Jump to content
Olcix

Küçük Balıklar Nasıl Temizlenir?

Recommended Posts

Küçük balıkları temizlemek çoğu zaman hepimiz için bir işkencedir. Bazıları nasıl yapılacağı hakkında en ufak bir fikre sahip değildir. Aslında balık temizlemenin püf noktalarını bilirseniz, bu işten gözünüz hiç korkmaz!

l%C4%B1k_1ada9a2f-bca8-4fff-9376-caa0130d8eab_14_8CAB4DD3-99A9-4E90-932F-5F4CABFFC214.jpg

* Pulsuz ve küçük boydaki balıkları temizlerken bıçağa gerek yoktur.

* Balığı sol avucunuzun içine alıp, sağ elinizin işaret ve başparmağı ile balığın kafasını koparın ve sonra başparmağınızı karnına sokup yararak temizleyin. Ardından bol suyla iyice yıkamanız gerekir.

* Balıkları kılçıklı bırakabileceğiniz gibi, pişireceğiniz yemeğe veya kendi arzunuza göre fileto olarak da çıkarabilirsiniz. Bu işlem için karnını yardığınız parmağınızı hiç çıkarmadan kuyruğa kadar yürütmek ve sonra kılçığı ileri geri hafifçe oynatıp yumuşak hareketlerle yerinden çıkarmak yeterlidir.

* Bu balıklar küçük olduğu için filetoları genelde birbirinden ayırmaya gerek yoktur.

* Filetoları açık veya kapanmış olarak kullanabilirsiniz. Bunun istisnaları ile filetonun ne şekilde kullanılacağı genelde yemek tariflerinde belirtilir.

* Sardalya pullu balık olmakla birlikte yine aynı yöntemle ayıklanır. Ancak ayıklamadan önce parmaklarınızla pullarını kazıyabilirsiniz. Bu işlem için bıçak kullanmaya gerek yoktur, çünkü pullar iri ve yumuşak olduğu için parmak temasıyla yerinden ayrılır.

• Like 1

Balıkları kolayca temizlemenin kısa yolu onu eşinize temizlettirin ben öyle yapıyorum çok pratik oluyor:D:D tabi ardından tezgahı temizlemeyi göze alıyorsanız ben alıyorum :D

Balıkları kolayca temizlemenin kısa yolu onu eşinize temizlettirin ben öyle yapıyorum çok pratik oluyor:D:D tabi ardından tezgahı temizlemeyi göze alıyorsanız ben alıyorum :D

Bak bu gercekten cok pratik bir yöntem miş hoşuma gitti:D

Bak bu gercekten cok pratik bir yöntem miş hoşuma gitti:D

Sen gel arkadaşını dinle pişman olmazsın:Dtecrube konuşuyor.

* Balığı sol avucunuzun içine alıp, sağ elinizin işaret ve başparmağı ile balığın kafasını koparın ve sonra başparmağınızı karnına sokup yararak temizleyin.

zalimlerr,sadistler.:D:Dkafasını koparın karnını yarın ne oluyoruzzz..

• Like 1

Sen gel arkadaşını dinle pişman olmazsın:Dtecrube konuşuyor.

Yaf benimki cok beceriksiz degil tehgah bütün mutfagı temizlemem gerekir sonra ekmek kesmeyi beceremez:rolleyes::rofl::rofl:

Yaf benimki cok beceriksiz degil tehgah bütün mutfagı temizlemem gerekir sonra ekmek kesmeyi beceremez:rolleyes::rofl::rofl:

Bizde lavabo bile tıkanıyor ama ben görmüyorum temzlesinde balıkları ben sonrasında iş yapmaya razıyım:D

--- Sonraki mesaj ---

* Balığı sol avucunuzun içine alıp, sağ elinizin işaret ve başparmağı ile balığın kafasını koparın ve sonra başparmağınızı karnına sokup yararak temizleyin.

bu kafa koparma karın yarma işini kocaya devrediyoruz:D

bildiğin yöntem varsa onu söyle :D

kimisi kafasıyla pişiriyor o daha kötü :D

Guest Îکє†

en pratiği ve temiz yolu, balıkçıdan rica etmek

''ama lüüüttfeeeen'' dediniz mi tamamdır, bizzat denenmiştir :D