Jump to content
Şanaa

Suya Atılan Dua

Recommended Posts

Guest KaRa_YiLaN

Arkadaşlar ben afyonda yaşayan birisiyim.. şehrimiz şirin ve yeşilliği bol bir memlekettir. Ama şu varki ben bu duayı atacak temiz nehir bulamadım :). En temizine bile belli bir yerde fabrika veya kanalizasyon atığı dökülüyor.. Ve genelde bu zamanda hep aynı nehirlerimiz olsun kanallarımız olsun.. Kesinlikle böle bir duayı kalkıp pis bir akarsuya atmayın sonucu hoş olmaz ve yarar yerine zarar görülür..

Guest KaRa_YiLaN
Ben zeytin yaprağına dua okur, akan suya atarım. O da iyi geliyor.

Hayırdır nasıl iyi geliyoo sevginur.. yani gerçek anlamı varsa paylaş çünkü ruhani rahatlamaya dahi günümüz insanlarının ihtiyacı var can.

Gerçek anlamı var, evet. Anneannemden gelen bir uygulamadır. Cuma günü sela saatinde, 41 adet zeytin yaprağının açık renk kısmına 3 ihlas (alt-orta-üst kısmına dudakları dayayarak okunur) arka koyu kısmına 1 Elham okunur. Aynı gün, gün içerisinde akan bir suya atılır. Denizin akıntı yeri varsa oraya da olur. Aslında evlilik için yapılıyor, yapan ve tutana bizzat şahit oldum ama benim sadece iş kısmetlerimi açtı.

Canim yani nehir var , ee oda pis oluyor.???

ben emin olmadigimda, kagidi bir musambaya sariyordum... hem akar su... adi üstünde.. aslinda akar su temiz olur.. ben basta yazdigimda, suyun temizligine dikkat edin diye hani ya olurda bazen su kenarlarinda birikintiler, dere kenarlarinda cikintilara dolan.. iste öyle artiklardan olusan birikintilere isabet etmesin suya birakirken diye hatirlatmak istemistim aslinda..

--------------------

Gerçek anlamı var, evet. Anneannemden gelen bir uygulamadır. Cuma günü sela saatinde, 41 adet zeytin yaprağının açık renk kısmına 3 ihlas (alt-orta-üst kısmına dudakları dayayarak okunur) arka koyu kısmına 1 Elham okunur. Aynı gün, gün içerisinde akan bir suya atılır. Denizin akıntı yeri varsa oraya da olur. Aslında evlilik için yapılıyor, yapan ve tutana bizzat şahit oldum ama benim sadece iş kısmetlerimi açtı.

ay cok ilginc, güzel, degisik bir uygulama.. mutlaka deneyecegim.. tesekkürler Sevginur ;)

arkadaşlar bu hacet mektubunu yaptığınızda yine yüce allahtan istiyorsunuz allahın duasıyla allahtan diliyorsunuz arada aracı yok kafanız karışmasın bende yapıcam

Guest Lolita_85
$imdi bende güldüm :D

Ne demi$ atalarimiz: iyilik yap denizde at, balik bilmezse halik bilir

:rofl: ay çok şekersin yaws...

Ya arkadaşlar bunda ne var yine yaradandan isteniyor tabiki mevlam bozmasın niyetimizi vs...Fakat bu kez mektup yoluyla güzel bir yol rabbim kabul etsin inşallah...

yeaa sarıkız arkadaşım denize neden atıosunki ellerimizi açıp dua etmek varken ??? bence mantıkllı değil en iyisi dua ellerimizi açıp haksızmıyım??

yeaaa ne yahu?dilimizde böyle bir kelime yok.bijiiy diye de bir kelime yok.istediğim gibi yazarım diye cevap vereceğini biliyorum ama bu şekilde konuşmak ne bu siteye,ne günümüz gençliğine,ne de sana yakışıyor.benden sana bi arkadaş tavsiyesi.inan yazdıklarının önüne geçiyor üslubun ve inanılmaz itici görünüyorsun:nea:

yeaaa ne yahu?dilimizde böyle bir kelime yok.bijiiy diye de bir kelime yok.istediğim gibi yazarım diye cevap vereceğini biliyorum ama bu şekilde konuşmak ne bu siteye,ne günümüz gençliğine,ne de sana yakışıyor.benden sana bi arkadaş tavsiyesi.inan yazdıklarının önüne geçiyor üslubun ve inanılmaz itici görünüyorsun:nea:

katılıyorum sana türkçemizi kirletmeyelim seni tenzih etme babında söylemiyorum yinede senbilirsin yapmacık yada şirin gibi görünmeye çalışmak vs..yerine güzel konuşmak daha iyidir