Jump to content
Sign in to follow this  
EZEL

İran´da Kadın Olmak

Recommended Posts

İranda kadın olmak insanlıktan çıkmaktır,erkeklerin dünyası haline gelmiş İran çoğu baskıdan sapıkılığa vaan yaşam içinde.

valla hiçte düşündüğünüz gibi değil kusura bakmayında .kadınlar gayet insanca yaşıyor

valla hiçte düşündüğünüz gibi değil kusura bakmayında .kadınlar gayet insanca yaşıyor

Keşke dediğin gibi olsa bizde sevinirdik hemcinslerimize.:)

ya bu söylediğini senin aklın alıyormu freyza .

bu neye benzedi biliyormusun bizi hala fesle geziyor zanneden avrupalıların bakış açısına benzedi.

siz takmışsınız baştaki örtüye aman örtü olmasında ne olursa olsun .mantık her zaman aynı.

kimse kusura bakmasında adamları geri bırakmıyor başörtü kendi tanklarını kendileri üretiyor .

enerji sistemlerini kendileri kuruyor ..

hiçbirşey dışardan değil ..

böyle bir toplum nasıl mutsuz ve geri kalmış olabilir :D

ayrıca mutsuzlarsa gerekeni kendileri zaten yaparlar ve yapmalıdırlarda ..

eğer yapmıyorlarsa bize birşey söylemek düşmez ..

kendi bilecekleri iş..

yok yani ben amerika gibi dünyanın abiliğine soyunmak istemiyorum iran adına ..

namıkcığım senin bant takıldı aynı telden çalmaya devam ediyor:) görünen gerçekler var ortada ...orada zorba bir idare var...hadi o bayanlardan biri atletizmde şortla çıkacam diye diretsin bakalım görelim neler olur??

orası laik bir ülke değil doğru ama eğer bu baskıyı din adına yapıyorlarsa ben o noktada iranı eleştiririm kendimle de çelişmem..neden mi?? çünkü Allah bu emirleri verdiği halde asla hiç bir kuluna zorla bir şey yaptırmıyor...istese namaz vakti tüm insanları zorla secdeye kapattırmaz mı?? elbette kapatır...ama yapmıyor..neden?? çünkü her insan yaşantısının hesabını kendisi verecek te ondan...çünkü Allah kendisini insanların tanıyarak bilerek inanarak severek ibadet etmesini istiyor da ondan...

eğer aynı şartlar erkeklere de uygulanırsa tamam derim...ama erkeklere farklı kadınlara farklı uygulama varsa ben onun altında bi şeyler ararım arkadaş...

adam istediği kadınla konuşacak ama kadına yasak...

adam istediği gibi gezip tozacak ama kadına yasak...

adam euro 2012 maçlarını izleyecek ama kadına yasak...

o zaman bu işin içinde başka iş vardır bunlar islamın emirleri değil o emirlerin erkeklerçe evirilip çevirilip dayattırıldığı şeylerdir...

elbette islamda mahremiyet kuralları var yasakları var ama bu tek taraf için değil..ayette diyor ki "mümin erkeklere söyle gözlerini haramdan sakınsınlar" bu ayeti şimdi kafalarına göre uyguluyorlarsa ben o ülkeye laf söylerim çünkü dünya çapında islamın adını lekeliyorlar bu şekilde

--- Sonraki mesaj ---

151658-iran-da-kadin-olmak--40.jpg

151657-iran-da-kadin-olmak--39.jpg

151656-iran-da-kadin-olmak--38.jpg

151655-iran-da-kadin-olmak--37.jpg

151653-iran-da-kadin-olmak--35.jpg

151652-iran-da-kadin-olmak--34.jpg

• Like 1

dinde zorlama var kusura bakmada.

hadislerde olan uygulamalardan hiç bahsetmeyeceğim burda hadis tartışmasına gireriz yoksa.

herşeyden önce cana kasteden kişiye aynı şekilde kısasa kısas uygulaması bile var kuranda .

müslüman olduktan sonra başlıyor sorumluluklar ..

ben aynı banttan devam ediyorum evet .edeceğimde..

off araya erkekleri katmışsın sanki orada erkekler elleri şeylerinde geziyor ne alakası var yahu.

homoseksüle olduğu için idam edilen adamlar var .ne yani onları başka birilerimi astı darağacına ..

oradaki idare oradakileri ilgilendirir .

iç savaşmı var ??

insanlar isyandamı??

bize ne size ne

iş Allaha gelirse evet Allah istemeseydi onlar zaten böyle yaşamazdı .

o halde o ülkeyi ve toplumu kendi haline bırakalım ..

orası ne suriye nede libyaya benzer ..

herkes bulunduğu durumdan gayet memnun olmayanların ise seçenekleri belli ..

herşeyden önce halkta birlik var .

evet sen git bakalım kapalı bir kadının zorla başörtüsünü açmaya kalk o zaman ne oluyor .

