[TD=width: 69%]Erkek doğum kontrol yöntemleri hep çiftler arasında tartışma konusu olmuştur.Bugüne kadar korunma sorunluluğunu kadınlara bırakan erkekler için de artık yeni bir korunma yöntemi geliştiriliyor. Vazektomi (erkek tüplerinin bağlatılması) işlemine yanaşmayan ve ikna olmayan erkekler daha kolay ve basit bir yöntem ile korunmaya katkıda bulunabilecekler. Özellikle çeşitli sebeplerden dolayı kadının herhangi bir korunma yöntemini kullanamadığı durumlarda erkekler için geliştirilen korunma aşısının epey etkili olması beklenmektedir. Çocuk istemeyen ancak prezervatif de kullanmayan erkekler bir, iki, üç aylık ile bir - beş yıllık aşılarla korunabilecek. [/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 20 yıldır üzerinde çalıştığı aşının beş yıl içinde kullanıma girmesi ve yaygınlaşması bekleniyor.

 

Erkek doğum kontrol yöntemleri arasında sayılabilecek bu yöntem, ciddi bir yan etkisi olmayan bu aşının etki mekanizması sperm üzerine etki gösterip ,spermin baş kısmında bulunan ve yumurtaya yapışmasını sağlayan kısımları kapatarak dölleme yeteneğini engellemektedir.Aşını etkisi geçince spermler tekrar dölleme yeteneğine kolaylıkla kavuşabilmektedirler.1-5 yıl arası erkeğe seçme ve karar verme şansı tanıyan bu aşı Hindistan’da şimdiye kadar 1500 erkek gönüllü üzerinde denendi ve önemli bir yan etkiye rastlanmadı. Aşının Türkiye’de de ilgi görmesi bekleniyor.

 

VAZEKTOMİ

Vazektomi; Erkeğe uygulanan cerrahi sterilizasyon.

Erkekte sperm hücrelerinin testislerden depolandıkları bölgelere geçişinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak engellenmesi işlemidir.

Bu işlem sonrasında ejekülasyon (boşalma) esnasında boşalan sıvının miktarında, renginde, volumünde hiç bir değişiklik olmaz. Ancak mikroskopla görülebilecek küçüklükteki sperm hücrelerinin geçişi engellendiği için boşalan sıvıda sperm hücresi yoktur. Bu yüzden de hamilelik oluşmaz. Sperm hücreleri üretildikleri yerde vücut tarafında absorbe (emilim) edilir.

Vazektomi uygulanan erkeğin cinsel yaşamında hiç bir problem olmaz.Cinsel hayatı eskisi gibidir.Hiç bir sertleşme problemi olmaz.Boşalma esnasında boşalan sıvı aynıdır.içerisinde sadece sperm hücrecikleri yoktur.Bu da kesinlikle normalde fark edilecek bir durum değildir.

İyi bir aile planlaması yöntemidir. Ancak bu yöntem kanallarda önemli hasar oluşturduğu için tüplerin eski haline döndürülmesi çok zordur.

KİMLERE UYGULANMALIDIR?

* İlerde çocuk sahibi olmak istemediğinden emin olan orta yaştaki bekâr veya dul erkekler

* İstenmeyen gebeliklerden korunmada sorumluluk almak isteyen erkekler

* Ailesini tamamlamış, diğer doğum kontrol yöntemlerini gözden geçirmiş ve daha uygun bir yönteme karar verememiş çiftler

*Düzenli ve stabil bir ilişkisi olan ve kadın yaşının doğurganlığının sonlarına yaklaştığı çiftler,

vazektomi yöntemini tercih edebilirler.

VAZEKTOMİ NASIL YAPILIR

Lokal anestezi altında ve muayenehane şartlarında üroloji uzmanları tarafından yapılır. Oldukça kolay ve güvenli bir işlemdir.Testisler erkek vücudu dışında skrotum adı verilen torbaların içinde bulunur. Lokal anestezi yapıldıktan sonra o bölge tamamen hissiz bir hale gelince ,skrotum derisi üzerinde küçük bir kesi yapılarak vasdeferenslar (sperm kanalı)cilt dışına alınır, bağlandıktan sonra kısa bir parça kesilir ve kalan uçlar koter ile yakılarak tahrip edilir.İşlem yaklaşık 30 dakika sürer.

Hastanede yatmayı ve istirahatı gerektirmez.Takip eden dönemlerde şiddetli ağrılar olabilir.Hekiminizin size uygun gördüğü bir ağrı kesici alabilirsiniz.

