Jump to content
Sign in to follow this  
Guest sonsuz

Acil Bir Konu da Bilgiye Ihtiyacim Var

Recommended Posts

Guest kavgacı
alkol aldıktan sonra gusul etmeden olmaz mı. bu mu çıkıyor ayeten sence.

normal abdest olmuyor mu?

içkinin tesiri geçmek zorunda ve aklın başında olacak gusül şart normal abdest olmaz çünkü çünüp olduğundan farkedemezsin buraya garanti edilmiyor aynısı kadınlar için geçerli ayrım yoktur tabiiki içki içen kadınlar namaz kılanlar içerse diyeceğim söz bulamıyorum saygılarımla

Guest Kuzey

normal olarak boy abdesti alinmasi gerekir...Cünki ayetde o manada dile getirilmis..Zaten bununda mantikca aciklamasi var..Nasilmi? Söyle:

Diyelimki sen birgün önce icdin, kafa o bicim masallah!...Sabah yikanmadan camiye kosdun..Kokarsin..Cünki icki ter ile disariya cikiyor..Hani ayyas olanlarin yanindan gecdinse bilirsin, kötü kokarlar...Ama boy abdesti, yani temiz bir yikanirsa , ne sorun kalir nede koku kalir...

ALLAHimizin bize verdigi farzlarin hepsi Sosyal hayat ile alakalidir genelde...

Ayni Sarhosken nicin boy abdesti alinmasini söyledigi gibi....:derisive:

gusul abdesti değilde duş alsak olmaz mı?

Guest Muhabbetci
gusul abdesti değilde duş alsak olmaz mı?

ayetde boy abdesti al diyor...Sen istersen dus al, kendi bilecegin birsey...Ben sana kurandaki ayeti söylüyorum, sen ne yaparsin o sana kalmis tabiki;)

Guest Kuzey

ayetde boy abdesti al diyor...Sen istersen dus al, kendi bilecegin birsey...Ben sana kurandaki ayeti söylüyorum, sen ne yaparsin o sana kalmis tabiki;)

ya hani duş alınca koku giderya ondan diyorum. yanlışlıkm olmasın gusul almak lazım. sarhoşken ne yaptığımızı bilmediğimizden belkide gusul abdesti almamız gereken bir şey yaptıysak da hatırlamıyorsak demi ama.

o farkedilsin:thumbsup:

Guest MedCezir

ohh maşallah herkes fetva vermiş al boy abdestini devam et duana şekilci olmayın bu kadar Allah ibadetini engelleme yok 40 gün duan kabul olmazmış nerden biliyorsun duayı kabul edecek olan haşa sen misin ya da gaipten haber mi aldın bunla ilgili niyet herzaman önde olan niyettir

Guest kavgacı
ya hani duş alınca koku giderya ondan diyorum. yanlışlıkm olmasın gusul almak lazım. sarhoşken ne yaptığımızı bilmediğimizden belkide gusul abdesti almamız gereken bir şey yaptıysak da hatırlamıyorsak demi ama.

o farkedilsin:thumbsup:

şerhoşluktan değil ayıldığın zaman yani akıl başta olması şart duş değil gusül gerekiyor bilmiyorsan imamlara sor arkadaş güzel cevap verdi kuran'a göre dedi alkolik olacağını zannetmiyorum saygılar

Guest ramahcan
ohh maşallah herkes fetva vermiş al boy abdestini devam et duana şekilci olmayın bu kadar Allah ibadetini engelleme yok 40 gün duan kabul olmazmış nerden biliyorsun duayı kabul edecek olan haşa sen misin ya da gaipten haber mi aldın bunla ilgili niyet herzaman önde olan niyettir

:)

katılıyorummm.. dicek çok sözüm vardı ama sen özetlemişsin

Guest kavgacı

hayır haşa kabul olup olmayacağını değil sadece şarap içenler 40 gün beklemek zorunda ama içki için ayılmış ve akli denge ve gusül şart kuran'a göre muabbetçi arkadaştan istiyorsan ayetini versin niyete gelince niyet ettim içmeye oldumu soruyorum olurmu niyet dediğin niyet her zaman ALLAH izin vermiyor bunu biliyormusun örnek sunayım arkadaşınız hasta olsa ziyaret için niyet edersiniz ama aksilik oldu ailenizden biri hastalandı ne yapacaksın niyet bozuluyor ve ailenizle ilgilenmek zorunda kalıyorsun dediğim gibi niyetler her zaman olmuyor saygılarımla