başörtüsü ve kendilerince uyguladıkları kurallarla emsallerine göre hatta bize bile göre çok daha birlik içindeler kusura bakmada ..

ayrıca diğer yönlerden ise oldukça modern ve çağdaşlar .

onların anlayışı bu .

kadınlar için özel defileler düzenleniyor hepsi gidip izleyebiliyor .

onlar modern dünya ve kendi örf adetleri arasında çok güzel bir yaşam stili bulmuşlar ..

bizde hala okuma yazma bilmeyen kadınlar var .

ama bizde baskıda var

bizde cinayet ve tecavüzde var..

biz hala kendi kendine ürete bilen bir ülkede değiliz hep dışa bağımlıyız ..

bu yüzden onlar adına bu şekilde karar verip konuşmaya hakkımız yok .

--- Sonraki mesaj ---

biz önce kadınlarımıza insan muamelesi yapalım daha sonra bu seviyeye yükselinde oturup irandaki kadınlar ve hakları hakkında oturup bilmiş bilmiş ahkam keseriz en azından buna biraz olsun yüzümüz olur değilmi???

• Like 1

her neyse namık sen bildiğini oku ben bildiğimi okuyayım..çünkü olaylara baktığımız pencereler farklı farklı...kim ne derse desin orada kadın "2.sınıf" olarak görülüyor...

elbette dünyanın birçok ülkesinde kadınların hayatı zor yaşam şartları zor benim o noktada sözüm yok...ama iranda tüm bu zorlukların üstüne eklenen ilave zorluklar ve zorbalıklar var....devlet kuralı diyerek din kuralı diyerek bi sürü ilave sıkıntı kadının sırtına yüklenmeye çalışılıyor...

iran kadını eğitimli olmuş üniversiteli olmuş ne değişecek ki uygulanan kurallar devlet kuralları ....

cana can olan kısas örneğini vermişsin ona hiç girmiyorum zaten ...konu dışı çünkü ama yanlış bir örnek..

aslında çok örnek varda dediğim gibi fıkhen olan uygulamalar .

onları örnek veremedim konu uzar gider .

yok o aslında şiilerin uydurduğu şeyler bla bla bla.

konuyla alakası şu .orda bu kurallarda uygulanıyor kuranı kerimdede olan bir şey .

yani ölüm olmuş kalım olmuş konu bu değil bu bir örnek sadece..

miras konusuna örnek verebilirim aslında..

biz müslümansak eğer kuranı kerimde belirttiği gibi uygulamamız lazım miras dağılımını değilmi?

fakat biz laik ve demokratik kurallar uygulanan bir ülkede yaşadığımız için kuranı kerimde emredildiği şekilde yapmıyoruz miras dağılımını bak bu iyi bir örnek oldu işte.

bende onların yüzdeyüz doğru olduğunu idda etmiyorum ama mutsuzlarda bunun çaresini arayacak olanlar kendileri biz değil ..

haklarını kendileri ararlar gerekirse ve gerektiği yerde yardımda görürler.

orda doğmuş orada büyümüş kadınlar için dünya zaten bundan ibaret ..

yani onlardan avrupalılar gibi olmasını bekleyemeyiz.

elbette mağdur oldukları konular vardır ..

ama unutulmamalıki o iranlı erkekleri yetiştirende iranlı kadınlar ..

Ezel eskiden bende seninle ayni düsünürdüm.Ama bu noktada Ispanaknamiklaa ayni düsüncedeyim..Bence Iranlilar halinden memnun.degisim isteyen insanlar devrimlerini yapiyorlar ve degisiyorlar..her toplumun kendine göre bir yapisi var..o dogrultuda yasiyorlar.belki onlarinda sorunlari vardir.onlarinda hosuna gitmeyen seyleri vardir..bizim yok mu?toplum olarak hosumuza getmeyen ama ayni duurmda saydigimiz..

Ezel eskiden bende seninle ayni düsünürdüm.Ama bu noktada Ispanaknamiklaa ayni düsüncedeyim..Bence Iranlilar halinden memnun.degisim isteyen insanlar devrimlerini yapiyorlar ve degisiyorlar..her toplumun kendine göre bir yapisi var..o dogrultuda yasiyorlar.belki onlarinda sorunlari vardir.onlarinda hosuna gitmeyen seyleri vardir..bizim yok mu?toplum olarak hosumuza getmeyen ama ayni duurmda saydigimiz..[/quote

Onlar değişmeye devrim yapmaya asla kalkamazlar,işin ucunda kelleri var çünkü,durum o kadar net

Resimlerde ki çarşaf ve baş örtüsü kirliliği beni çok rahatsız etti.Iran ne halı varsa görsün biz kendimize bakalım.Zira öyle bir mollalar türedi ki son dönemler de ıran'ı aratacak haldeler.Bu mollaların problemi onlar kendi cinslerini iyi anlarlar...

• Like 1