İŞLEM SONRASINDA OLABİLECEK KOMPLİKASYONLAR

AĞRI: İlk 24 saatten sonra ağrı kesici pek gerekmez. Nadir de olsa bazı kişilerde ilerleyen dönemde ağrı kesici gerekebilir.

ENFEKSİYON: Çok nadir olarak antibiyotik gerektirecek enfeksiyonlar gelişebilir.

KANAMA:Vazektomi işlemi sonrasında, bazen ödem ve kanama olabilir.

ORŞİALJİ: (kronik ağrı) Nadirende olsa işlemden sonra biriken sperm ve sıvıya bağlı olarak testislerde ağrı olabilir.Bu durum 6 ay içerisinde kendiliğinden düzelir.

CİNSEL İSTEKSİZLİK VE GÜÇLÜK: Nadir olarak görülen bu durum fiziksel olmayıp, sadece psikolojiktir.

ALLERJİK REAKSİYONLAR: Vazektomi işleminden önce uygulanan anestezi ilaçlarına karşı alerji ve bunun sonucunda geçici bir kaşıntı olabilir.

HEMATOM: Skrotum içine kanama olur ve durmaz ise kan içeride pıhtılaşarak bir kitle oluşabilir.Nadir olarak görülen bu durum, yeniden cerrahi bir yöntemle hematomon boşaltılmasını gerektirebilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Eşinizin onayını mutlaka alın. İşlem sonrasında koruyuculuk hemen başlamaz bu yüzden bir süre için ek bir korunma yöntemi kullanın .Sperm incelemesinde azospermi (meni içerisinde hiç sperm olmaması) oluşana kadar hamile bırakma riskiniz olabilir.

Bu arada sık sık sperm tahlinizi yaptırarak kontrol ediniz.

Vazektomi yaptırmış olmanız sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz bu durumu asla unutmayınız.

Vazektomiden sonra yeniden çocuk sahibi olma arzusunun ortaya çıkması durumunda geri dönüş çok zor ve zahmetli bir süreç gerektirebilir.Ancak çok çocuk arzusu olur ise testislerden aspirasyon yöntemi ile sperm toplanır,tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olunabilir.

 

aLINTIDIR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Türk erkeğini bozar bu yöntemler,korunmak kadının görevidir:wallbash:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

İşe yarar güzel bir bilgi ama şu ana başlıkta laf sokar gibi büyük harflerle yazdığın hiç olmamış :)

 

ama bişey demek istiyorum yanlış anlaşılmasın, bir erkeğin korunması cinselliği sekteye uğratabilir çünkü haz düşüyor ve bu ilişkiye yansıyor. oysaki kadının korunması cinselliğin performansına ters bi etki yapmıyor. Çok detaya inmek istemiyorum inilecek gibi değil zati ama hal böyleyken mantıklı olan erkeğin değil kadının korunması oluyor. Kadın ve erkeğin ilişkide karşılıklı hazlarının en üst seviyede olması için kadınlarda korunma alternatifleri erkeklerinkinden çok çok daha fazla. Nacizane fikrim budur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

laf sokmak değil amacım sadece anlatmak istediğim belirtmek istdim o kadar :P

vazektomi iyi bir yöntem :D

her erkek uygulayabilir ama işlerine gelmez :D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Güzel bir konuya değinmişsin ayışığı..

 

Neden hep herşeyi kadın çekıyor...Kadının sağlığı bozuluyor..Bu yöntemleri eşlerinde uygulaması lazım..Yok olurmu hiç erkek uygulamaz çünkü eşinden ayrılırsa yada ölürse hemen başka kadını bulacaktır..Erkek adamın çocuğu olmalı sonuçta..

 

Hep bu mantık ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aslında faydalı yöntem...tüm korunma, doğum, kürtaj yükleri kadının üzerine yıkılmış vaziyette zaten..

Ama bu yöntemi genelde erkekler farklı şekilde düşünür ve istemezler...

Share this post


Link to post
Share on other sites

günlerdir forumda resmen cinsiyet anar$isi yasaniyor.kadindi erkekti derken birbirimize giricez nerdeyse.lütfen herkes derin bir nefes alsin sakinlessin:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Erkeklerde iğne yaptırabiliyor bu gayet mantıklı bir yöntem.Aşılansın erkekler :D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne oldu bugün!... Feminizm okuyor, genelde bayanlara olan konular erkeklere yansıdı....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...