Guest MedCezir
hayır haşa kabul olup olmayacağını değil sadece şarap içenler 40 gün beklemek zorunda ama içki için ayılmış ve akli denge ve gusül şart kuran'a göre arkadaş istiyorsan ayetini versin niyete gelince niyet ettim içmeye oldumu soruyorum olurmu niyet dediğin niyet her zaman ALLAH izin vermiyor bunu biliyormusun örnek sunayım arkadaşınız hasta olsa ziyaret için niyet edersiniz ama aksilik oldu ailenizden biri hastalandı ne yapacaksın niyet bozuluyor ve ailenizle ilgilenmek zorunda kalıyorsun dediğim gibi niyetler her zaman olmuyor saygılarımla
ne dediğini bir de anlasam çok iyi olacak ama yok yanımda sözlük bulundurmalıyım benden de saygılar:D

Guest wireles

İçki içkidir şarabı viskisi birası siz böle düşünenler kendilerinizi kandırmaya devam edebilirsiniz bence bir sakıncası yoktur, fetva vermek benim hadimi aşar bu arada sayın mod arkadaşım, doğruyu söliyelim isteyen uyar istemeyen uymaz yol bellidir kuran da her şey yazılmıştır ama anlayana tabi.

--------------------

Birazda mizahi olarak anlatmaya çalışayımki anlayabilesiniz işin özünü tabi hoş siz bunada kulp bulursunuz ;) olsun bundanda ders çıkarmak ehli olmayanların anlaması içindir.

Bal

Evet mutlu bir aile yaşarmış vakitlerden birinde.. Bir tane de çocukları varmış.. Epey bir süredir bu aile

oğullarının sürekli bal yemesinden şikayetçilermiş.. Bir gün Hanım demiş ki;

-Al bu çocuğu falan Hocaya götür.. Nasihat etsin, okusun, dua etsin, bu böyle olmaz..

Adam razı olmuş ve oğluyla birlikte varıp anlatmışlar dertlerini, duası makbul pek muhterem O Hocaya..

O Gönül ehli, az hüzünlü ve buruk demiş ki;

-Siz şimdi götürün bu yavruyu, tam 40 gün sonra getirin..

Tabii adam şaşırmış çok, yâni edeceği bir dua, neden 40 gün bekletir ki diye düşünse de “hikmetinden suâl olunmaz” diyerek dönmüş..

Tam 40 gün sabırla beklemiş.. Tabii bu arada çocuk bal yemeye devam ediyormuş hırsla..

Varıp çalmışlar kapısını o mübareğin.. Buyur edilmişler.. Ve mütebessim nur yüzüyle gelmiş, çocuğun yüzünü

avuçları arasına almış, gözlerinin içine bakarak;

-Yavrum! Bundan sonra sakın fazla bal yeme!..

O kadar.....

E şimdi adam tam 40 gün beklemiş, zannediyor ki uzun bir seans(!) olacak fakat 1 cümleyle bitti.. Dayanamamış;

-Efendi Hazretleri, şu bir cümleyi deyivermek için mi bizi 40 gün beklettiniz.. O zaman söyleseydiniz ya..

Muhterem Zat;

-O zaman söyleseydim, TESİRİ OLMAZDI Kİ.. Çünkü ben senelerdir, hergün bir miktar bal yerim.. Kendim bal yerken,

başkasına “yeme” desem tesiri olur mu hiç duamın?..

Ve bilirim ki, vücûda giren her lokma can olur, kan olur.. Ve vücuttan tam olarak tasfiyesi 40 gün sürer..

İşte ben, bu 40 gün içinde hiç bal yemedim.. Ki, duam tesirli olsun..

Gerçekten... O kapıdan çıktıktan sonra çocuk bir daha bal yemez..

Hiç düşündünüz mü neden acaba?..

Vücûda giren her bir lokma kan olur, hücre olur, karaciğerde bir kısmı depo edilir..

- Lütfen arkadaşlar aramızda doktor varsa veya bu konuda geniş bilgisi olan bizi aydınlatsın ilmî olarak-

Evet diyelim bugün bir tane erik yedin, işye o erik, 40 gün sonra vücudundan çıkacak ancak..

İşte o yüzden haram bir lokma yiyenin kırk gün duası kabul olmuyor..

şarap içki viski bira adını siz koyun her ne ise hepsi aynı kapıya cıkar haram kılınan her şey için bu geçerlidir.

Hadi yapın şimdi yorumlarınız.Analayan arif olur anlamayan yazar durur.

Esen kalın.